fbpx

Медики на Рівненщині мають те, про що раніше тільки мріяли

Діліться інформацією з друзями:

Неочікуваний спалах пандемії коронавірусу мимоволі відвернув увагу суспільства від процесу медичної реформи, яка через поширення всіляких чуток ні-ні та й викликала у багатьох людей тривогу. Що докорінно змінилося в галузі охорони здоров’я внаслідок розпочатої реорганізації? Як нововведення позначилися на життєдіяльності лікувальних закладів і наданні ними послуг? Чи стала медицина для пацієнтів доступнішою і якіснішою?

Про це та інше розмова журналіста «7 днів» з начальником міського управління охорони здоров’я Віктором ІСЬКІВИМ.

– Отож, якщо робити проміжний підсумок медичної реформи, на чому варто було б ставити акценти?

– Мабуть, на тому, що за останніх кілька років суттєво змінилися насамперед модель фінансування галузі медицини та юридичний статус лікувальних закладів. Зокрема, 2018 року всі 9 закладів охорони здоров’я Рівненської міської ради стали комунальними некомерційними підприємствами. Окрім того, з того ж таки 2018 року розпочався процес підписання декларацій із лікарями ПМД. Тобто,

кожен рівнянин отримав можливість вільно обирати собі лікаря.

До речі, на сьогодні понад 225 тисяч пацієнтів віддали перевагу медикам саме міських закладів охорони здоров’я. Більш як 70% з них задоволені спеціалістом, якого обрали.
Не менш важливо й те, що з 2018 року комунальні заклади первинної допомоги Рівного перейшли на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».

Тепер вони отримують кошти не так, як було раніше, коли бралися до уваги розмір приміщення, кількість ліжок або ж медперсоналу, а за послуги, які надають пацієнтам. Тобто дохід залежить від обсягу роботи.

Це насамперед позначилося на зарплаті багатьох лікарів і медсестер первинки міста Рівного. Так, якщо до реформи, скажімо, лікар у поліклініці після відрахування всіх податків «на руки» отримував 4200-6500 гривень на місяць, то вже з жовтня 2018 року його зарплата становить від 10000 до 20000 гривень на місяць. Утім, остаточна сума залежить від кількості підписаних декларацій.

– Якщо з первинною медичною допомогою, здається, всім і все зрозуміло, то реорганізація вторинної ланки у багатьох викликала тривогу. Як по-новому працюють поліклініки та лікарні?

– Занепокоєння людей поступово зникло після того, як з першого квітня 2020 року стартували зміни на рівні спеціалізованої медичної допомоги. Тобто вони нарешті розпочалися там, де їх найбільше чекали не тільки пацієнти, а й медпрацівники – на рівні поліклінік і лікарень. Почала працювати Програма медичних гарантій, а разом з цим з’явилася можливість для медзакладів працювати незалежно та отримувати більше коштів, а для пацієнтів – якісні медичні послуги безоплатно.

Відтепер пацієнт не змушений іти у лікарню, в якій лікарі не мають відповідної кваліфікації, де не можна зробити необхідну діагностику, чи де робити операцію може бути небезпечно. У новій системі людина самостійно обирає лікувальний заклад. І не важливо, чи це лікарняний заклад міського, обласного чи приватного підпорядкування. Головою умовою є контракт із Національною службою здоров’я України та якісні медичні послуги.

Таким чином зараз пацієнти за направленням можуть отримати безоплатну гарантовану медичну допомогу в закладах охорони здоров’я Рівного, які уклали договір з НСЗУ. Окрім первинної меддопомоги, є ще 34 пакети на проведення діагностики, лікування, реабілітацію, перебування в стаціонарі найбільш розповсюджених станів та хвороб. Серед цих пакетів НСЗУ також включає оплату медзакладам за надання меддопомоги пацієнтам з COVID-19. І це ще не весь спектр передбаченої державою допомоги.

– Тобто люди можуть скористатися й іншими можливостями, щоб покращити стан свого здоров’я?

– Звичайно. Так, скажімо, у процесі реформування галузі медицини держава попіклувалась і про забезпечення пацієнта лікарськими засобами. Урядова програма «Доступні ліки» передбачає забезпечення медичними препаратами пацієнтів, які страждають на бронхіальну астму, серцево-судинні хвороби та цукровий діабет. Тепер вони можуть отримати 297 таких лікарських засобів, 93 з них є повністю безоплатними. Для отримання необхідних ліків достатньо звернутися до свого сімейного лікаря. Це можливо здійснити дистанційно (в телефонному режимі) та отримати на власний номер телефону смс із номером електронного рецепту «доступних ліків». Медпрепарати пацієнти можуть отримати у понад 90 аптеках та аптечних пунктах, що долучилися до реалізації програми по місту Рівне.

– Зважаючи на те, що тепер «гроші ходять за пацієнтом», кожен медзаклад зацікавлений у розширенні спектру медичних послуг і поліпшенні їх якості. Але для цього знову ж таки потрібні кошти. І чималі. Де їх узяти?

– Враховуючи те, що на території Рівного функціонують заклади охорони здоров’я різних рівнів підпорядкування, міська влада дбає про конкурентоспроможність лікувальних установ Рівненської міської ради. Як приклад, медичним закладам Рівного з бюджету міста щорічно виділяються кошти на модернізацію, оновлення матеріально-технічного оснащення, створення сервісу та покращення якості надання медичних послуг. Іншими словами, ми зацікавлені у покращенні сервісу та якості медичних послуг на своїй території. Адже хороші лікарні – це велика конкурентна перевага для будь-якої громади. Це важлива сфера комфортного середовища для життя людей. А саме створення такого середовища і є головним завданням місцевого самоврядування.
Наведу кілька прикладів. У рамках урядової програми співфінансування з місцевими бюджетами для Центральної міської лікарні
м. Рівне у 2018 році було придбано ангіографічне обладнання. Отож з травня того ж року в ЦМЛ розпочало свою роботу відділення інтервенційної радіології (кардіології) та реперфузійної терапії, яке надає невідкладну допомогу хворим на гострий коронарний синдром з елевацією сегмента ST в режимі 24/7/365 (24 години на добу, 7 днів на тиждень). Пацієнти з гострим інфарктом міокарда з елевацією сегменту ST (STEMI) повністю забезпечуються витратними матеріалами з державного бюджету (централізовані постачання) для надання невідкладної допомоги. А для надання медичної допомоги жителям Рівного з інфарктом міокарда без елевації сегменту ST (non-STEMI) з міського бюджету щорічно виділяється близько 5 мільйонів гривень на забезпечення витратними матеріалами. Нині всі пацієнти з інфарктом міокарда, які потребують оперативного втручання, забезпечуються витратними матеріали безкоштовно (за кошти міського бюджету).
Або ж ще таке.

Завдяки сучасному діагностичному обладнанню та медичному устаткуванню реанімаційних КНП «Центральна міська лікарня» протягом двох останніх років медики закладу проводять надскладні операційні втручання на працюючому серці та з 2020 року розвивають трансплантологію.

Крім того, як усім відомо, рівненські хірурги спільно із колегами з інституту Шалімова вже успішно провели дві операції з пересадки серця. Тож у нас вже є те, про що ми кілька років тому навіть не мріяли.

– А як інші медичні заклади Рівного? Адже одна Центральна міська лікарня, образно кажучи, погоди в галузі охорони здоров’я міста не зробить.

– Та в нас усі лікувальні заклади не стоять на місці, а активно розвиваються – роблять капремонти приміщень, осучаснюють лікарняні палати, оновлюють медичну апаратуру, запроваджують нові методики лікування. Ось, наприклад, Міська лікарня № 2 у 2019 році відчинила двері оновленого, по-європейськи сучасного відділення клінічної неврології та нейрореабілітації для раннього відновлення функцій організму після перенесеного інсульту чи травм. Палати обладнані функціональними ліжками та стельовим підйомником для вертикалізації хворих із обмеженою мобільністю. Створені кабінети реабілітологів, афазіолога, кінезотерапевта, психолога, де реабілітаційні заходи можуть проводитися амбулаторно. Зали для реабілітації оснащені сучасним обладнанням, стельовими підйомниками, реабілітаційними столами, кліткою для підвісної терапії та іншим. Є зал для розробки дрібної моторики та відновлення побутових навичок. Обладнано й окремий кабінет для індивідуальних занять з психологом та афазіологом. Усе відділення підлаштоване під спеціальні потреби пацієнтів. Лікування ж для хворих є безкоштовним. Одночасно із відкриттям відділення отримало статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта».
Усі наведені приклади – це лише «сухі» факти, які лише свідчать про те, як пройшли останні роки, і які перемоги та виклики стояли перед медичною системою Рівного у період реформування. Але головне – це люди, які цією системою користуються, в ній працюють, її створюють та розвивають.
Спілкувався Василь ГЕРУС