Медицині медсестра з Рівного Лариса Романовська вже віддала немало-небагато 33 роки. Починала свій професійний шлях медсестрою у школі. Потім – дитяча, а згодом доросла поліклініки. Нині працює на прийомі з лікарем-терапевтом у Центрі первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» м. Рівне.
«Пацієнти похилого віку, як ніхто, дають відчути твою потрібність»
«Найвідоміший давньогрецький лікар колись сказав, що медицина воістину є найшляхетнішим з усіх мистецтв. Я справді пишаюсь тим, що саме у цій сфері маю за честь працювати», – зізнається пані Лариса, яка стала героїнею започаткованої на сторінці у ФБ Національної служби здоров’я України рубрики #МедсестраВажлива.
Як раніше, так і зараз вона працює на дільниці – на прийомі, де робота полягає у виконанні розпоряджень лікаря, веденні медичних записів, оформленні звітів і т. п. А це вимірювання температури, тиску, виконання маніпуляційних процедур – лише після дозволу лікаря.
– Проте нині, – каже Лариса Романовська, – завдяки участі в проєкті «Медсестра з розширеними повноваженнями», медична сестра може не лише виконувати письмову чи іншу роботу за вказівкою лікаря, а й самостійно вести долікарський прийом. Зокрема, виконувати пульсоксиметрію, робити швидкі тести, проводити профілактичні роботи – такі як вакцинація та консультування з запобігання ускладненням хронічних захворювань. Проєкт дав медсестрам і професійний розвиток, і повноцінне членство у команді тим самим зменшивши завантаженість лікаря. Як на мене, це не просто нова можливість, а й відповідальність. А значить – всебічний безперервний розвиток.
Так сталося, що медична реформа, зі слів пані Лариси, припала на складні часи. Спочатку пандемія Covid-19, тепер – праця під час війни. Трудитися в нових умовах допомагає постійний професійний розвиток та можливість здобувати нові навички шляхом різноманітних курсів і тренінгів. Зокрема, й на платформі Академії НСЗУ.
Медична реформа припала на складні часи
«Робота з пацієнтами зовсім не проста. Проте, якщо в її основі дружне та щире спілкування, результат матиме успіх. У цьому неабияку роль відіграють навички та професійне вміння медсестри. Через війну та постійний стрес помітно побільшало пацієнтів, у яких виникли проблеми, пов’язані з ментальними розладами. Звісно, їх потрібно вислухати, проявити емпатію. Тому навички ефективної комунікації також є важливим елементом медсестринства. За час праці на посаді медсестри я мала досвід роботи з абсолютно різними людьми. Але зізнаюсь, що пацієнти похилого віку, як ніхто інший, дають сповна відчути твою потрібність у цій сфері», – ділиться досвідом Лариса Романовська.
Нині, як зауважила медик, з’явилось набагато більше можливостей навчатися та розвивати свою компетентність. Вона охоче бере участь у тренінгах та курсах, які проводяться в закладі та на різних онлайн майданчиках. Медсестра ЦПМСД «Ювілейний» пройшла тренінги з отоскопії, навичок проведення ЕКГ, триденний курс програми дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров’я mhGAP, з проведення ультразвукових досліджень FOCUS POCUS та інші.
Героїня рубрики #МедсестраВажлива має надію, що медреформа й надалі успішно запроваджуватиметься в усіх ланках медицини та приноситиме все більше позитивних змін. У майбутньому вона бачить вагоме зростання ролі медичної сестри як окремої, незалежної посади.
«Медсестра планує і відповідально виконує свою роботу, приймає певні рішення. А у відповідь отримує довіру своїх пацієнтів, які безпосередньо до неї звертаються за кваліфікованою допомогою і порадою», – підсумовує сказане Лариса Романовська.
Світлана ПІКУЛА, за матеріалами НСЗУ
Читайте також: Майстриня з Донеччини виготовляє в Рівному іграшки Перемоги
- Хірурга Гощанської лікарні оштрафували за сфальсифікований діагноз ухилянтуСуд виніс вирок хірургу Гощанської багатопрофільної лікарні Василю Заболотному за підробку офіційних документів. Обвинувачений сфальсифікував діагноз чоловіку призовного віку, за що отримав покарання у вигляді 3400 грн штрафу.