Про основні проблеми в сфері українського бізнесу, необхідність змін у податковій системі та вплив карантинних обмежень на економіку розповів журналістові «7 днів», підприємець, голова Асоціації платників податків України у Рівненській області Мар’ян ГОДА:
– Напередодні Дня підприємця хотілося б звернутися до колег, які у такий непростий час не опустили рук, а продовжують працювати, створюють і зберігають робочі місця, підтримують економіку. Завдяки вашим податкам наповнюються бюджети. Звісно, є й такі, хто розчарувався: в правилах, в обставинах, у людях, у підходах до розподілу бюджетів. Проте я люблю своє місто і розумію, що для вирішення транспортних проблем, для облаштування міських ландшафтів, для розвитку соціальної інфраструктури – для всього потрібні бюджетні гроші. Уявіть ситуацію: умовно, є два сусіди. Один із них сумлінно сплачує податки, а інший – ні. Бізнес другого процвітає, але їхні діти ходять в один садочок, в одну школу, вони користуються послугами медицини, їздять по наших дорогах…Треба розуміти, що за рахунок податків існує держава. Наповнюється Пенсійний фонд: на одного працюючого припадає пенсіонер і неповнолітній. Бізнес лікує, навчає, воює, будує. Ми, як Асоціація, закликаємо громадян бути відповідальними!
Я не стидаюся, що пивзавод – відносно невелике підприємство, яке працює прозоро і сплачує щорічно понад 70 мільйонів гривень податків до бюджетів різних рівнів. Мені не байдуже, що інші підприємства працюють і не сплачують податки. Громадяни повинні розуміти, що це питання їхнього благополуччя.
Дійсно, трапляються різні ситуації. До нас в Асоціацію не раз зверталися за допомогою. І ми змогли відстояти і захистити чесних бізнесменів. Ідеться про фахову юридичну допомогу. Та насправді організація проводить потужну роботу із захисту прав та інтересів бізнесу. Є глобальні напрацювання. Хоч нині й існує конфронтація між Верховною Радою і Мінфіном. Данило Гетманцев (голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики у Верховній Раді, проводить активну роботу в напрямку пом’якшення податкового навантаження на бізнес, – прим. ред.) запропонував цілу низку змін для пом’якшення податкового тиску. Проте у Мінфіні ініціативи не знаходять відгуку. Ми пропонували введення диференційованих податків. Доцільно об’єднати ПДФО і ЄСВ – це зменшить тиск на сектор заробітної плати. Проте для лібералізації податків потрібно, щоб люди були офіційно працевлаштовані.
До того ж нині світ зіткнувся з пандемією. Україна не була винятком і не стала лідером у вирішенні нових труднощів. Усе, що робив наш уряд, він запозичував з досвіду інших держав. На початку стояло питання закрити все і таким чином зупинити економіку, виробництва. Але зараз ми побачили, що уряд розуміє: економіку не можна зупиняти. З бюджетами все виявилося не так погано, як очікувалося. Казна тією чи іншою мірою наповнюється. Є спад, але насправді очікували гіршого.
Тому від себе особисто і від Асоціації вітаю колег-бізнесменів з Днем підприємництва! Бажаю бізнесу відбутися і перемагати, ніколи не балансуючи на грані. Бізнес – це постійна фахова діяльність, а не просто ресурсна база. Працюймо і робімо нашу країну сильнішою, а наші міста – принадними для проживання.
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»