fbpx

Людина, яка приносить удачу жителям Рівненщини

Діліться інформацією з друзями:

Людина, яка «чистить небо» і приносить удачу живе у Рівному.

Тарас Цимко не тільки добре робить свою справу, а й виконує своєрідну місію ангела-охоронця.

Ніхто нині, зустрівши на якійсь із вулиць Рівного Тараса Цимка, не намагається (за давньою прикметою – на удачу) торкнутися його рукою. Тим паче жодного разу нікому не прийшло на думку потерти чи відірвати з його піджака ґудзик – на щастя. Зрештою, й сам Тарас абсолютно нічим, принаймні зовні, не нагадує сформований у минулі віки образ підперезаного шнуром сажотруса з циліндром на голові та драбиною за плечима. А ще – з неодмінно вимазаним сажею обличчям. Єдине, що він успадкував від колег по цеху, – затребувану професію, що зберігає актуальність, незважаючи на свою, здавалося б, архаїчність.

Втім, розмова журналістки «Сім днів» з Тарасом Цинком торкнулася не тільки доволі рідкісного нині фаху, а й цілком прагматичного питання: як доглядати за димоходами, печами та камінами, щоб не виникло проблем під час опалення. Адже, як свідчить сумна статистика отруєнь мешканців Рівненщини чадним газом, воно аж ніяк не втрачає своєї злободенності. Так, скажімо, один із таких випадків нещодавно стався на Володимиреччині. 7 січня до Центральної районної лікарні доставили підлітка, який постраждав через отруєння чадним газом від пічного опалення. А в листопаді торік з таким же діагнозом у Рівному госпіталізували матір з 14 річною дочкою та 9-місячним немовлям. І все – через нехтування Правилами користування газовими приладами та пічним опаленням, порушення яких, як твердить Тарас Цимко, призводить до драматичних, а то й трагічних, наслідків.

Професія – у спадок

Чому ж Тарас обрав таку не те щоб непрестижну, а непопулярну професію? Під впливом казок чи через романтику? Більшість його ровесників мріяла стати космонавтами, а він сажотрусом.

«Може, хтось і хотів піднятися до неба, але не склалося. А я, образно кажучи, чищу його. Напевно, чули такий вислів: «Сажотруси чистять небо». Це недалеко від істини. Адже, після вміло проведеного магічного ритуалу, крізь димохід справді можна побачити зорі», – розповідає Тарас про свій вибір.

А якщо серйозно, то в його випадку це продовження родинної династії. Адже і дід, і тато – пічники. Саме батько пророкував цій професії велике майбутнє та затребуваність. І, як бачимо, не помилився. Здавалось би перспектив у сажотруса в Рівному, де більшість живе у багатоповерхівках з централізованим опаленням або в котеджах із газовими чи електричними котлами, не існує. Однак це дуже спрощене уявлення про сажотруса. Він не тільки чистить димохід. У його обов’язки входить значно більше. Трубочист, як ще називають сучасних сажотрусів, займається обслуговуванням димоходів, камінів, витяжок, твердопаливних котлів, печей, мангалів, барбекю тощо. Отож не зважаючи на те, що більшість міського населення живе в багатоповерхових будинках, їм регулярно потрібні послуги сажотруса, щоб почистити вентиляційні канали. А з огляду на енергетичні проблеми та недешеву ціну на газ дедалі більше людей, які проживають у приватному секторі, встановлюють котли, що працюють на твердому паливі, чи каміни. А вони також потребують професійного догляду та обслуговування.

Роботи вистачає, бракує фахівців

Зараз проблема не стільки в роботі для сажотрусів, як в дефіциті самих сажотрусів. Адже кваліфікованих спеціалістів стає дедалі менше: старше покоління пічників іде на пенсію, а молодь обирає здебільшого не робітничі професії. Звісно, далася взнаки і війна.

«Трапляються дні, коли приймаю до двадцяти дзвінків і замовлень на роботу. Декому достатньо консультації, а в окремих випадках необхідний терміновий виїзд на місце. Виконання замовлення проходить в кілька етапів. Попередня розмова з власником будинку зазвичай допомагає оцінити ситуацію, тобто проблему, щоб вирішити, які саме маніпуляції потрібно буде зробити, які інструменти для цього будуть використовуватися. Сама ж робота (в залежності від обсягу та складності) триває 1-2 години», – уточнив про рівень зайнятості сажотрус.

У більшості випадків звертаються, коли піч чи котел задимлюють приміщення. Це може призвести до отруєння чадним газом. Нерідко виникає проблема із запалюванням твердопаливного котла. Причиною може служити те, що він не був почищений від сажі.

«На жаль, найчастіше люди звертаються по допомогу тоді, коли вже виникла проблема, – каже сажотрус. – І це дуже велика помилка, бо може призвести до непоправного. Як, скажімо, задимлення приміщення. Адже чадний газ не має запаху. Він безбарвний і його неможливо відчути».

Основними причинами отруєння чадним газом є відсутність тяги в димових та вентиляційних каналах. Тому будь-який котел, піч чи камін потребують регулярного чищення. Ця процедура в ідеалі має відбуватися двічі на рік: перед початком опалювального сезону та після його закінчення. Але обов’язковим (наголошуємо!) є кваліфікований огляд оголовка димоходу, а також щільності конструкції (щоб не було тріщин) перед опалювальним періодом. Крім того, необхідно мінімум раз на тиждень перевіряти цілісність конструкції впродовж усього сезону. Якщо виявили щілини чи якісь порушення в конструкції, негайно викликайте пічника чи сажотруса.

Біду простіше попередити

Відсутність належної профілактики може призвести до сумних і навіть трагічних наслідків. Три основні з них:

  • задимлення приміщення
  • отруєння чадним газом
  • пожежа.

Власники печей чи камінів деколи намагаються самотужки почистити, для прикладу, димові отвори. Через відсутність професійних інструментів та навиків зробити це якісно буває непросто. Ба навіть більше! Самостійне чищення приховує ще й іншу загрозу. Людина, яка не має досвіду, може просто не добратися до важкодоступних місць, а відтак у димовому проході залишиться сміття або сажа. А це вже прихована небезпека. Тому перед запуском опалення треба викликати спеціаліста для огляду та можливого чищення димарів.

І це стосується не тільки будинків з пічним опаленням. У багатоповерхівках, де користуються газовими плитами, має бути працездатна вентиляція. Відповідальність за це, до слова, несуть власники будинків. Отож саме вони мають перевіряти та прочищати димові та вентиляційні канали. Адже через них виходять продукти згоряння. Крім того, прочищений вентиляційний канал гарантує безпеку в разі витоку газу.Така профілактика дозволяє попередити отруєння чадним газом і зберігає не тільки здоров’я, а й життя людей. На цьому повсякчас наголошують працівники ДСНС та газової служби, з якими сажотрус працює у тісному контакті.

«Мені, як і службам ДСНС та газовикам, доводиться займатися просвітницькою і профілактичною роботою, ми постійно між собою спілкуємося. Буває, надаємо один одному кваліфіковані консультації чи питаємо професійних порад. Трапляється, що просять приїхати за тією чи іншою адресою, аби разом розв’язувати виявлену проблему. Фактично ми робимо спільну роботу – попереджаємо пожежі та інші нещасні випадки», пояснює Тарас.

Як доглядати за димоходами, печами та камінами: ДСНС дало поради як попередити лихо (за матеріалами сайту https://dsns.gov.ua)

  1. Регулярно прибирати печі та каміни після використання твердого палива. Придбайте для цього спеціальні інструменти – металеві відро та совок, а також щітку. Починайте прибирання після того, як вогонь повністю згас, а попіл вже охолов. Не варто нехтувати цим процесом. Це попередить потрапляння сажі та попелу в димові канали та димовий прохід. Продукти згоряння твердого палива разом з тягою потрапляють у димохід та осідають на каналах. Так виникає пожежна небезпека, а тепло менше віддається стінам.
  2. Перш ніж розкладати вогонь у печі чи каміні, завжди перевіряйте тягу.
  3. Обирайте лише якісні паливні матеріали. Дрова мають бути сухі. Тверді породи дерева (береза, дуб, граб, бук, глід, клен, тис) використовуються для опалення при вологості не більше ніж 25%.
  4. Обов’язково перевіряйте конструкції печей, грубок та камінів на цілісність, герметичність та наявність тріщин. Як тільки помітили недолік – усуньте його.
  5. В холодну пору року регулярно контролюйте шлях проходу диму через димарі. Коли над останнім встановлене накриття, то на ньому збирається сміття, сніг, бурульки. Вони можуть перешкодити вільному виходу диму.

Ці правила нескладні, власники можуть виконати їх власними силами та забезпечити собі не лише тепло та затишок, а й безпеку. А от щодо очищення димоходів і вентиляційних каналів – краще довірити це кваліфікованому фахівцеві. Адже недаремно з’явилася давня прикмета – зустріч із сажотрусом несе удачу. Однак врахуйте, що сажотрус має бути справжнім.

Наталя ЯГУЩИНА

Ця публікація була створена журналістами видання «Сім днів» у межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних». Кампанія «Безпека (Ци)Вільних» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та уряду США.