Та виявилося, що вона їй цілком під силу
Якщо світ тримається, як дехто твердить, на диваках, то об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – на невгамовних людях. До когорти тих, кому, на відміну від більшості, не байдуже, а до всього є діло, належить й очільниця декількох рівненських ОСББ Людмила Поліщук.
Зайвий клопіт на свою голову молода жінка знайшла фактично відразу, щойно їхня сім’я купила квартиру в старому будинку.
– Після того як пожили деякий час у найманій оселі,– розповідає Людмила,– своя видавалася справжнім куточком раю на землі. І хоча будинок – не новий, він приваблював тим, що поруч – дитсадок, школа, магазин, транспортна зупинка. Тобто все під рукою. Та ейфорія тривала недовго. Почала відверто пригнічувати одна й та ж неприваблива картина: обдерті в під’їздах стіни, вибиті шибки, поламані вхідні двері, скрізь – бруд і сміття. Я вже просто не могла спокійно на все це дивитися.
Відтак Людмила Поліщук почала спілкуватися з сусідами, намагаючись збагнути, чому люди змирилися з тим, що живуть у такому занедбаному будинку. У відповідь чула одне й те ж, мовляв, вже не раз зверталися до жеку, в якого ні на що грошей немає. Не дав очікуваного результату й особистий візит до комунальників, але він став, по суті, першим кроком до створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
– Ідея прийшла сама собою,– каже Людмила.– Якщо не може жек, тоді треба було шукати альтернативу. Зібрала мешканців свого під’їзду, з якими заодно й познайомилася. Напевне, моя впевненість зародила в усіх надію на те, що нам вдасться все змінити. А оскільки я була ініціатором створення ОСББ, то мені й прапор у руки дали.
Так у 2016 році Людмила Поліщук стала головою правління свого першого ОСББ – «Відінська, 21». Першого, бо невдовзі взялася господарювати ще у двох. Хоча на перших порах, як зізнається, неабияк переживала:
– Я тоді в декретній відпустці була. Відверто кажучи, дуже хвилювалася: чи справлюся? Адже взялася за нежіночу роботу. Крім того, доводилося вирішувати масу організаційних і технічних питань. Важко було займатися паперовою роботою (яка для мене була незнайомою) і водночас керувати процесом забезпечення життєдіяльності будинку. Зібравши всі побажання від мешканців будинку, склали стратегічний план дій та почали його реалізацію. Поступово, великою мірою завдяки підтримці нашого правління, все почало налагоджуватися.
Щоправда, коли створили ОСББ, мешканців чи не найбільше турбувало, де вони будуть збиратися. Питання офісного приміщення й справді – одне з найболючіших фактично для всіх об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Голови правлінь стають, як правило, своєрідними волонтерами, які працюють на добровільних засадах, а їхні квартири перетворюються на робочий кабінет, де ведеться документація, прийом громадян, засідання правління. Та в ОСББ «Відінська, 21» було багато важливіших проблем, які необхідно було вирішувати насамперед.
– Через оригінальність, а може, й недолугість проекту половина нашого будинку має входи в під’їзди на підвищенні, а інша – понижені,– розповідає Людмила Поліщук.– До того ж, розміщені тут нежитлові приміщення перебувають у приватній власності, а відтак маємо проблему з доступом до запірної арматури та мереж . У разі виникнення аварійної ситуації ми не можемо потрапити у підвал, щоб перекрити крани, бо розміщені там магазин і кафе мають свій графік роботи. Чи вдалося знайти вихід з цієї ситуації? Авжеж. Поступово замінюємо труби водопостачання та каналізації, прокладаючи їх так, щоб можна було перекрити воду, не турбуючи власників нежитлових приміщень.
А перше, що вже зробили в ОСББ «Відінська, 21», – це замінили вікна і тамбурні двері за кошти «теплого кредиту». Тепер виплачуємо цю позику з внеску на утримання будинку, взяту на п’ять років. Люди переважно платять сумлінно, немає проблем і з власниками нежитлових приміщень. Паралельно замінили електрощитову, всі світильники на площадках на енергозберігаючі, а також всі поштові скриньки.
Далі в ОСББ «Відінська,21» взялися за вирішення проблеми, пов’язаної з опаленням.
– Нам у 2017 році,– веде далі голова правління об’єднання співвласників,– вдалося реалізувати, по суті, свій перший грандіозний проект. Ми поставили погодинний регулятор тепла, насосне обладнання, яке забезпечує циркуляцію та економію енергоносія по всьому будинку. Цей проект окупився нам за рік. Усі мешканці будинку, які спускаються в підвал, бачать, що всі труби тепло–, водопостачання, каналізації і запірна апаратура замінені та ізольовані.
Зараз у будинку на Відінській, 21 проводяться поточні ремонти у двох найбільш проблемних під’їздах, а до кінця року планують оновити й решту два. Та голову правління ОСББ найбільше тішить те, що мешканці не залишаються байдужими до того, що робиться, а допомагають – де підметуть, де помиють, сміття винесуть тощо.
– Я люблю сусідів, живу будинком, який прямо на очах змінюється,– зізнається Людмила Поліщук.– Хоча у нас іноді й виникають невеликі непорозуміння з окремими співвласниками. Дехто не платить, доводиться переконувати. Були мешканці, котрі вважали, що їм не потрібен капремонт, тому не хотіли здавати внески на нього. Ми з ними проводили роботу, запрошували на засідання правління. Бувало, надсилали попереджувальні листи, а то і в суд подавали. Інколи настільки здавали нерви, що пропадало найменше бажання будь-що робити. Але пройшли всі етапи непорозумінь і дійшли згоди. Сподіваюся, більше конфліктних ситуацій не буде.
Розповідаючи про свій будинок, Людмила Поліщук акцентує увагу не тільки і не стільки на тому, що вже зроблено (а за чотири роки зроблено чимало), як на невирішених питаннях і задумах:
– Ще маємо невирішені питання з дахом. Отож у планах – замінити покрівлю, утеплити, відновити димоходи, дощову систему та влаштувати нові козирки над під’їздами. Все це хочемо розпочати наступного року. Поки що тривають дискусії довкола цього проекту: який ефект, скільки і що коштує. Вирішуємо, як зробити вигідніше. Адже більшість мешканців будинку – люди середнього статку. Зрештою, я дотримуюся правила: краще десять разів переміряти і зробити якісно раз, щоб це було надовго.
А ще Людмила Поліщук поділилася своєю заповітною мрією. Голова правління ОСББ «Відінська, 21» хоче зробити все, аби їхній будинок виглядав не гірше, ніж новобудова.
Василь ГЕРУС