Лікар-онколог пояснила. Міський онколог Любов Бляшина закликає жінок уважніше ставитися до себе, не забувати про профілактичні заходи й пам’ятати, що мухомор від раку не врятує.
У коридорах КНП «Центральна міська лікарня» нині не надто людно. Медики пояснюють: така ситуація типова для передсвяткового періоду. В цей час більшість людей, навіть якщо спостерігають у себе відверто насторожливі симптоми, відкладають похід до лікаря на «після свят».
– Це типова для нашого менталітету ситуація,– каже лікар-мамолог, онколог міста Рівне Любов Бляшина, з якою зустрічаємося в 40-му кабінеті поліклінічного відділення ЦМЛ.– Я ж наполягаю: свята – не привід махнути рукою на небезпечний симптом, сподіваючись, що «якось минеться».
Любов Адамівна наголошує, що рак молочної залози – один з найпоширеніших злоякісних процесів у жінок – продовжує невпинно «молодшати»:
– Якщо раніше до лікаря-мамолога рекомендовано було звертатися всім жінкам після 30 років, то тепер я раджу приходити на профілактичні обстеження і 18-річним дівчатам. Підступна хвороба може спіткати жінку і в молодому віці. Але найвищий відсоток захворювань припадає на період, коли в жіночому організмі з’являються гормональні зрушення (50–55 та 60–70 років).
Любов Бляшина розповідає, що серед основних чинників, які безпосередньо впливають на збільшення кількості злоякісних пухлин молочної залози, не останню роль відіграє спадковість: захворюваність родичів по материнській лінії (у матерів, бабусь, тіток) повинна насторожувати. Проте не варто ігнорувати й інші фактори: рання або пізня поява менструації, відсутність пологів або, навпаки, народження дитини у пізньому віці, нерегулярне статеве життя, аборт.
Щоб уникнути цього захворювання і йому запобігти, кожна жінка повинна вміти проводити самообстеження молочних залоз. Якщо буде відчутне ущільнення чи помітна зміна форми або розміру грудей, виділення із соска, зміна кольору чи вигляду шкіри над грудною залозою, необхідно негайно звернутися до лікаря.
За необхідності спеціаліст призначить подальше обстеження – УЗД або мамографію. Ці методи обстеження нешкідливі для здоров’я, натомість дають змогу визначити характер пухлини. Жінкам 35–40 років рекомендовано провести профілактичну мамографію, а 40–50-річні мають проходити мамографію раз на два роки, старші – щороку.
Із квітня 2019 року на базі ЦМЛ працює найсучасніший мамограф, який дозволяє робити обстеження з мінімальною дозою опромінення. За цей час було виявлено, а потім підтверджено з допомогою трепан-біопсії, яка проводиться в обласному протипухлинному центрі, 21 випадок раку.
– На жаль, виявлення раку молочної залози ускладнюється через притаманні жінкам найнеймовірніші забобони,– розповідає Любов Адамівна.– Нерідко слово «пухлина» сприймається багатьма ними як синонім смерті. Практикою ж доведено, що раннє виявлення пухлини і вчасно проведене лікування не тільки рятує життя жінки, а й допомагає уникнути травматичної операції. Рак – це тривалий процес, який має свою історію і причини. З початку дії факторів, які викликають рак, і до появи самої пухлини минають роки, а часом і десятиліття.
Тому найважливіше виявити захворювання на початковій стадії, що дає 92 відсотки позитивного результату в лікуванні. Так, з 1147 хворих на рак пацієнток, які перебувають на обліку в мене як онколога Рівного, у 717 жінок це захворювання виявлене п’ять і більше років тому.
Лікар-онколог пояснила На жаль, часто жінки, навіть підозрюючи про існування проблеми, не можуть перебороти в собі страх перед лікарем. І замість того щоб звернутися до кваліфікованого фахівця, шукають усіляких «цілителів», які пропонують «народні» методи лікування на зразок керосину, болиголову, мухоморів, білої глини та інших «чудодійних» засобів, які не лише не допомагають, а й часто унеможливлюють ефект подальшого лікування.
За словами Любові Бляшиної, немає чітко визначених причин появи ракових захворювань. Припускають, що серед «винуватців» – погана екологія, неправильне харчування, постійні стреси, хронічні хвороби, тютюнопаління, малорухомий спосіб життя.
– Ми, жінки, звикли звалювати на свої плечі безліч справ і проблем, спочатку думати про рідних, близьких, а в останню чергу про себе. Це неправильно, тому що перевантаження і стреси спричиняють більшість хвороб,– наголошує лікарка.– А організм – як пружина: стискається до певної межі, а потім не витримує і рветься. Виснажена імунна система не здатна оберігати наш організм та чинити опір хворобам. Тому знаходьте час для себе, для відпочинку. Лікар-онколог пояснила, що варто любити себе – і тоді хвороби відступлять.
Валентина САС