Пенсіонерка Зінаїда Бугайчук із Житомирщини не лише сама виготовляє ляльки-мотанки, а й проводить майстер-класи, на яких навчає, як їх робити.
Свої вироби майстриня передає нашим захисникам – як обереги.
– Зараз живемо в селі Андріївці, – розповіла журналістці «Високого замку» Зінаїда Бугайчук. – Переселилися з чоловіком ближче до природи, тут у тривожний час спокійніше. Окрім того, це мені допомагає й у виготовленні ляльки-мотанки, бо збираю і використовую лікарські рослини.
Першу ляльку зробила в дитинстві
– А коли зробили свою першу ляльку-мотанку?
– Ще в дитинстві. Тоді такого розмаїття ляльок, як сьогодні, не було. Бавилися саморобними ляльками. З чого тоді робили ляльки? З кукурудзи, з трави. Бабуся крутила нам ляльки з хусток. Коли я вийшла заміж і народила хлопчиків, ляльок їм не робила, однак любов до ляльок я пронесла через усе життя.
За словами пані Зінаїди, ідею створити ляльку-мотанку на професійному рівні, щоб була не лише іграшкою, а й сувеніром, згадкою про рідний дім, підказала її молодша сестра Оксана.
– Завдяки Оксані я почала використовувати у ляльці-мотанці різні техніки – вишивку, бісероплетіння, інші види народної творчості.
– Кажете, для ляльки використовуєте трави…
– Згідно з народним повір’ям, трави – це оберіг здоров’я людини. До ляльки-мотанки також додається трава – м’ята, звіробій, безсмертник. Якщо у спідничку такій ляльці додати ці трави, на дитину, яка лягає спати й кладе таку ляльку біля подушечки, це діятиме як ароматерапія.
Колекція ляльок-мотанок за мотивами строїв і вишивок усіх регіонів України
– А що берете за основу, коли робите ляльку?
– Дерево. У цьому допомагає чоловік. Дерево використовую, щоб лялька мала естетичний вигляд, щоб пасувала до колориту української оселі. Я створила колекцію ляльок-мотанок за мотивами строїв і вишивок усіх регіонів України. Для цього вивчала багато літератури.
Унікальну колекцію «Барви України у ляльці-мотанці» замовив у майстрині колекціонер із Луганщини. Чоловік хотів показати на Слобожанщині українське вбрання різних регіонів. Пані Зінаїда сама зробила всі ляльки, а вишивки для них з різних регіонів країни робили майстрині, які там живуть. Колекцію спочатку презентували на Житомирщині. Планували у травні 2022-го показати в Сіверськодонецьку. Але велика війна зруйнувала ці плани… Майстриня страшенно хвилюється, де зараз ця унікальна колекція, що складається з 25 ляльок (24 області й Крим), адже працювали над її створенням майже рік. Хтось сказав, що її вивезли в безпечне місце на заході України…
– Якого розміру ваші ляльки?
– Заввишки ляльки 30−35 сантиметрів. Іноді 37. Коштувати така лялька може від 200 до 2 тисяч гривень. Усе залежить від складності виконання, обсягу вишивки. Мої вироби є в багатьох країнах світу.
А найбільше пані Зінаїда пишається тим, що її ляльки не лише в приватних колекціях, а й в українських захисників – як оберіг. Тому завжди передає українським захисникам такі подарунки-обереги.
А ще, каже майстриня, лялька також може воювати. Точніше, кошти, отримані від її продажу. На початку великої війни пані Зінаїда надіслала понад 500 ляльок-мотанок на благодійний ярмарок до Польщі. Ляльки продали, а за виручені кошти придбали медичні препарати для воїнів.
– Один мій знайомий-волонтер розповів, що його 10-річний син запитав, чим міг би допомогти нашим захисникам. Батько запропонував: «Давай подзвонимо тьоті Зіні, вона зробить ляльки-мотанки, а ти їх продаватимеш». Я зробила 10 ляльок. Дитина їх продавала на центральній вулиці в Житомирі. Хлопчик виставив плакат – хто він, чиї це ляльки, для чого їх продає і куди підуть кошти. Я була щаслива, бо хлопчик зібрав стільки коштів, за які змогла купити для військових обігрівачі. Не можу тримати в руках автомат, але своїми ляльками можу підтримати тих, хто захищає Україну.
Галина ЯРЕМА
Читайте також: Ляльки-мотанки для військових обереги
- 140 млн декалітрів пива зварили в Україні минулого рокуВиробництво українського пива за підсумками 2024 року збільшилось, однак поки що не досягло довоєнного рівня.