У Школі традиційного карате-до Віктора Сидоровича вважають: гармонійна особистість формується не лише через фізичні навантаження, а передусім через виховання свідомості, дисципліни та вміння мислити. Один із найавторитетніших майстрів бойових мистецтв в Україні ділиться філософією, яка допомагає дітям вирости сильними, відповідальними й стійкими до викликів сучасного світу. Як східні єдиноборства перетворюються на школу життя — читайте в інтерв’ю з майстром, якого знають і шанують далеко за межами Рівного.
Секрети виховання від майстра карате з понад 40-річним досвідом
У сучасному світі, де діти все більше часу проводять за гаджетами, а батьки турбуються про їхнє здоров’я та майбутнє, одна з найстаріших шкіл бойових мистецтв України пропонує унікальний підхід до виховання. Віктор Сидорович, чемпіон Європи з куміте, переможець і призер всеукраїнських та міжнародних турнірів, президент Федерації фудокан карате-до України, суддя міжнародної категорії, майстер спорту України, володар 7-го дану і засновник Школи традиційного карате-до, впевнений: справжній імунітет дитини залежить не стільки від фізичної сили, скільки від розвитку свідомості та психічної стійкості.
Віктор Сидорович дивиться на своїх учнів і бачить не просто дітей, які вчаться бити руками й ногами. За понад 40 років роботи через руки знаного далеко за межами України сенсея пройшли тисячі вихованців. Пів сотні з них досягли рівня чорного пояса (п’ятеро – цього літа), близько сотні стали переможцями всеукраїнських змагань, а десятки – чемпіонами і призерами європейських та світових чемпіонатів і кубків. Але найголовніше досягнення майстра – не нагороди, а ті знання, які допомагають його учням бути успішними в житті.
Проблема, яку не вирішує школа
«Всі чомусь думають, що спорт гарантує імунітет і здоров’я. Втім, нерідко буває навпаки: спортсмени через великі перенавантаження не зміцнюють, а втрачають свій імунітет», – зауважує Віктор Іванович.
У традиційному карате-до підхід кардинально інший. Тут 50% занять відводиться духовній роботі. Головне – свідомість людини, стійкість її психіки.
«Справжній імунітет – це не кількість антитіл у крові, а насамперед контрольована свідомістю психіка. Якщо сила психіки і свідомість врівноважені, то людину жодна болячка чи вірус ніколи не візьме».
Золота середина розвитку
Як знайти баланс між інтелектуальним і фізичним розвитком? Віктор Сидорович знає відповідь: «Не можна бути виключно «ботаном» чи тільки «качком». Займаючись східними єдиноборствами, дитина розвивається фізично, стаючи природно сильною. По-друге, освоюючи бойове мистецтво, розвиваєшся інтелектуально і духовно».
Філософія пронизує навіть заняття з найменшими дітьми. Тренер змушує дитину думати: що, як і для чого? Результат – комплексний розвиток: інтелектуальний, духовний і фізичний.
Одна з найбільших проблем сучасної освіти – діти фактично не вміють мислити. Віктор Сидорович систематично тестує своїх вихованців зі шкільної програми і з сумом констатує: знання поверхневі, а навички критичного мислення відсутні.
«Мені доводиться виконувати роботу вчителів – не тільки займатися фізичною і духовною підготовкою, а й розширювати світогляд дітей. Своє завдання я бачу в тому, щоб навчити дітей думати», – розповідає майстер.
Що значить мислити?
Це уміння створювати образи й оперувати ними. Сучасна молодь, як правило, не вміє самостійно створювати образи, бо їх пропонують соцмережі. Діти «споживають» усе в готовому вигляді, не задіюючи власної уяви.
«Образи – ніщо інше, як енергія. Якщо ти вмієш створювати образи й оперувати ними, то здатний керувати енергією і силою. Цьому я вчу своїх вихованців», – пояснює філософію свого методу Віктор Сидорович.
Небезпека ранніх поразок
Багато батьків мріють виховати другого Кличка чи Усика, але цей підхід може завдати непоправної шкоди.
«Дитина може зазнати непоправної психологічної травми. Підліток вважатиме, що він слабкий. Він буде панічно боятися не тільки ще раз вийти на ринг, а й зустрітися з будь-якою агресією на вулиці. А відтак, уже ставши дорослим, він буде опускати руки перед різними життєвими труднощами», – застерігає Віктор Сидорович.
Східні єдиноборства пропонують інший шлях. Вони поєднують фізичний розвиток з інтелектуальним і духовним, роблячи дитину природно сильною, а не «горою штучно накачаних м’язів».
Більше, ніж бойове мистецтво
«Карате-до – це не просто спорт, це спосіб життя, – пояснює Віктор Сидорович. – Якщо спортивне карате зосереджене на змаганнях і перемогах, то карате-до – це шлях самовдосконалення, який триває все життя».
Найцінніше, на думку майстра, це прищеплена відповідальність за свої дії, вчинки, думки, почуття. «Коли людина розуміє, що таке відповідальність, то тричі подумає перед тим, як щось зробити».
На тренуваннях діти вчаться концентрації, волі, дисципліни – того, без чого неможливо досягти успіху в будь-якій сфері.
«Найтяжче і найважливіше – навчитися працювати самостійно. Це дуже знадобиться як у навчанні, так і в роботі. З’явиться звичка доводити справу до кінця, добиватися своєї мети», – наголошує тренер.
Парадокс бойових мистецтв
Багато батьків, віддаючи дітей до бойових клубів, хочуть, щоб їхні нащадки навчилися битися. Але Віктор Сидорович вчить зовсім іншому: «Найкращий бій – той, який не відбувся. А найкраща перемога – це перемога над собою».
Людина, яка правильно розвивається в карате-до, має мізерний відсоток ймовірності потрапити в конфліктну ситуацію. Вона заздалегідь бачить, як виникають небезпечні ситуації, бо відчуває простір і людей на енергетичному рівні.
«Техніка традиційного карате-до базується на прийомах захисту. Звичайно, можна застосувати свої знання, щоб захистити себе чи близьких. Але в крайньому разі», – пояснює майстер.
Філософія без терміну придатності
Заняття карате-до – це не спринтерська дистанція, а довга стаєрська, розрахована на роки. Філософія школи відображена в її гаслі: «Тепер ти кращий, ніж учора, а завтра – кращий, ніж тепер!»
Карате-до може займатися будь-хто в будь-якому віці. В Японії дітей починають навчати з чотирьох років. Кожна людина займається на рівні своїх фізичних можливостей, а духовний розвиток корисний у будь-якому віці.
«Засновник сучасного традиційного карате-до Гічін Фунакоші казав: “Карате треба займатися не для перемоги чи поразки, а для розвитку особистості”. Цим усе сказано», – підсумовує Віктор Сидорович.
Василь ГЕРУС
Школа традиційного карате-до Віктора Сидоровича оголошує набір дітей (хлопців і дівчат віком від 6 років) для занять Фудокан карате-до.
Тренування проводяться в ДЮСШ №4 (м. Рівне, вул. Фабрична, 7, 2-й поверх) по понеділках, середах і п’ятницях.
Формуються ранкові й вечірні групи для учнів різних змін.
Довідки за телефоном: 067 972 1776.