fbpx

Із рулеткою та смартфоном: у Рівному стартує інвентаризація зелених насаджень

Діліться інформацією з друзями:

Уже найближчим часом в нашому місті стартує в тестовому режимі проєкт з обліку вуличних зелених насаджень. Спеціалісти міськвиконкому разом із волонтерами обстежать та порахують дерева в центрі Рівного, їх позначать на інтерактивній мапі, доступ до якої матимуть усі охочі. Розробник програми «Inspectree», яку використовуватимуть для інвентаризації, львівський програміст Павло ГОЛУБЕЦЬ, який у вівторок побував у нашому місті.

Підписано документи про співпрацю. Крім того, автор програми безпосередньо на вулицях нашого міста показав волонтерам-учасникам дослідження, як вносити дані.

Нагадаємо, що перша зустріч із зацікавленими особами щодо інспектування зелених насаджень Рівного за ініціативою міського відділу екології управління економіки відбулася ще 24 червня цього року. Інвентаризація зелених насаджень у місті є одним із ключових заходів міської програми «Розвитку та збереження зелених насаджень міста Рівне на 2019-2023 роки». Насамперед, планується обстежити та внести на електронну мапу дерева на вулицях: Небесної сотні, Набережній, Литовській, Кн. Володимира, Островського, Соборній, Кн. Ольги, С. Бандери.

З червня зроблено чимало роботи. Зокрема, оголошено про пошук волонтерів, які хотіли б долучитися до проєкту створення інтерактивної карти. Крім того відділ екології розробив методичну «підказку» для таких еко-добровольців.

– Увесь цей час ми тісно спілкувалися з колегами з Луцька, де вже певний час працюють з програмою «Inspectree», – розповів заступник міського голови Сергій ВАСИЛЬЧУК. – Намагалися врахувати їхні труднощі, аби попередити їх у нас. Тож, крім методичних підказок, визначили та «залили» безкоштовні додатки до смартфонів для полегшення інвентаризації. Приміром, ті, що допоможуть визначити рід, вид дерев, їхню реальну висоту, кут нахилу, відстань від будівель тощо. Розробники програми поступово вносять удосконалення в свій продукт. Приміром, тепер можна вносити в систему не кожне дерево з рядової посадки, а лише перше і останнє. А програма автоматично «розкине» їх уздовж відрізку вулиці. А вже на місцевості можна скорегувати координати дерев. Ми сподіваємося, що це пришвидшить роботу, бо дерева здебільшого посаджені в один період і зазвичай певного видового складу.

За перший день спільної роботи з розробником програми, волонтери в Рівному позначили на карті 36 деревСуттєвою проблемою у Луцьку став «людський фактор». Адже там до участі в проєкті зголосилося 40 осіб, а реальну роботу виконують лише троє працівників комунальної сфери. У Рівному ж волонтерів для участі в інвентаризації не більше – заявки подали лише троє мешканців. Додатково чиновники звернулися до місцевих університетів, запросили науковців. Долучаться й студенти-екологи. Погодилися на участь і представники екологічної школи ПДМу. Звісно ж, працюватимуть над цим питанням і фахівці відділу екології, міського управління ЖКГ, об’єднання парків культури.

10 добровольців запропонувала й голова ГО «Сад історій» Оксана МАЙБОРОДА. Загалом нині є 25 волонтерів, які будуть обстежувати дерева та вносити їх на електронну мапу. Якщо з’являться нові добровольці, вони зможуть долучитися і після старту проєкту.

– Було б добре, якби до проєкту доєдналися шкільні вчителі біології, географії і інформатики, – наголошує начальниця міського відділу екології Валентина ВЕРЕМКО. – Аби вони разом із своїми учнями на території шкіл проінспектували дерева і внесли дані на мапу. Така практична робота було б корисною і пізнавальною не лише для школярів, а й для педагогів. Чекаємо початку звичного навчального процесу. Сподіваємося, що після запуску робіт, з’являться й інші охочі нам допомогти. Звісно, кожен цінує свій вільний час. Однак обстежувати дерева можна, йдучи на роботу чи додому, гуляючи з дітьми. Головне – мати при собі смартфон і рулетку (сантиметрову стрічку). Все інше необхідне є в гаджеті. Можна поміряти стовбур, сфотографувати листочок, а вже згодом, коли з’явиться вільна хвилинка, внести дані в систему. Все залежить від бажання людей. Сподіваємося, що ті, хто зголосився, плідно попрацюють. Адже ми зацікавлені за «тестовий» період зробити максимум можливого. На думку розробників програми «Inspectree», за місяць команда може внести в базу до 5 тисяч дерев. Цікаво, що вийде у нас.

До речі, намір створити в Рівному електронну карту міських зелених насаджень дав поштовх й іншим містам до дії. Таку ж систему хочуть запровадити й у Дубні.

Наталія НИРКОВА