З початком збройної агресії російської федерації проти України практично не зменшується кількість внутрішньо переселених осіб. Так, у Рівненській міській територіальній громаді наразі нараховується 18704 зареєстрованих ВПО, які виїхали з територій, де відбуваються бойові дії.
Відтак Департамент соціальної політики, до якого щодня звертається в середньому не менше як сотня переселенців, налагодив системну роботу з надання консультацій, спрямування внутрішньо переміщених осіб до відповідних служб з питань працевлаштування, навчання дітей, медичного та соціального забезпечення. Оскільки внутрішньо переміщені особи часто звертаються до Департаменту з одними й тими ж запитаннями, відповіді на найбільш поширені з них (як і обіцяли) розміщуватимемо на сторінках газети «Сім днів» та сайті 7dniv.rv.ua.
Чи може внутрішньо переміщена особа працювати та отримувати виплати ВПО?
Так, внутрішньо переміщена особа можете працевлаштуватися та отримувати грошову виплату як ВПО. Адже ці кошти призначаються для покриття витрат на проживання. Зокрема, на оплату житлово-комунальних послуг людям, які були вимушені покинути свої домівки через бойові дії.
Якщо заява на виплату для ВПО подана через застосунок «Дія», коли будуть нараховані кошти?
Після подачі заяви на оформлення допомоги для ВПО в «Дії», вона направляється до структурного підрозділу на розгляд і призначення суми грошової допомоги відповідно до вашого статусу. Після цього УСЗН передає цю інформацію до Міністерства соціальної політики, яке проводить виплати. Строк зарахування коштів залежить від того, коли Ощадбанк за поданням Мінсоцполітики перерахує гроші у ваш банк. Чекайте повідомлення від банку про зарахування коштів на картку єПідтримки.
Що робити, якщо після отримання статусу ВПО та призначення грошової виплати переїхав до іншого міста?
Відповідно до чинного законодавства внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів. Це дасть змогу перевести виплату за новим місцем вашої реєстрації.
Якщо особа перемістилась за межі країни чи вважається вона ВПО та чи може отримати відповідну довідку?
Внутрішньо переміщена особа – та, котра змінила тимчасове місце проживання всередині країни. Для українців за кордоном діють допомоги від тих країн, до яких ви переїхали.
Тетяна ГОРБАТЮК, начальник управління державних соціальних програм Департаменту соціальної політики