fbpx

Фінансовий-тренер з Рівного порадила, як не тринькати гроші перед Новим роком (ВІДЕО)

Діліться інформацією з друзями:

Уже так повелося, що на новорічно-різдвяні свята у нас традиційно від різноманітного їства столи ломляться. На підготовку застілля йде чимало часу, зусиль і грошей, які нерідко бувають викинуті «на вітер». Адже, як свідчать дослідження соціологів, мало не половина новорічних страв потрапляє на смітник. Або ж «боком вилазять» тому, хто не має міри в їжі. Як позбутися марнотратства, готуючись до Нового року? Про це розмова нашого журналіста із засновницею Академії фінансової грамоти Ольгою ІГНАТЬЄВОЮ.

– Пані Олю, чи можна, на вашу думку, дешево і зі смаком накрити новорічний стіл без зайвих витрат?

– Звичайно, можна. Але передусім хочу зупинитися на тому, чому в нас виникає бажання, щоб на святковому столі було всього вдосталь. Мабуть, даються взнаки пережиті дев’яності роки минулого століття, коли з продуктами було, м’яко кажучи, доволі проблемно. Разом з тим у нас здавна повелося вважати: якщо столи ломляться від усіляких страв, то ця родина – багата, а отже, й щаслива. Крім того, існує повір’я: як зустрінеш рік, так і проживеш його. Відтак господині намагаються приготувати на Новий рік якомога більше страв, гадаючи: чим багатший святковий стіл, тих кращим упродовж року буде життя. Направду ж все це нічим не підкріплені стереотипи, які нам треба навчитися долати. Для цього необхідно просто запитати в себе: «Невже я настільки бідна чи голодна, що мені треба аж стільки?». Після відповіді на це запитання кількість страв відразу може помітно зменшитися.

Як накрити стіл, щоб він був справді святковим і приносив усім радість? Опитайте всіх членів сім’ї, яку страву вони хотіли б скуштувати на Новий рік. У кожного буде своя улюблена, а є й такі, що полюбляють усі члени родини. Нехай цих страв набереться лише кілька, зате вони будуть ситними і смачними, а головне – принесуть задоволення. Якщо новорічне меню складатиметься із таких страв, то вони подарують більше радісних емоцій, ніж якісь заморські делікатеси. А все тому, що вони бажані.

На Новий рік ми, зазвичай, чекаємо чогось хорошого. Нехай це буде більше позитивних емоцій, ніж догоджання своїм шлункам. Якщо про це подумати заздалегідь, то можна зробити свій новорічний стіл саме таким дуже легко. Крім того, нині маємо нові тренди. Ми дедалі більше говоримо про те, що людина має бути здоровою, а тому має замислитися над своїм харчуванням. До того ж, зауважу, що добра їжа й справді не є дорогою. Якщо людина хоче накрити здоровий для неї святковий стіл, то на ньому не буде багато наїдків. Там буде багато корисної їжі, яка принесе хороший настрій та позитивні емоції.

– Багато жінок заздалегідь складають новорічне меню, отож завчасно запасаються необхідними продуктами. Утім, зайшовши в супермаркет, зазвичай купують більше, ніж планували. Як уникнути марнотратства? Дехто радить посилати в магазин чоловіків, які купують тільки ті товари, що записані у складеному дружиною списку.

– Я тут хочу розвіяти ще один стереотип: не тільки жінки, а й чоловіки схильні до того, щоб купувати в супермаркеті трохи більше, ніж необхідно. Чому? Та тому, що ми всі вдосконалюємося. Не є винятком ті, хто також намагаються добре робити свою справу. У супермаркеті, для прикладу, головне завдання так виставити товар і придумати різні акції, щоб нам захотілося купити щось навіть тоді, коли це нам зовсім не потрібне. Натомість наше завдання – бути свідомими споживачами. Відрізняти такі поняття, як споживання і споживацтво. Збагнути, скільки нам насправді треба. Як це зробити під час підготовки до новорічних свят? Найлегший спосіб – обмежити бюджет. Отож, коли йдете до супермаркета, напишіть собі список: які продукти вам потрібні і скільки на них вам треба грошей. Тобто встановіть ліміт, щоб ви не вийшли за межі визначеного бюджету. Якщо це не допомагає, є ще один спосіб. Запровадьте собі штраф за надмірно витрачені гроші. Нехай цей штраф зводиться до того, що ви обмежите себе в чомусь дуже бажаному. Повірте, на третій раз це точно спрацює! Двічі сплатите штраф, а втретє у вас зникне бажання витрачати більше, ніж треба. Адже завжди хочеться зробити щось приємне собі, а не маркетологам.

– Якщо не секрет, то з яких страв складається ваш новорічний стіл?

– Найперше – це мандарини. Чому так? Мабуть, тому що в нас ще з дитинства Новий рік асоціюється з мандаринами. Цей своєрідний запах радості та свята полюбляють і наші діти. Ми любимо, коли на нашому новорічному столі є багато фруктів.

Оскільки наша сім’я складається з трьох дорослих (я, чоловік і мама) і трьох маленьких діток, ми стараємося погодувати вечерею менших ще перед Новим роком. І навіть подарунки даємо їм ще до того, як проб’є дванадцяту, щоб вони насолодилися святом. Відтак, на нашому новорічному столі завжди ті страви, які легко перетравлюються дитячими шлунками. Стараємося приготувати їм те, що вони люблять. До дванадцятої вони наїдаються, награються і лягають спати, а ми собі спокійно зустрічаємо Новий рік з келихами шампанського.

Страви у нас щоразу різні – ті, які захотілося. З’явилося бажання з’їсти бутерброд з ікрою, готуємо бутерброди. На Новий рік у нас немає традиційних страв, а є ті, які ми собі замовляємо. Чоловік, наприклад, як правило, замовляє салат олів’є. Отож на Новий рік у нас обов’язково мають бути олів’є і мандарини, а все решта – індивідуальні замовлення. Ну а на Різдво у нас більш традиційний перелік страв.

– Новий рік немислимий без подарунків. Як у вашій родині їх готують?

– Це також одна зі статей витрат, яка чутливо б’є по гаманцеві. Бо хочеться всіх обдарувати, зробити їм якусь радість. Тут поділюся кількома важливими напрацюваннями, які можна використати. Перше. Варто запитати дітей, що вони хочуть. Тут ми застосовуємо такий прийом, який називається «Напиши листа святому Миколаю, чи Дідові Морозу», в якому треба вказати, що саме ти хочеш. Отой бажаний подарунок принесе дитині найбільшу радість. Бо йдеться про подаровану мрію. Звичайно, коли дитина пише, можна щось ненав’язливо підказати їй, мовляв, а, може, ти хочеш це чи те? Коли лист написаний, зрозуміло, що нам треба купити. Це крок номер один. Ми дізналися, що діти хочуть. Крок другий – домовитися з усіма домашніми про те, що це має бути саме цей подарунок. Він має бути обов’язково якісним. Нехай він коштуватиме дорожче (можна купити його, склавшись), але мусить бути хорошим і толковим. Що я маю на увазі? Наприклад, конструктор. Треба щоб він був цікавим для дитини і якісним, щоб служив довго, а не один вечір.

Що ще хочеться сказати? Дуже гарними є подарунки, які розвивають творчість і навики. Сюди належать розмальовки, книжки, конструктори. Тут може бути й гаджет, якщо він купується для того, щоб дитина розвивалася. Можна дарувати речі для фізичного розвитку і здоров’я – тренажер, велосипед чи щось інше. Це має бути не просто забавка, а засіб для розвитку корисних навиків. Я, для прикладу, часто дарую дітям фінансові ігри. А ще – книжки. В тому числі й з фінансової грамотності. Це завжди гарний подарунок. Адже всі ми хочемо жити в добробуті та достатку, але цього треба вчитися. Можливо, не все вдасться з першого кроку, але до цього треба йти поступово і непохитно. А коли є визначена ціль, рано чи пізно прийдемо до неї. Головне – не звертати з дороги.

Розмову вів Василь ГЕРУС