Україна отримала свою першу партію зрідженого природного газу зі США за кілька днів до завершення угоди про транспортування російського газу до Європи. Це кінець епохи російського газу в Європі, кажуть оглядачі.
Про це пише “Голос Америки”.
Американський газ, за словами Києва, посилить енергетичну безпеку України та Європи після припинення постачання газу з Росії.
«ДТЕК, найбільша приватна енергетична компанія України, сьогодні прийняла свій перший вантаж скрапленого природного газу (СПГ) із США», — йдеться в повідомленні компанії.
ДТЕК отримав поставку СПГ по трубопроводу з грецького термінала в Середземному морі.
За словами генерального директора ДТЕК Максима Тимченка, йдеться не лише про “гнучке і безпечне джерело електроенергії”, але і зменшення впливу росії на європейську енергетичну систему.
Попри війну, москва продовжувала транспортувати газ через Україну до Європи згідно з багатомільярдною угодою, яку Київ відмовився продовжувати, коли вона закінчиться наприкінці 2024 року
Після обстрілу росії української енергосистеми, Київ часто збільшував екстрений імпорт електроенергії з сусідніх країн ЄС. Тож постачання американського газу, кажуть у Києві, допоможе зменшити тиск на європейський газовий ринок.
Як пише Алан Райлі, експерт Міжнародного центру оборони і безпеки в Естонії, припинення транзиту газу через Україну ознаменує завершення епохи, що тривала майже шістдесят років.
Після 2022 року Європа почала купувати американський скраплений газ і зараз закуповує близько 40% свого імпортного газу зі США.
Як наголошує британське ділове видання Financial Times, перша поставка американського газу до України відбулася лише за кілька тижнів до приходу до Білого дому новообраного президента Дональда Трампа, який поставив під сумнів подальшу підтримку України, і одночасно погрозив європейським країнам тарифами, якщо вони не будуть купувати американські нафту і газ.
Своєю чергою видання Bloomberg пише, що відмова від транзиту російського газу загрожує Україні ракетними ударами по газотранспортній системі.
«Ухвалюючи рішення про зупинку транзиту, Україна має враховувати необхідність захисту 38,6 тис. кілометрів газопровідної системи країни. Ця мережа, одна з найбільших у світі, уникла атак протягом останніх трьох років, оскільки російський газ проходив через неї. Якщо це припиниться, система може стати мішенню, як це сталося з газосховищами та джерелами електроенергії».
Читайте також: Енергоефективність у дії: програми для ОСББ у Рівному працюють попри виклики