Яйця знову стрімко дорожчають: на початок квітня середня ціна десятка сягнула 76,4 грн. Але це ще не межа — експерти прогнозують подальше зростання щонайменше на 10% у найближчі тижні. Причини — як об’єктивні, так і, можливо, цілком штучні.
Про це повідомляє AgroTer.
Ціни ростуть — попит теж
Зростання цін відбувається на тлі щорічного сезонного попиту перед Великоднем, інфляції, подорожчання кормів, енергоносіїв та логістики. Аналітики зазначають, що лише за рік яйця подорожчали на 44,7%, а за останній місяць — ціни знову пішли вгору. Наприклад, популярна марка «Квочка» за лютий-березень подорожчала майже на 14 грн за десяток.
Виробники звітують, експерти сумніваються
За словами представників аграрних організацій, близько 70% собівартості яйця — це комбікорми, які теж стали дефіцитними й дорогими. Але експерти не виключають і спекуляцій. Особливо на тлі зростання експорту: за перший квартал цього року Україна продала за кордон майже пів мільярда яєць — удвічі більше, ніж торік.
АМКУ підозрює змову
Антимонопольний комітет застеріг десяток найбільших виробників від штучного дефіциту на внутрішньому ринку. Комітет уже кілька років досліджує ситуацію на ринку яєць і підозрює наявність змови. На думку експертів, найбільші гравці — Avangard, Ovostar Union та Yednist’ Group — контролюють понад половину ринку.
Попри неодноразові дослідження, суттєвих наслідків для бізнесу не було. Востаннє у 2023 році компанії отримали штраф на 10,7 млн грн — і одразу його сплатили без оскарження. У громадському секторі припускають, що це свідчить про фактичну безкарність для гравців «яєчного картелю».
Що далі?
До Великодня ціни можуть ще зрости — на 10% і більше, але вже в травні очікується їх зниження на 20–30% завдяки сезонному надлишку продукції від приватних господарств. Але поки українці готуються до свят і купують яйця по 80–100 грн за десяток, великі виробники продовжують диктувати ринок — без особливого остраху перед АМКУ.
Читайте також: Сира чи сушена диня: чим корисна й кому варто бути обережним