Юрій і Віра Веремчуки – не лише подружжя, а й віднедавна, якщо можна так сказати, сімейна династія управителів багатоквартирними будинками. Адже обоє очолюють об’єднання співвласників. Юрій, до речі, колишній інженер-конструктор, який дистанційно здобув фах бухгалтера, – голова правління в ОСББ «Богоявленська 4а», а Віра – в ОСББ «Льон 13». Тепер їх поєднує не тільки спільний дах над головою, а й одна справа.
Як подружжя Веремчуків справляється зі своєю роботою? Якого досвіду набули? Які виношують плани? Про це сьогоднішня наша розповідь.
– Під моєю опікою старий, збудований 1974 року, п’ятиповерховий будинок на 100 квартир, – розповідає Юрій Веремчук. – Вік будівлі поважний, від того й клопоту з ним вдосталь. Взялися мешканці самі в ньому господарювати в 2017 році. Якось спонтанно створили ОСББ. На перших порах багато в роботі допомагала дружина. Фактично вона деякий час виконувала мою роботу. А вже потім, передавши мені свій досвід, відпустила мене, образно кажучи, у вільне плавання.
Невідкладних справ було непочатий край. У нагоді подружжю Веремчуків стали набуті ними знання банківської справи і бухгалтерії.
– Перше, що ми зробили у нашому будинку, – це капітальний ремонт мереж теплопостачання, водопостачання, каналізації та електросистеми в місцях загального користування, – веде далі свою розповідь голова правління ОСББ «Богоявленська 4а». – У 2017 році виконали робіт майже на мільйон гривень, з яких 70 відсотків – за Муніципальною програмою сталого розвитку дала міська влада. Решту 30%, що становило 350 тисяч гривень, ОСББ взяло в Приватбанку у вигляді «теплого» кредиту. До речі, цю фінансову позику нам частково, а саме 57%, що становило майже 200 тисяч гривень, компенсувала держава. Всі ці роботи, які ми зробили за перший рік існування об’єднання, обійшлися мешканцям (залежно від площі квартири) від 500 до 800 гривень.
Наступного, 2018-го, в ОСББ «Богоявленська 4а» взялися за благоустрій прибудинкової території. Зокрема, зробили відмостку, накриття над входами у підвал, козирки над під’їздами. Крім того, відремонтували приямки, встановили пластикові вікна в підвалах, тобто покращили зовнішній вигляд будинку. Для виконання цього проєкту об’єднання співвласників знову скористалося Муніципальною програмою. Його вартість склала 305 тисяч гривень, з яких майже 200 тисяч (65%) дала міська влада, решту – 105 тисяч гривень (35%) – внесок громади.
Торік ОСББ «Богоявленська 4а» скористалося програмою термомодернізації. – Вирішили замінити дерев’яні вікна і двері в місцях загального користування на енергозберігаючі, – каже Юрій Веремчук. – Процедура вимагає багато паперової роботи. Але найважче було переконати людей взяти «теплий» кредит, бо люди до фінансових позик ставляться з обережністю. На реалізацію цього проєкту за рішенням загальних зборів ОСББ отримало кредит у розмірі 218 тисяч гривень. Держава, розглянувши заяву ОСББ і врахувавши субсидіантів, відшкодувала 46% вартості кредиту, а місто додатково компенсувало 25%, що в сумі склало 155 тисяч гривень. Крім того, Рівненською облрадою частково були відшкодовані відсотки за «теплим» кредитом на суму майже 4 тисячі гривень.
На реалізацію цього проєкту мешканці будинку сплатили по 15 гривень за квадратний метр загальної площі квартири. До речі, щомісячний внесок на утримання будинку становить 4,2 гривні.
Втілені задуми з покращення умов проживання мешканців багатоповерхівки додали Юрію Веремчуку практичного досвіду. Тож він нині виношує грандіозний план участі в програмі Фонду енергоефективності. До речі, дружина Юрія – Віра Веремчук, яка очолює ОССБ «Льон 13» – також має намір долучитися до програми «Енергодім».
– Наше об’єднання співвласників функціонує лише рік, – розповідає вона. – Це був колишній кооперативний будинок ЖЕО ЖБК «Мир». Він нам дістався у спадок в занедбаному стані. Багатоповерхівка з 3-ма під’їздами на 54 квартири зведена ще 1976 року. До того, як я взялася за цей будинок, тут жодних робіт не проводилося. Якщо інші ЖКГ щось робили для підтримки своїх будинків, то тут за останнє десятиліття ремонти не проводилися. Спочатку ми взялися за аварійні роботи. У будинку вийшов з ладу загальнобудинковий вентиль холодної води. Отож замінили його, а потім встановили новий електролічильник, повірили лічильник тепла, почистили димовентиляційні канали, пообрізали увесь сухостій, привели в належний стан газони, посклили вікна в під’їздах, встановили вуличне освітлення тощо. А ще у нас перед будинком була величезна аварійна верба, яку, щоб зрізати, треба було отримати дозвіл у спеціальної комісії. І обійшлося нам це в кругленьку суму – 5 тисяч гривень.
У 2019 році, відразу після створення, ОСББ «Льон 13» взяло участь у муніципальній програмі з проєктом «Капітальний ремонт покрівлі». Вартість робіт склала 645 тис. грн, з яких 386 тисяч компенсувало місто (60%), 260 тисяч гривень (40%) – кошти мешканців будинку. Тому на загальних зборах ОСББ вирішили додатково, крім внесків 4,90 грн, сплатити ще по 100 грн за 1 квадратний метр загальної площі квартири. Багато людей із розумінням поставилися до такого рішення і вчасно сплатили.
На загальних зборах ОСББ «Льон 13», які провели на початку березня цього року, вирішили брати участь у програмі «Енергодім», а саме за пакетом «А».
– Плануємо встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП), замінити трубопроводи систем теплопостачання та встановити балансувальні клапани, – каже Віра Веремчук. – Хочемо встановити вікна та двері в місцях загального користування, зробити утеплення будинку.
Чи вдасться реалізувати задум вже в цьому році, покаже час. Але немає сумніву, що він в ОСББ «Льон 13» все ж таки буде втілений в життя.
Аліна БУДАФЕНКО