fbpx
Авточернетка

Насильство вдома: що з цим робити

Діліться інформацією з друзями:

Домашнє насильство — це не лише про завдані тілесні ушкодження. Насправді ж воно включає десятки форм насильницької поведінки, в тому числі психологічне знущання, згвалтування, приниження, залякування, позбавлення житла, засобів для існування тощо. 

Але в усіх цих різновидах є спільні ознаки: відсутність поваги до іншої особи, прагнення влади та контролю над ним або нею, керування його або її рішеннями та діями.

Домашнє насильство немає виправдання

Вого може бути спрямоване як на дружину, чоловіка чи дітей, так і на інших родичів — двоюрідних братів і сестер, бабусь і дідусів, колишнє подружжя, наречених, осіб, які спільно проживають однією сім’єю, опікунів і прийомних батьків.

Втім, у жодному з випадків воно не є внутрішньо сімейною справою чи особливостями родинного спілкування. Це протиправні дії, яким немає виправдання та про які не можна мовчати. Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» виділяють чотири види насильства: фізичне, психологічне, економічне та сексуальне.

Цифри вражають

Упродовж 11 місяців 2024 року Рівненським РУП ГУНП в Рівненській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення 189 кримінальних правопорушень вказаної категорії (за ст. 126-1 КК України – 65, за ст. 125 КК України – 114, за іншими статтями – 10), у 82 з яких прийнято рішення про направлення обвинувальних актів до суду, у 81 – про закриття та у 59 наразі здійснюється досудове розслідування.

Цифри, на перший погляд, вражають, разом з тим, вказують на те, що громадяни стають більш обізнаними із заходами впливу на кривдників і свідчать про збільшення довіри до правоохоронних органів. 

Відновлення прав і законних інтересів постраждалих від насильства набули особливого значення для правоохоронної системи.

Так, з метою забезпечення прав потерпілих у кримінальних провадженнях вказаної категорії впродовж цього року до 30 осіб застосовано запобіжні заходи, в тому числі у 26 випадках з одночасним застосуванням обмежувальних заходів, передбачених ч. 6 ст. 194 КПК України (заборони листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб; направлення для проходження програми для кривдників; заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства; обмеження спілкування з дитиною в разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або в її присутності).

Крім того, при призначенні покарань щодо 21 кривдника впродовж цього року застосовано обмежувальні заходи, передбачені ст. 91-1 КК України.

Насильство відносно батьків зустрічається нерідко

До прикладу, прокурори Рівненської окружної прокуратури в суді довели вину 48-річного рівнянина у вчиненні домашнього насильства відносно батька (ст.126-1 КК України).

Так, у період з травня 2022 року по квітень 2023 року рівнянин, маючи умисел на заподіяння психологічних і фізичних страждань своєму батькові, неодноразово вчиняв відносно нього домашнє насильство. Це призвело до його фізичних і психологічних страждань, погіршення самопочуття, побоювання за власну безпеку та до негативних переживань.

Протягом тривалого часу син вчиняв правопорушення, пов’язані з домашнім насильством відносно батька та матері. За це він міським судом притягувався до адміністративної відповідальності. За такі дії вже відбував покарання у вигляді 6 місяців арешту. Однак на шлях виправлення чоловік не став. Перебуваючи на волі, продовжував вчиняти домашнє насильство – але вже з застосуванням фізичної шкоди та заподіянням батькові тілесних ушкоджень.

Вироком Рівненського міського суду чоловіка визнано винним і призначено покарання у вигляді 1 року позбавлення волі.

Також у кримінальному провадженні з обвинувачення 40-річного рівнянина судом призначено покарання у вигляді пробаційного нагляду з обов’язками, передбаченими ст. 59-1 КК України та ст. 91-1 КК України, а саме пройти пробаційну програму та програму для кривдників. Чоловік систематично вчиняв психологічне і фізичне насильство щодо своєї сестри та двох її малолітніх  дітей.

З метою удосконалення та координації роботи на вказаному напрямі Рівненською окружною прокуратурою 27.09.2024 та 14.11.2024 організовано проведення спільного навчання та робочої зустрічі. Були залучені керівники територіальних органів правопорядку, районної військової адміністрації, місцевого самоврядування та представників Рівненської обласної прокуратури з питань протидії домашньому насильству, захисту інтересів прав потерпілих.

Крім того, прокурори окружної прокуратури спільно з поліцейськими систематично проводять в закладах освіти тематичні просвітницькі заходи з питань протидії домашньому насильству.

Звернення за допомогою — найважливіший крок

Бути жертвою домашнього насильства – це вкрай травматичний досвід. Але важливо пам’ятати, що існують кроки, які можна зробити, щоб знайти безпеку та отримати необхідну підтримку.

Звернення за допомогою — перший і найважливіший крок. Це може бути дзвінок у поліцію, звернення до родичів чи друзів. Або зв’язок із спеціалізованими організаціями, які надають допомогу жертвам домашнього насильства. В Україні існує національна гаряча лінія з питань запобігання насильству в сім’ї, де можна отримати консультацію та підтримку.

Важливо пам’ятати, що ви не одні, є багато ресурсів і людей, готових допомогти. Відновлення після домашнього насильства потребує часу та підтримки, але з правильною допомогою та ресурсами, нове життя без насильства є можливим.

Юрій ГРИСЮК, заступник керівника Рівненської окружної прокуратури                                         

 Читайте також: Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги працює у Рівному