Домашнє насильство має бути покаране і мовчати про нього недопустимо. Проблема прояву різних форм насильства на сьогодні дуже поширена в усьому світі. Про це свідчать чисельні міфи, стереотипи, які ускладнюють швидке реагування на акти насильства, вчинені над близькими та рідними.
Усі ці міфи, стереотипи в більшості переконують свідків: не реагувати, постраждалих – мовчати, кривдників – переконують у безкарності власних вчинків і зміцнюють вплив над постраждалими.
Міфи та факти про насильство
Міф 1. Насильство в сім’ї – це особиста справа і ніхто не повинен втручатися, зокрема, поліція.
Факт. Насильство, використання, биття, образи рідних людей є злочином, і так само караються, як і насильство проти інших осіб. Факт шлюбу чи проживання під одним дахом не дозволяє застосовувати насильство, тим паче не скасовує відповідальність перед законом. СІМЕЙНЕ НАСИЛЬСТВО – ЦЕ НЕ РОДИННА СПРАВА, А ЗЛОЧИН, ЯКИЙ ПЕРЕСЛІДУЄТЬСЯ ЗАКОНОМ. Поліція покликана охороняти людей, запобігати здійсненню злочинів і переслідувати злочинців без огляду на приналежність з жертвою до однієї родини.
Міф 2. Це був інцидент, який більше не повториться.
Факт. Сімейне насильство рідко трапляється лише раз. ЯКЩО ДО ВИННОГО НЕ БУДЕ ЗАСТОСОВАНО ВІДПОВІДНІ ЗАХОДИ – НАСИЛЬСТВО ПОВТОРИТЬСЯ. Зазвичай, поліцію кличуть тоді, коли насильство має тривалу історію.
Міф 3. Домашнє насильство існує лише в неблагополучних сім’ях.
Факт. Домашнє насильство немає ані соціальних, ані національних меж і є в усіх суспільних прошарках, незалежно від рівня освіти чи матеріальної ситуації. Воно може трапитися будь з ким. ОСНОВОЮ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА ДУЖЕ ЧАСТО Є БАЖАННЯ КОНТРОЛЮ ОДНОГО ЧЛЕНА СІМ’Ї НАД ІНШИМ.
Міф 4. У шлюбі не буває сексуального насильства. Зґвалтування в сім’ї неможливе.
Факт. Зґвалтування – це вчинення статевого акту без добровільної згоди одного з партнерів за допомогою погроз, насильства тощо. Ніде не написано, що це не стосується родини нападника. Кожний має право приймати рішення щодо свого інтимного життя, незалежно від сімейного стану. СТАТЕВІ КОНТАКТИ МАЮТЬ ВІДБУВАТИСЯ ЗА ЗГОДОЮ ОБОХ ПАРТНЕРІВ. Якщо статевий контакт відбувається з примусу, в небажаній формі, партнер залякує жінку, принижує, ображає – це сексуальне насильство.
Міф 5. Жінка сама провокує насильство.
Факт. Ніхто не заслуговує на побиття, кривду, приниження, попри те, що було зроблено чи сказано. Ніхто не має права знущатися, принижувати й бити інших. НАСИЛЬСТВО ОДНІЄЇ ЛЮДИНИ ЩОДО ІНШОЇ – ЦЕ ПРОТИПРАВНІ ДІЇ, ЯКИМ НЕМАЄ ВИПРАВДАННЯ.
Міф 6. Дітям потрібен батько, навіть якщо він агресивний. «Залишаюся тільки заради дітей».
Факт. Діти, які зазнають або бачать насильство в сім’ї, страждають набагато більше за тих, хто зростає з одним із люблячих батьків у гармонійних стосунках і родинному спокої. ДІТИ, ЯКІ Є СВІДКАМИ НАСИЛЬСТВА МІЖ БАТЬКАМИ, НАВІТЬ ЯКЩО ФІЗИЧНО УНИКАЮТЬ ЙОГО, СТРАЖДАЮТЬ ДУШЕВНО. Це негативно впливає на їхній емоційний стан, стосунки з однолітками, навчання.
Статистика стверджує: 18 мільйонів українок піддаються домашньому насильству. Без подолання цього згубного явища в суспільстві неможливо створити сприятливі умови для самореалізації людини, вільного її волевиявлення, реалізації принципу рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків.
Через відчуття сорому, яким супроводжуються будь-які види домашнього насильства, а також певних традицій, не всі жінки повідомляють про акти насильства щодо них. Якщо проблема є – звертайтесь за допомогою!
НЕ МОВЧІТЬ І ВАМ ДОПОМОЖУТЬ!
Анна ІГНАТОВА, начальниця управління соціальних гарантій та розвитку соціальної сфери
Читайте також: Закон, що посилює відповідальність за домашнє насильство, набирає чинності 19 грудня
- Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги працює у РівномуЩо таке мобільна бригада та як отримати допомогу? У Рівненській міській територіальній громаді при Рівненському міському центрі соціальних служб функціонує мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.