Жахлива реальність цієї війни полягає в тому, що тисячі українців були вбиті та закатовані. На жаль, багато людей вважаються зниклими безвісти, багато потрапили в полон.
У таких випадках родичам таких осіб рекомендовано здати біологічні зразки разом із заявою до поліції про зникнення особи. Це потрібно для отримання профілю ДНК і подальшого порівняння з тими, які доступні в одній базі даних.
Наразі зразки ДНК беруть у біологічних батьків або дітей зниклого в Україні. Для здачі біологічних зразків родичам необхідно мати при собі паспорт, а на дитину – свідоцтво про народження.
Відбір проб та молекулярно-генетичне дослідження проводяться тільки за наказом слідчого. Обстеження безкоштовне.
Про які зразки йде мова?
Зазвичай, у живих людей відбирають зразки крові, епітелій з ротової порожнини та зразки слини. Взяти зразки можуть безпосередньо у відділеннях судово-медичної лабораторії за дорученням процесуально уповноваженої особи, тобто слідчого, або за дорученням суду.
У померлих зразки відбираються у відділі експертизи трупів. Це може бути будь-який біологічний матеріал: кров, м’які тканини, окремі кістки та їх фрагменти. Далі ці зразки направляються у відділення судово-медичної експертизи. Вже там виділяється ДНК-профіль.
Як порівнюють ДНК-профілі?
ДНК-картка направляється до Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Там вже її поміщають до бази централізованого обліку генетичних ознак людини під унікальним ідентифікатором. Його присвоюють і при реєстрастрації невстановлених осіб.
Після цього встановлюються генетичні ознаки родичів загиблих, зниклих та невпізнаних осіб. Для цього у кожному управлінні поліції вже створені робочі групи, які приймають заяви.
Для пошуку зниклих безвісти особа має самостійно звернутись за місцем свого проживання у відділ поліції із заявою про зникнення або пошук кровних родичів. Далі слідчий виносить постанову про відбір зразків біоматеріалу та призначення експертизи для виділення ДНК профілю.
Після цього ДНК-профіль родича також відправляється до централізованого автоматизованого обліку генетичних ознак людини, де в автоматичному режимі проводиться порівняння ДНК профілів потерпілого та родичів.
Як довго відбувається проведення судово-медичної експертизи?
Може тривати до 1 місяця. У разі виявлення збігів, про це інформується орган, який призначив експертизу та проводить досудове розслідування. Далі відбувається інформування родичів загиблої особи.
пресслужба Міністерства охорони здоров’я