На сайті Верховної Ради опублікували текст законопроєкту №3878 «Про внесення змін до деяких законів України щодо управління багатоквартирними будинками».
Автором є О. Літвінов. Нардеп пише у своїй пояснювальній записці, що метою законопроєкту є спрощення процедури прийняття рішень співвласниками багатоквартирного будинку, у тому числі й ОСББ, шляхом використання електронних сервісів.
Законопроєктом запропоновано внесення зміни до законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Вони передбачають:
- 1) запровадження голосування у багатоквартирному будинку з використанням електронних сервісів, електронного цифрового підпису. Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено особистий підпис при голосуванні.Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» дозволяє використовувати електронний підпис для підписання документів, але містить відсильну норму до Закону України «Про електронні довірчі послуги», відповідно до частини 4 статті 18 якого тільки кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.Таким чином, для полегшення процесу збору підписів та охоплення письмовим опитуванням співвласників, які з різних причин фізично не мають можливості особисто бути присутніми на зборах чи під час письмового опитування проєктом закону передбачена можливість голосування за допомогою електронного цифрового підпису. На думку законотворця, це дозволить мінімізувати ризики оскарження прийнятих співвласниками рішень;
- 2) спрощення механізму інформування про проведення зборів співвласників. Поточна процедура передбачає повідомлення кожного власника особисто або за допомогою рекомендованого листа. Автор пише, що на сьогодні ні Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ні Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» не передбачено можливості надсилання повідомлення про проведення зборів співвласників електронною поштою;
- 3) уточнення положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», якими пропонується прямо передбачити, що вимоги про наявність нотаріально посвідченої довіреності не поширюються на певні випадки, що стосуються створення та діяльності ОСББ. Автор стверджує, що в ОСББ нотаріальне посвідчення таких довіреностей є неможливим з практичної точки зору з огляду на значну кількість «довірителів» – співвласників багатоквартирного будинку;
- 4) рішення загальних зборів мають бути оприлюднені протягом 20 календарних днів з дня проведення загальних зборів у загальнодоступному місці (при вході до кожного під’їзду багатоквартирного будинку або, за наявності, на інформаційній дошці у кожному під’їзді багатоквартирного будинку).
Виникає лише одне запитання: хто пенсіонерам робитиме електронні підписи та чи буде в когось бажання втягуватися в таку бюрократію.
Але гра, здається, вартує свічок.
Ігор ХАНЕНКО,член правління ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини»
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе наш Telegram