fbpx

Чим можуть допомогти батьки у виборі друзів

Діліться інформацією з друзями:

Люди, з якими ми спілкуємося, справляють на нас добрий або поганий вплив. Ця життєва істина стосується кожного, хоч би скільки років нам було. Однак для юних осіб, зокрема підліткового віку, питання вибору оточення стоїть особливо гостро.

На жаль, багато з них потрапили в пастку поганого товариства. І це призвело до плачевних наслідків. Чи можливо допомогти молодим людям мудро обирати друзів? Так, і важливу роль у цьому відіграють батьки.

Атмосфера в сім’ї дуже впливає на те, з ким хоче спілкуватися дитина. Природно, що діти прагнуть схвалення й уваги батьків. І якщо останні завжди надто зайняті й не приділяють їм достатньо часу, діти підсвідомо шукатимуть дружби з людьми байдужими, егоїстичними й неуважними до інших. Або, скажімо, якщо дитину вдома принижують, постійно сварять чи навіть б’ють, вона легко потрапить під вплив брутальних, жорстоких людей. А з часом сама почне принижувати й знущатися над іншими.

Тож що можуть зробити батьки, аби такого не трапилося з їхніми дітьми? «Виховуючи підлітка, батьки мають підготувати його до дорослого життя, – пояснюється в одному посібнику для батьків. – Це включає в себе формування особистості дитини: її рис, переконань і цінностей, які визначають, ким вона є. А як поводитиметься підліток, коли його змушуватимуть зробити щось погане? Якщо він чітко усвідомлює, якою людиною хоче стати, то буде думати не лише про наслідки своїх дій. Він запитає себе: «Яка я людина? Які мої цінності?»

Валерій Мельник з Рівного, батько двох підлітків, зауважує: «Дуже важливо бути друзями для своїх дітей і підтримувати відвертий обмін думками. Ми з дружиною помітили, що підлітки більш схильні до розмов, коли разом з ними займатися спільними справами. Під час невимушених розмов легше ділитися своїм досвідом. Наприклад, пояснюючи, як сильно на нас самих впливає оточення (чи хороше, чи погане), ми допомагаємо своїм дітям правильно вибирати друзів. Мені подобається порівняння, що обмін думками – це наче місток, який поєднує батьків з дитиною. Тому ми намагаємося використовувати кожну нагоду для спілкування».

Де батьки можуть знаходити практичні поради, щоб допомагати своїм дітям? Пан Валерій ділиться своїми думками: «Ми розуміємо, як важливо прищеплювати дітям моральні та духовні цінності. На власному досвіді переконалися у практичності мудрої книги Біблії. Для прикладу, в ній написано: «Хто з мудрими ходить, той стане мудрим, а хто має справу з безглуздими – зазнає лиха» (Прислів’я, 13:20). І це тільки одна з біблійних порад. Також багато корисної інформації для себе та наших дітей ми знаходимо на сайті jw.org у рубриці «Підлітки і молодь».

Натомість рівнянин Ілля Машаровський, якому 14 років, поділився, які поради батьків допомагають йому вибирати друзів. Він каже: «Справжні друзі повинні мати хороші риси характеру і дотримуватися високих норм, щоб добре впливати на мене. Також батьки радять дружити не тільки з однолітками, а й з тими, хто старший за мене, оскільки я можу від них багато чого навчитись. А ще мені дуже допомогла анімація «Яким є справжній друг?».

Отож, беручи до уваги сказане вище, можна зробити такий висновок: маючи тверді переконання і відчуваючи любов й підтримку батьків, дитина успішно протистоятиме негативному тиску ровесників й буде оточена друзями, які справлятимуть на неї лише благотворний вплив.

Однак існує ще одна пастка, в яку потрапляє сучасна молодь, – залежність від електронних пристроїв. Тому в наступній статті розглянемо, як батьки можуть допомогти своїм дітям не потрапити в неї.

Марта КУЛІЙ