У Рівному оголосили переможців громадського бюджету – і ми знову чекаємо на побудову двох мініфутбольних полів та трьох дитячих/спортивних майданчиків.… Однак давайте з вами розглянемо, що таке громадський (партиципаторний) бюджет, як він зародився та за якими правилами грають у містах інших країн.
Усе почалося з Порто Алегре…
Бюджет участі вперше було розроблено в 1980-х Бразильською робітничою партією, спираючись на висловлені партією переконання, що успіх на виборах не є самоціллю, а платформою для розвитку радикальних форм демократії участі. Незважаючи на те, що було проведено декілька ранніх експериментів, перший процес повноцінного партиципаторного бюджету був здійснений у 1989 році в місті Порто Алегре, Бразилія, столиця штату Ріо-Гранде-ду-Сул і на той час промисловий, фінансовий та сервісний центр з населенням 1,2 млн.
На той момент громадський бюджет розглядався як комплексна програма , котра вбачала спосіб управління містом. Люди збиралися на рівні мікрорайонів та обговорювали проблеми, що їх турбують.
Що таке партиципаторський бюджет?
Партиципаторний бюджет (Бюджет участі чи Громадський бюджет) — демократичний процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець населеного пункту має змогу впливати на що витрачати муніципальний бюджет.
Розглянемо кілька прикладів, як проходить відбір проектів у містах Тарту (Естонія) та Кембріджі (США), де втілення проекту бюджету участі розпочалось у 2013 та 2014 роках відповідно. Тобто приблизно у той же час що і у Рівному – 2016 рік.
В другому за величиною місті Естонії перемогти можуть лише 2 проекти
У Тарту в голосуванні можуть брати участь усі жителі міста від 14 років(у Рівному з 18 років), які прописані умісті. Проект в рамках громадського бюджету може подати будь хто, в той час як у нас «автор проекту – дієздатний громадянин України віком від 14 років, який подає проект для участі в конкурсі».
Об’єктом партиципаторного бюджету у 2019 році може стати інвестиційний проект, пов’язаний з містом Тарту, вартістю до 100 тисяч євро. Оскільки загальною сумою народного бюджету є 200 000 євро, це гарантує реалізацію двох ідей.
Проект, що реалізується за гроші бюджету, повинен задовольняти суспільні інтереси, бути загальнодоступним і не повинен викликати нерозумні витрати в складі міських бюджетів наступних років.
Критерії оцінки у Тарту
При відборі проекту влада міста вважає важливими наступні чинники:
- число ініціаторів, які подають проект,
- вплив на міський простір,
- оригінальність,
- сприяння об’єднанню зусиль різних членів суспільства/спільноти,
- сприяння активному способу життя.
Важливо, що оцінку критеріям дають самі автори ідей та експерти в ході дискусій.
Критерії оцінки у Рівному
Подані проекти для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету міста Рівного повинні відповідати пріоритетам розвитку міста, визначеним у Програмі соціально-економічного розвитку міста Рівного на відповідний рік, та бути спрямовані, зокрема, на поліпшення комфорту проживання мешканців та естетичного вигляду міста, сприяти соціально-економічному, культурному і просторовому розвитку, впровадженню сучасних інноваційних проектів у всіх сферах життєдіяльності міста (не пов’язані з поточною роботою у відповідних галузях та сферах діяльності і поточним утриманням бюджетних установ).
Проекти що перемагали в попередніх роках в Тарту
Зверніть увагу, що проекти є відкритими – ними дійсно можуть скористатися всі охочі.
Ремонт даху історичної будівлі конюшні у 2016 році.
Побудовано безпечне прибережне огородження біля річки Емайгиміжарковим мостом «Каарсильд» і мостом Перемоги – проект переможець 2014 року.
У 2013 у першому конкурсі переміг проект завдяки якому на 140 000 євро було придбано звукове та освітлювальне обладнання, а також апаратура для кінозйомок та сценічне обладнання для культурних навчальних закладів, розташованих у культурному кварталі на вулиці Лай (театр «TartuUusteater», клуб «Genialistideklubi», Тартуський електричний театр, культурно-громадський двір «Новий двір».
Як відбувається оцінка можливості втілити проект у Кембриджі?
Всі проекти, що надійшли, розподіляються на тематичні групи, і їх життєздатність оцінюють експерти у відповідних галузях. В експертну групу входять як фахівці у відповідних областях від влади міста, представники депутатських фракцій, так і експерти за межами владних та депутатський крісел. Завданням експертів є аналіз життєздатності ідей з урахуванням часового, фінансового і технічного аспектів. Експерти можуть внести пропозиції авторам ідей в частині адаптації ідеї – зменшити обсяг, трохи змінити розташування, об’єднати ідею з аналогічною ідеєю іншого автора. Ідеї, які неможливо реалізувати, виключаються з подальшого процесу. З подальшого процесу можна виключити й такі ідеї, які фактично планується реалізувати найближчим часом. Експертні оцінки додаються до відповідної ідеї в системі. Наступний етап – ознайомлення громадськості з відібраними проектами та зрештою голосування, після якого обирають лише двох переможців.
Як відбувається оцінка можливості втілити проект у Рівному?
У Рівному ж виконавчі органи міської ради, до повноважень яких відноситься реалізація проектів здійснюють їх аналіз за змістом та можливістю реалізації. При здійснені аналізу виконавчі органи включають до проектів, що потребують проектно-кошторисної документації, відповідний розділ та рекомендовану суму видатків. За підсумками аналізу щодо кожного поданого проекту виконавчий орган складає картку аналізу проекту після чого відділінформаційно-аналітичногозабезпеченняформуєреєстрпозитивно та негативно оцінених проектів. За результатом розгляду матеріалів Комітет затверджує проекти, які допускаються чи не допускаються до голосування. Затверджені Комітетом реєстри позитивно та негативно оцінених проектів та проекти, які допускаються та не допускаються до голосування, розміщуються на офіційному сайті Рівненської міської ради в розділі “Громадський бюджет м. Рівного”.
Із 1047 поданих проектів – 6 переможців… Потреба, Вплив та Доцільність
У Кембріджі ж цикл бюджету участі-2019 включає наступні ключові етапи:
Планування та прийняття на роботу волонтерської команди (Outreachteam), що складається з мешканців міста та представників місцевих неприбуткових та громадських організацій, котра займається кураторством проекту (У Рівному до складу координаційного комітету входять представники громадських організацій, депутати Рівненської міської ради та посадові особи, що є представниками структурних підрозділів виконавчих органів).
Містяни проводять мозковий штурм та подають ідеї, як витратити 1 млн. доларів США з бюджету міста на капітальні проекти для покращення міста. Команда проекту проводить дослідження та розставляє пріоритети серед ідей, врешті-решт розробляючи остаточні пропозиції щодо проектів.
Уповноважені представники міста ветують проекти з технічних причин та надмірної вартості проектів. Після чого мешканці голосують за проекти. Щорічно до участі у фінальному голосуванні після оцінки експертами та командою допускається ЛИШЕ 20 проектів, при тому, що наприклад, у 2018 році їх було подано 1047 (і лише 6 переможців!).
Відбір цих 20 проектів здійснюють, так звані, «budgetdelegates». Це волонтери, які працюють над дослідженням, оцінкою та визначенням пріоритетів проектних ідей, представлених членами громади протягом періоду подання проектів. «Budgetdelegates» розробляють остаточні проектні пропозиції для щорічного голосування. Вони роблять це за допомогою досліджень, опитування громадської думки та коментарях на сайті проекту (https://pb.cambridgema.gov/). До речі, на сайті присутня інтерактивна карта поданих проектів, де з легкістю можна побачити, які ініціативи були подані та безпосередньо у якому районі міста . Окрім того, натиснувши на запропонований проект можна залишити коментар.
Також делегати проводять консультації з працівниками міста щодо доцільності та вартості проекту. Оцінка поданих проектів проходить за трьома основними критеріями: потреба, вплив та доцільність.Цікаво, що під час процесу партиципаторського бюджету 2017 року більше 50 делегатів працювали у тематичних комітетах, щоб звузити всі подані ідеї до 20 остаточних проектних пропозицій для голосування.( як відбувається відбір у Рівному ми писали вище).
Хто може голосувати?
До голосування допускаються мешканці Кембриджу, яким не менше 12 років( У Рівному, нагадаємо, з 18, при умові прописки у місті). Студенти коледжу, університету, гуртожитки та квартири яких знаходяться на території міста також мають право голосувати.
Переможці громадського бюджету у Кембриджі
Зокрема у 2015 році переміг проект, який передбачав встановлення світловідбиваючих знаків на переходах для безпеки пішоходів на дорогах з великою кількістю машин.
У тому ж році ще один проект-переможець передбачає встановлення дисплеїв відстеження автобусів із сонячним живленням з інформацією про прибуття в режимі реального часу на автобусних зупинках, які використовуються в усьому Кембриджі.
Можливо, і нам потрібні зміни правил гри?
Так чим гірше Рівне? Чому не скористатися ідеями правил, які справді діють в цивілізованому світі. Адже за весь час існування громадського бюджету у Рівному кількість поданих проектів, що стосувались облаштування дитячих, спортивних майданчиків чи футбольних полів більше 20. Чому б не запозичити ідею для Рівного на наступний рік – подати громадський проект зі створення інтерактивної карти поданих та вже реалізованих проектів, щоб нарешті зрозуміти, де дійсно потрібно встановлювати майданчик чи футбольне поле. Тоді не потрібно буде обмежувати кількість переможців поданих закладами освіти. Адже партиципаторний бюджет розрахований на розвиток міста, нехай мікрорайону, однак аж ніяк не для підвищення престижності тих чи інших навчальних закладів.
Чому б, наприклад, під час розгляду органами рівненської виконавчої влади, що проходять у Рівному, не залучити експертів у тих чи інших сферах, як у Естонії, чи волонтерів як у Штатах? Чому не обмежити кількість проектів, що допускаються до фінального голосування на основі висновків експертів, влади та оцінки доцільності реалізовувати проект саме в тому чи іншому місці. Або ж об’єднувати проекти, котрі є однотипними та знаходити оптимальне місце для реалізації проекту.
Зазвичай після фінального оголошення переможців у Рівному розпочинаються засідання Координаційного комітету громадського бюджету Рівного, на яких, зокрема, можна запропонувати внести зміни до положення про громадський бюджет. Адже минулого року зміни таки були – вік тих, хто може голосувати підняли до 18 років, та зменшили загальний розмір коштів для «освітніх проектів».
Микола ПІКУЛА, кандидат політичних наук