Що ви знаєте про місто, в якому живете? Що можете розказати про свій край іноземцям? Куди поведете чи повезете гостей із столиці? Якщо вважаєте, що Рівненщина і Рівне – нудні і нецікаві й тут нічого дивитися, то дуже помиляєтеся. Наша земля має безліч родзинок, які часто просто на поверхні – дізнавайся і пишайся.
Кожен старий і не дуже будинок, вузенька вуличка чи закинутий провулок мають багату історію, подекуди легендарну, часто трагічну, але від того не менш захоплюючу. І хто б міг подумати, що зелені пагорби за невеликим селом, куди всі їздять за інстаграмними фото, колись були потужним містом у самому центрі Волинської землі. Є у Рівному люди, які цікавляться і намагаються показати ці цікавинки усім. Про незвичний погляд на наш край та «Пригоди на Рівному місці» розповіли директорка ТА «Тайстра тревел» Наталія Горбачова та краєзнавець, розробниця авторських екскурсій Лідія Войтюк.
Цикл коротких екскурсій і подорожей «Пригоди на Рівному місці» у «Тайстрі» придумали кілька років тому.
Головна мета – розповісти про цікаві місця у рідному краї, показати маловідомі і не «розпіарені» туристичні магніти з іншого, оригінального ракурсу.
– Насправді таких місць чимало. Але головна умова, щоб вони «спрацювали»: з туристами має бути гід, який зможе про них розповісти так, щоб «зачепило», щоб захотілося повернутися. Бо якщо людина поїде, скажімо, в Клевань самостійно, піде до костелу чи до замку, то, швидше за все, залишиться розчарованою. Але цікаві історії про легендарних осіб і місця можна почути і в нас. І подивитися є на що. Не варто далеко їхати за захоплюючими враженнями, – переконана Наталія Горбачова. – Цього року так співпало, що ми запланували екскурсію до Білівського городища, аж ось це місце стало популярним в інстаграмі. Більшість тих, хто там фотографується, не знає його справжньої цінності, а вона величезна. Це не просто мальовничі зелені пагорби, а одне з найкраще збережених древніх городищ на Рівненщині. У Х-ХІ століттях там була фортеця, місто, вирувало життя. А сьогодні люди приїздять туди за фоточками і ставлять авто на курганах, тобто місцях поховань.
Тому краєзнавець та гід Лідія Войтюк розробила цікаву екскурсію, під час якої кожен зможе відчути себе мандрівником Х-ХІ століть, котрий прибув по річці Стублі до стародавнього міста.
- Володимирець зростив організаторів міжконтинентального музичного фестивалю
- «Таємничі підземелля» в Рівному планують відкрити до Дня міста (ВІДЕО)
– Там чітко прослідковується дорога, видно вали, укріплення, місто, що оточувало цю фортецю, – ділиться Лідія Войтюк. – Це щось із середньовічних легенд, які ми всі читали в дитинстві. Там дуже відчувається особлива атмосфера. Розповідаю, як жили містяни і князь, про побут, сільське господарство. Про те, чим середньовічне місто відрізнялося від сучасного.
Далі мандрівники прямують до Пересопниці. Однак тут їм не розповідатимуть про знамените Євангеліє. А про те, який потужний культурний і торговий центр тут був на перетині міжнародних шляхів. Про ключове місто давньої Погорини. Бо, крім Євангелія, в Пересопниці були ще століття потужної історії, коли там жили князі – нащадки Рюриковичів.
Екскурсії до Білівського городища відбуватимуться лише в червні, адже через спекотну погоду такі мандрівки в середині літа будуть не дуже комфортними. Однак на цей час у Наталії і Лідії є ще чимало задумок для тих, хто прагне пізнати свій край.
– Найближчим часом плануємо подорожі до Гощі, Корця і Межиричів, гастротур до Дубна, – розповіла Наталія Горбачова. – Покажемо туристам польські фортифікаційні споруди міжвоєнного періоду, яких чимало збереглося на Рівненщині. Крім уже досить популярної мандрівки до Клеваня, розробляємо ще один тур. Разом із досвідченим травником туристи зможуть зібрати трави, іван-чай, подивимося на крейдяні гори в Клевані. Після цього повернемося до нашої чайної, де продегустуємо чаї.
Попри всі благі наміри та прагнення, існує одне «але», яке часто стоїть на заваді популярності родзинок нашого краю. І це – необлаштованість. Адже у тому ж таки Більові приїжджим просто ніде поставити автівку, відсутні елементарні зручності для подорожуючих. Тобто, навіть не бажаючи чогось поганого, люди шкодять історичній пам’ятці.
– Подивимось на відомий Тараканівський форт, що поблизу Дубна, він у катастрофічному стані. Без місцевого знавця туди краще не їхати, бо можна травмуватися і були такі випадки, – наголошує Наталія Горбачова. – У нас в Україні є добрі приклади, як цікаві історичні місця відновлюють і зберігають. Можу назвати Тустань. Це теж древнє місто-фортеця, щоправда наскальне. Там є гіди, інфраструктура, зроблені загородження, дерев’яні стежини, як роблять в Європі. Тож туристи можуть усе роздивитися і нічого не пошкодити. У нас же для масового туризму такі місця не облаштовані. А можна було б зробити гарні туристичні магніти по всій області. І організовувати одноденні екскурсії з Рівного.
Наталія НИРКОВА
Постійно бути в курсі новин вам допоможе telegram-канал газети «7 днів»