Шкіра на губах набагато тонша та ніжніша, ніж на інших частинах тіла. Вуста піддаються впливу сонця та холодного сухого повітря, що робить їх схильними до сухості, розтріскування та лущення.
В холодну пору сухі, потріскані губи – практично норма для багатьох. А в екстремальних умовах проблема стає ще більш поширеною. Як же їм допомогти?
Використовуйте правильний бальзам для губ
Деякі популярні продукти для губ містять інгредієнти, які ще більше їх висушують. Наприклад, багато бальзамів містять ментол або інший м’ятний ароматизатор. Це може забезпечити відчуття прохолоди та свіжості, але м’ята дуже сушить губи, тому може лише поглибити проблему. Тож уникайте продуктів з ментолом, камфорою та фенолом. Підсушують ніжну шкіру губ і ароматизовані продукти.
Краще оберіть бальзам, що містить заспокійливі та зволожуючі інгредієнти, такі як ланолін, бджолиний віск і кераміди.
Спробуйте натуральні засоби
Алое вера: готовий засіб або сік з листя алое. Рослина містить вітаміни, мінерали, антиоксиданти і протизапальні засоби, які заспокоюють та зволожують пошкоджену шкіру.
Кокосова олія: бореться із запаленнями і є пом’якшувальним засобом.
Мед: добре зволожує, а також містить антиоксиданти та антибактеріальні властивості, які допомагають запобігти розвитку інфекцій у дуже сухих або потрісканих губах.
Зелений чай: багатий на антиоксиданти, мінерали та поліфеноли, які зменшують запалення. Замочіть пакетик зеленого чаю в теплій воді й акуратно протріть губи, щоб пом’якшити і видалити зайву суху шкіру. Цей метод більш м’який, ніж традиційний пілінг.
Скрабуйте сухі частинки
Потріскані губи, вкриті сухими шкірочками, не отримують сповна цілющі інгредієнти навіть із найбільш корисних бальзамів. Тож варто скористатися спеціальними скрабами, убтаном або зробити пілінг самостійно. З цією метою змішайте ст. л. цукру, ст. л. меду та ч. л. оливкової чи кокосової олії.
Пийте воду
Зневоднення є головною причиною потрісканих губ. Багато людей можуть не помічати легкого зневоднення, тому рекомендуємо виробити звичку пити воду упродовж дня.
Не облизуйте та не кусайте губи
Слина містить фермент, який розпочинає процес перетравлювання їжі вже в роті, тож цьому ферменту все одно: діяти на частинки їжі або ніжну шкіру губ. Кусання теж дуже погана ідея, адже так ви пошкоджуєте шкіру губ, яка дуже повільно регенерується, тому підвищується ризик занесення інфекції.
Іванна ОНИШКО