На цей тиждень припало відразу кілька особливо теплих, пов’язаних з родиною, свят. 15 травня, світова спільнота відзначає Міжнародний день сім’ї. А на минулу неділю припав День матері в Україні. Це свято, мабуть, одне з улюблених. Адже кожен з нас має змогу ще раз сказати найщиріші, найприємніші й найласкавіші слова найріднішій людині.
А ще цей день налаштовує на роздуми, наприклад, в якому віці українські жінки стають матерями? Чому стала популярною однодітність? Чому так рідко зважуються на третю – четверту дитину?
Жінки вперше стають матерями у щораз пізнішому віці. Характерна для європейських країн тенденція останніми роками спостерігається і в Україні. Вік, у якому жінка зважується народити первістка, зростає.
Якщо у 2001 році жінки народжували першу дитину в середньому у 23 роки, а загальний середній вік материнства становив 25,2 року (враховується статистика всіх народжень упродовж року та виводиться середній вік матерів, які в цей рік народили), то у 2018 році українки вперше ставали матерями в середньому у 25,4 року, а середній вік народження дітей будь-якої черговості складав 27,7 року. У селах материнство, порівняно з містом, дещо молодше: середній вік жінки, яка народжує першу дитину, – 23,7 року, а загальний середній вік – 26,7 року. Трохи вищі ці показники в містах – 26,2 та 28,4 року відповідно.
Народження після 30-ти – не рідкість для теперішніх часів. Однак з відкладанням народження першої дитини зменшується ймовірність, що жінка народить більш як 1–2 дітей.
Чим пояснити те, що нині жінки відкладають материнство на пізніший час?
Сучасні українські жінки прагнуть реалізуватися не лише в сімейній сфері, вони хочуть бути економічно незалежними, самодостатніми. Тому планують ще до народження дітей спершу здобути добру освіту, влаштуватися на роботу, зробити кар’єру. На все це потрібен час. Не варто забувати і про розвиток контрацептивних засобів, завдяки чому репродуктивна діяльність і сексуальна не об’єднуються. В більшості випадків материнство сьогодні планується.
- Криївку УПА в Гурбах відновлять, а у Володимирці розширять меморіал українським воїнам
- На Рівненщині малий бізнес сплатив 240 мільйонів гривень податків
Зауважимо, що в Україні середній вік народження першої дитини значно нижчий, ніж в Європі. За даними Євростату за 2017 рік, абсолютним лідером є Італія. Тут жінки народжують первістка в середньому в 31,1 року. В Іспанії – у 30,9, у Люксембурзі – у 30,8, у Франції – 30,5 (на 2016-й рік), у Греції – у 30,4, в Ірландії – у 30,3. Навіть у Польщі, в Угорщині та Чехії цей показник перетнув 29 років і наближається 30–річної межі.
Трендом в Україні стало явище чайлдфрі, що в перекладі з англійської означає – вільний від дітей, бездітний.
Спершу ця тенденція стала популярною у США ще кілька десятків років тому. Тепер вона набуває поширення і в Україні, де чимало жінок (та й чоловіків) теж заявляють: я не хочу мати дітей. Пояснюють це жінки по-різному: відсутністю материнського інстинкту, небажанням бути поганою мамою, прагненням прожити життя лише для себе.
Інші жінки говорять про соціальну незахищеність дітей у нашій країні, відсутність належних, гідних умов для навчання і виховання.
На жаль, маємо ще одне негативне явище. Україна посідає 6-те місце у світі за кількістю вагітних підлітків. Більше неповнолітніх стають матерями тільки в Таджикистані, Азербайджані, в Казахстані, Грузії й Росії. За статистикою, в Україні перший статевий акт хлопці мають у 14 років, дівчата – у 15. У 2018 році 1743 жінки народили у віці 12 – 16 років. Шість дівчаток стали мамами у 12, водночас 222 – народили у віці до 14 років, а ще 393 – 15-річному віці. Мали 1122 шістнадцятирічних матусь.
21,5% усіх новонароджених в Україні – позашлюбні.
Проте немає достовірних даних: дитина справді виховується лише матір’ю, чи сім’я повноцінна, але з якихось причин і мотивів офіційно не реєструє стосунки.
Материнство потребує постійної матеріальної і моральної підтримки з боку держави. В низці країн здійснюється матеріальне сприяння жінкам при народженні дитини. Наприклад, у Білорусі з 2015 року діє програма «Материнського капіталу», де при народженні третьої і наступних дітей надають суму в розмірі 10000 доларів США, які можна використати з настанням повноліття. В Об’єднаних Арабських Еміратах після народження дитини держава кладе на її рахунок 15 000–20 000 доларів, які після повноліття громадянин має право витрачати на свій розсуд. Для збільшення народжуваності в Україні державі варто було б звернути увагу на таку практику.
Галина ТКАЧЕНКО, кандидат політичних наук, доцент, викладачка, Рівненської медичної академії
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»