Конфлікти через вуличну торгівлю поблизу центрального ринку виникають, здається, з незапам’ятних часів. Нового витка вони набули в період зумовленого пандемію коронавірусу карантину, коли цей вид діяльності був категорично заборонений відповідною постановою Кабміну. Втім, столична влада – далеко, а міська – під боком, отож підприємці, які провадили свій бізнес на прилеглій до ринку території взялися влаштовувати пікети під стінами міськвиконкому та сесійної зали Рівнеради. Не сприймаючи жоден аргумент керівництва міста, вуличні продавці настирливо вимагають офіційного дозволу повернутися їм на колишні робочі місця.
Крапки над «і» у цьому протистоянні мало розставити замовлене міським головою Володимиром Хомком соціологічного дослідження.
Опитування щодо доцільності відновлення торгівлі на вулиці Шевченка у Рівному проводив соціолог Роман Микитюк. І хоча соціологічне дослідження носило доволі масштабний характер, основним його питанням було: чи доцільно відновлювати торгівлю поза ринком?
Зі слів Романа Микитюка, опитування щодо відновлення торгівлі за територією базару проводили на вулицях в центральній частині міста і тривало з 13 по 17 липня.
Аудиторія опитування, це мешканці мешканці ценральної частини м.Рівне, серед яких
- 44% жителі центру
- 44% люди, які відвідують центральну частину міста
- 12% водії
Вибіркова сукупність: 400 респондентів, особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face).
Похибка дослідження: не більше 4,9%.
Після презентації соціологічного опитування (результати дивись нижче) міський голова Рівного Володимир Хомко розповів, що влада хоче дослухатися: чого хоче більшість рівнян?
– Ми не ставимо за мету знищити людей, тобто залишити їх без засобів для існування, – наголосив міський голова Рівного Володимир Хомко. – Якщо б я йшов і думав лише про рейтинг і щоб люди мене любили, я б багато чого не зробив би в місті. Бо яке питання не зачепи, завжди є «за» і є «проти». Нема жодного питання в місті, щоб всі були «за». І в цьому опитуванні, як ви бачите – 33 % проти, але 64 – за. Ще одна деталь: коли порушують питання торгівлі на вулицях Шевченка та Базарній, то, виявляється, там нема жодної людини, яка б торгувала власною продукцією. Там всі професіонали стоять. І якщо б під час опитування було таке уточнення, то результат опитування був би ще більш контрастнішим. Я не хочу цих людей принизити чи знищити, сьогодні вони в мене будуть і ми знайдемо якійсь компроміс – і для цих людей, і корисний для міста. Але, вочевидь, треба робити так, як запропоновано.
Є інший й момент: торгівля поза межами ринку не може бути відновлена, допоки не буде відповідної постанови Кабінету Міністрів. А ще – доки наша область не вийде зі списку тих регіонів, в яких можна послабити карантин. Як тільки ми вийдемо з цієї смуги, то будемо послаблювати. Втім остаточне слово буде за епідеміологами.
Основні підсумки соціологічного опитування:
- Найчастіше опитані жителі Рівного здійснюють свої покупки на ринку (46%), супермаркетах (39%) та невеликих магазинах біля дому (13%).
- На продовольчому ринку в центрі міста щодня здійснюють свої покупки 19% опитаних, декілька разів на тиждень – 46%, декілька разів на місяць – 24%, дуже рідко – 8%.
- 76% роблять покупки в мешканцiв сiл, якi привозять вирощений товар i продають на центральному продовольчому ринку. 23% – не роблять цього.
- Основна причина, чому покупці роблять покупки на продовольчому ринку в центрі міста – можливiсть купiвлi натуральної продукцiї з села, без хiмiї (48%).
- Основні незручності, які покупці відчувають при здійсненні покупок на продовольчому ринку в центрі міста: антисанiтарiя, сморiд, бруд, смiття (42%), вiдсутнiсть мiсць для паркування (38%), стихiйна торгiвля з асфальту (38%), велика кiлькiсть вiдвiдувачiв, не дотримання дистанцiї i протикарантинних заходiв (34%).
- 64% підтримують рішення міської влади обмежити торгівлю на проїжджій частині по вулицях Шевченка/Базарна-Пересопницька-Полуботка (навколо ринку) і облаштувати там пішохідну зону та руху автомобілів. 33% – проти цього.
- При відповіді на відкрите запитання респонденти підтримують обмеження торгівлі в основному через антисанітарію і бруд. Серед тих, хто не підтримує обмеження торгівлі, основний аргумент – робочі місця людям (70%).
- 64% підтримують рішення міської влади демонтувати/прибрати незаконно встановленні кіоски/МАФи по вул. Шевченка і облаштувати виїзд на вул.Сагайдачного. 29% – проти цього
Щоб постійно бути в курсі новин підпишіться на наш Telegram