fbpx

Чеський Моравський Крумлов підставив плече Квасилову

Діліться інформацією з друзями:

Із першого дня війни практично кожний з нас відчув необхідність хоч як і чим допомогти нашій державі долати непроханого агресора. На власні очі бачила, як перед штабом у центрі Квасилова стояла черга: сотні чоловіків (сім’ї – батько з синами), імена яких потрапили до списку охочих іти на війну. Люди несли продукти харчування. Навіть старенькі бабці – консервації, картоплю і таке різне – усе, що було в хаті і могло згодитися військовим на фронті.

Одразу ж запрацювали волонтерський штаб у приміщенні колишньої аптеки (координатор Людмила Патаєвич) і волонтерський центр при НВК «школа-ліцей» (координатор Олена Єрчик). Почало діяти волонтерське ГФ «Правопорядок» (координатор – капелан Дмитро Громенко).

Війна і Квасилів

Практично з березня готується їжа для біженців у ресторації «Будьмо» (директор Юрій Процишин), спочатку – для внутрішньо переміщених осіб з Київської області, потім – з Харкова, Маріуполя, інших зруйнованих міст. «Саме вони бачили і пережили увесь жах війни, – розповідає підприємець Тетяна Процишина. – Спостерігаючи, який у них пригнічений стан, намагалася хоч якось їх розрадити, поговорити, викликати на відвертість. Аби, як кажуть, з душі спало… Так ми подружилися з багатьма. Звісно, продуктами харчування підтримують підприємці Ольга Кожевнікова, Василь Горецький, Володимир Нікітчук, прихожани двох наших церков УПЦ св. Петра і Павла та ПЦУ, волонтери зі школи, звичайні люди. А також – Анжела Островік, Наталя Микитюк, Іванна Козак, Олег Клікоцький, Сергій Петрушин, інші.

Варто згадати і про тих людей, з якими ми особисто не знайомі. Проте і вони зносили сюди все, що мали. Загалом війна згуртувала народ, усі ми побачили, які щедрі та мудрі українці, як вболівають одне за одного…».

А ось що розповідає староста Квасилова Віта Кисільова: «Був час, коли в гуртожитку Квасилівського училища розміщалося понад 100 сімей. У загальному – 400 внутрішньо переміщених осіб. Кількість ця завжди була різною, коливалася. На даний час у нас перебувають люди з Маріуполя, Чернігова, Херсона, Харкова – міст, практично стертих росіянами з лиця землі. Уже повернулися від нас додому після визволення території жителі міст-героїв Буча, Ірпінь, Гостомель… Усім нам вони дякують за гостинність, привітність і співчуття».

Томаш Тршетіна захоплюється героїзмом українців

Однією з перших європейських країн, яка вирішила допомогти Україні у війні, була Чеська Республіка. Як продуктами, так і зброєю, як біженцям у себе з багатьма пільгами, так і в Україні.

Ніхто б з нас і не подумав, що, перебуваючи в Чехії у внука в квітні 2022 року, відбудеться така доленосна зустріч у Моравському Крумлові (старостою член Сенату Чеської Республіки – п. Томаш Тршетіна ().

А виникла вона, за словами Андрія Процишина (квасилівця, який тепер живе у Чехії), з подачі пані Єви Шірокої, працівниці відділення критичного менеджменту Уряду міста.

Отже, за попередньою домовленістю, зустріч онлайн проходила з кабінету п. Тршетіни зі старостою п. Вітою Кисільовою в Квасилові. Передусім п. староста повідомив, що вражений героїзмом українських воїнів у прагненні захистити свою державу від ворога і готовий підтримати жителів колишнього чеського Kvasilova. Про цей факт із минулого він довідався з двотомника «Квасилів: фрагменти історії», який ми подарували йому задля знайомства.

Учасниками зустрічі були й заступник старости міста Моравський Крумлов п. Зденєк Юранек (справа), командир міської поліції міста п. Рудольф Франя (зліва), Тетяна Процишина, Анна Лимич, п. Єва Шірока і п. Томаш Тршетіна (другий справа).

Одразу ж п. Томаш Тршетіна заявив, що гуманітарну допомогу у вигляді ліків, аптечок, продуктів харчування, засобів гігієни, миючих засобів і т. п. буде направлено до кордону, а з боку України її має забрати у Польщі відповідальна людина. Цікаво, що згодом за кермо машини сів сам п. Рудольф Франя. Супроводжував його Андрій Процишин, який розповідав нам згодом, що майже п’ять годин біля кордону у Краковці вони чекали бус із України, аби перевантажити допомогу. Чеський полісмен щиро дивувався, що так довго триває процес перетину кордону з України, адже європейці звикли переїжджати з одної країни до іншої за лічені хвилини.

Та повернімося до першої зустрічі, адже за два тижні відбулося й друге важливе зібрання. До вже сказаного п. Томаш Тршетіна додав, що розуміє ситуацію в Україні і що й інші українські міста також потребують допомоги. І що це – тільки перша фаза. Допомога планується бути багаторазовою.

У свою чергу, п. Віта Кисільова подякувала за виявлену довіру й турботу чеських друзів, розповівши про стан справ у Квасилові, про його жителів та людей, евакуйованих сюди зі зруйнованих міст. А також повідомила, що тісна спів­праця між українським Квасиловом і чеським Моравським Крумловом збагатить досвід обох містечок та увійде в історію як світла і яскрава сторінка спільної історії.

Якщо ж по порядку, то перший вантаж, привезений 22 квітня з Моравського Крумлова, воїни ЗСУ, біженці та пільгові категорії квасилівців отримали 23 квітня, напередодні Великодня. Квасилівські волонтерки й учасники ГФ «Правопорядок» оперативно розвантажили та пофасували пакунки. Від імені громади п. Кисільова подякувала чехам Моравського Крумлова за чуйність і милосердя.

І вже 28 квітня у Моравському Крумлові відбулося важливе засідання, в якому взяли участь 13 членів Заступників міста (    ), котрі одноголосно проголосували за подальшу допомогу Квасилову. Як і першого разу, у ролі перекладача онлайн був Андрій Процишин.

Насамперед мер Моравського Крумлова п.  розповів присутнім про протокол приймання-передачі гуманітарної допомоги між чеським Моравським Крумловом та українським селищем Квасилів, і що предметом передачі є швидкопсувні продукти харчування, гігієнічні засоби та основні медикаменти згідно зі списком, надісланим із Квасилова.

Також пан староста подякував пані Єві Шірокій за сприяння у цій благородній роботі та пояснив, що список громадян Квасилова, які отримали поміч, є і з ним можна ознайомитися будь-кому. І, як зазначалося вище, гуманітарну допомогу було передано на польсько-українському кордоні у пункті перетину Краковець, де призначена з України особа (волонтер Юрій Процишин) перебрав усі ті речі і завіз до Квасилова. Усе це задокументовано, є відео, яке можна подивитися. Але з міркувань безпеки ця подія ніде не розголошувалася. І ще, додав він, до реалізації цієї програми хотіли б долучитися і зацікавлені в помочі українцям чеські міста Мирослав (Miroslav), Євішовіце, Вишнове та село Бранішовіце.

Усі Заступники міста Моравський Крумлов узгодили гуманітарну допомогу Квасилову на суму 106 286 крон з урахуванням витрат на доставку товарів. Також вирішили, що прогрес міста у цьому питанні не зупинятиметься.

Вітаючись з присутніми на засіданні, пані Кисільова переказала подяку муніципалітету міста Моравський Крумлов від усієї Рівненської об’єднаної територіальної громади та її голови п. Олександра Третяка, особливо ж від вимушено евакуйованих осіб з міст України, де тривають бойові дії. «Також з радістю повідомляю вам, – сказала пані староста, – що завдяки вашій небайдужості 79 сімей, а це орієнтовно 300 осіб, отримали продукти харчування та засоби гігієни. А ще пакети з гуманітарною допомогою відправлені на фронт, на передову, нашим воїнам і нині я спілкуюся з військовими лікарями щодо подальшої допомоги, у т. ч. медичних потреб. Повірте, цим людям морально важко, і будь-яка підмога потрібна тому, що відчувається піклування таких добрих друзів.

А корінні жителі Квасилова знають, що чехи – справжні, віддані друзі, з якими ми жили в мирі та взаєморозумінні тривалий час, майже 80 років. І це було у ХІХ –ХХ століттях. Дуже сподіваюся, що стосунки між нашими країнами, зокрема між містами Квасилів та Моравський Крумлов, у майбутньому будуть ґрунтуватися не лише на соціальній сфері, а й туристичній, економічній і просто дружній взаємодії. Враховуючи наше історичне поєднання, Рівненська міська рада має розглянути мою ініціативу щодо назви однієї з вулиць селища –  (Волинських Чехів). І це у майбутньому безперечно буде. А саме після війни і впевненої перемоги України над загарбницькою Росією».

Вислухавши п. Кисільову, п. Тршетіна висловив своє захоплення хоробрістю та стійкістю українців, неймовірною витримкою українських воїнів: «Слава Україні! Героям Слава!» та побажав українцям багато сил і витримки, сповіщаючи, що місто Моравський Крумлов і весь регіон готові завжди зараджувати у разі потреби: «Ми готові і до другої, третьої відправки гуманітарної допомоги так, як ми попередньо домовилися».

Отож, друга гуманітарна допомога приїхала до Квасилова 18 травня. Вона, як і перша, була направлена у частини ЗСУ, де служать наші воїни з Квасилова. Зокрема, півтонни борошна від чехів віддали у волонтерський штаб, який діє при НВК «школа-ліцей» для випікання хлібобулочних виробів.

1 червня 2022 року, завдяки злагодженій роботі Квасилівського волонтерського штабу і ГФ «Правопорядок», небайдужості та добрій співдружності муніципалітету міста Моравський Крумлов ЧР, 60 сімей (понад 200 внутрішньо-переміщених осіб) знову отримали продукти харчування та засоби гігієни. Допомогу передали і нашим захисникам.

«Впевнено і послідовно роб­ляться спільні кроки для наближення Перемоги! Підтримка є легкою, коли маєш таких європейських друзів і свідомих жителів громади. Пишаємося нашим земляком Андрієм Процишиним за спілкування онлайн з чеською стороною – муніципалітетом міста Моравський Крумлов і за ініціативу цієї благодійної справи. Все буде Україна!», – розповідає про це Віта Кисільова у групі «Я люблю Квасилів».

Варто додати, що вантаж із наступною гуманітарною допомогою уже чекає на перевезення в Україну до колись чеського Квасилова…

Анна ЛИМИЧ