fbpx
Безоплатну правову допомогу у Рівному може отримувати кожен

Безоплатну правову допомогу у Рівному може отримувати кожен

Діліться інформацією з друзями:

Безоплатну правову допомогу може отримати кожен рівнянин. Але є деталі про які мало хто знає. А варто було б поцікавитися. Хто та яку може отримати безоплатну правову допомогу?

З 2015 року Рівненський міський центр надання безоплатної  правової допомоги перебував у статусі самостійної юридичної особи.

Безоплатну правову допомогу може отримати кожен рівнянин

Безоплатну правову допомогу у Рівному може отримувати кожен - фото 1

Після реформування у 2023 році створено Рівненський відділ надання безоплатної правничої допомоги Північно-Західного управління надання безоплатної правничої допомоги Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги. Його очолює Ольга Мельник. За цей період десятки тисяч людей скористалися його послугами.

– Ольго Володимирівно, розкажіть детальніше про роботу підпорядкованого Вам відділу.

– Ми надаємо населенню первинну і вторинну правничу допомогу. Первинна допомога надається безплатно для всіх категорій громадян, незалежно від їхнього майнового, соціального стану. Особа може звернутися до нас за консультацією з правових питань, щодо надання роз’яснень цивільного, сімейного, адміністративного законодавства. Працівники відділу при необхідності складають заяви, скарги, запити, в т. ч. інформаційні в межах Закону України «Про доступ до публічної інформації», до державних інституцій, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій.

Також ми надаємо вторинну правничу допомогу з питань, які стосуються цивільного, адміністративного права. Це можуть бути справи про розлучення, стягнення аліментів, спадщини, притягнення до адміністративної відповідальності, пенсійного забезпечення тощо. За умови, якщо особа є одним із наших суб’єктів (відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»). У такому разі людина може отримати  безкоштовну правничу допомогу для здійснення представництва її інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами та складення документів процесуального характеру з відповідним призначенням адвоката або штатного юриста. 

Процесуальними кодексами визначено критерії, за якими ми розподіляємо справи. Є обов’язкова участь у справах адвокатів, де ми не можемо залучати своїх юристів. 

Рівненський відділ не надає допомоги обвинуваченим особам у кримінальному провадженні

Хочу звернути увагу на те, що Рівненський відділ не надає допомоги обвинуваченим особам у кримінальному провадженні. Є визначений згідно з кримінально-процесуальним кодексом і Законом України відповідний порядок, де обвинуваченій особі суд може призначити адвоката за рахунок держави. Тобто працюють адвокати за призначенням. Ми  самостійно адвокатів до цих справ не призначаємо. 

Безпосередньо наш відділ займається цивільними і адміністративними справами, а також, якщо брати кримінальні провадження, то лише потерпілими, свідками і заявниками. Тобто особа, яка потерпіла в  кримінальному провадженні, може звернутися до нас. Підтвердивши статус нашого суб’єкта, вона може скористатися послугами державного адвоката.

– Ви залучаєте адвокатів?

– Так! Вони підписують контракти з Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги. Одні адвокати ведуть цивільні справи, інші – адміністративні. Є адвокати, які ведуть і цивільні, й адміністративні, й кримінальні справи. 

Адвокати зацікавлені в такій співпраці, оскільки їхню роботу оплачує держава. Є відповідна постанова Кабміну, де зазначено порядок і методику оплати. Ця методика застосовується вже понад 10 років. 

З нами за контрактом працюють як адвокати, так і штатні працівники, кваліфіковані юристи.

Скільки людей звертається за правничою допомогою

– З початку цього року до нас звернулося 4,5 тисячі осіб. Статистика свідчить, що найчастіше приходять до нас за консультацією, допомогою  особи віком від 40 до 60 років. 

Окремо хочу сказати, що до нас звертаються також діти віком від 14 років  – щодо стягнення аліментів, позбавлення батьківства.

Людей старшої вікової категорії  в основному цікавлять питання  надання субсидій, пенсії, оформлення спадщини.

– На жаль, війна триває. І допомога військовослужбовцям і членам їхніх сімей є для відділу в пріоритеті?

– До нас звертаються і діючі військовослужбовці, й звільнені в запас. Ці особи, якщо вони мають посвідчення учасника бойових дій, отримують безоплатну правничу допомогу на всі види послуг без жодних обмежень.

З яких питань найчастіше звертаються військові

– Це грошова винагорода, оскарження в окружних судах рішень органів соціального захисту щодо нарахування коштів.

Окремі військовослужбовці, які мають поранення, приходять до нас з’ясувати, чи правильно їм нарахована грошова компенсація. Дехто з них звертається до нашого відділу багато років. Вони знають, що їм відмовлять в органах соціального захисту щодо нарахування коштів. Наші штатні юристи ведуть справи цих військових і, як правило, добиваються позитивних рішень у судах.

Звертаються до нас і родичі загиблих воїнів. В основному за роз’ясненнями, чи правильно виплачуються кошти за чоловіка, сина чи брата. Усі знають, що це 15 мільйонів гривень. І хочуть їх отримати на руки відразу. Але це неможливо. Кабінет Міністрів затвердив порядок, згідно з яким спочатку виплачується основна сума коштів за загиблого, решта – частинами. 

Дуже часто звертаються з питаннями, хто має першочергове право на отримання цих грошей – мати чи дружина воїна, який пішов у вічність, чи його діти?

– Я знаю випадок, де нині йде «війна» за гроші загиблого воїна  між родиною і нібито його дружиною. Чому нібито? Бо офіційно ця жінка в шлюбі  з ним не була. Але каже: буду звертатися до суду!

– Ця жінка користується своїм правом – хоче встановити через суд факт проживання однією сім’єю. Якщо вона прожила з чоловіком неофіційно лише місяць-два, то це ставить під сумнів отримання нею грошей. Для суду мають бути вагомі підстави.

Хто такі медіатори

Найкращий варіант для кожної людини – знайти досудове врегулювання спору. Бо судові процедури дуже тривалі й затратні. Треба платити за експертизу, апеляцію тощо. Тому ми завжди радимо нашим громадянам: шукайте можливості домовитися! 

– Тобто треба вирішувати справу полюбовно?

– У своєму лексиконі ми не вживаємо це слово. Але треба врахувати, що зараз є Закон України «Про медіацію», який вступив у законну силу два роки тому. У нашій системі був проведений конкурс на медіаторів. 

– Хто виступає в ролі медіаторів?

– У більшості випадків це юристи. Але не лише. Людині, яка хоче стати медіатором, треба пройти навчання, отримати сертифікат, лише тоді можна буде надавати допомогу. Роль медіатора полягає не в законодавчій нормі, він має бути посередником і зробити так, щоб кожна зі сторін визначила для себе найоптимальніше рішення. Це зекономить обом конфліктуючим сторонам чимало часу та коштів. 

– До Вас в офіс часто приходять і внутрішньо переміщені особи?

– Ми з ними працюємо з 2014 року. Маючи довідку ВПО, інших документів цій категорії людей пред’являти не потрібно. До нас вони звертаються з різних питань. Щодо компенсації за зруйноване житло, майно, встановлення факту смерті на окупованій території. Звертаються розлучені жінки, чоловіки яких проживають на окупованій території, з приводу виплати аліментів. 

У ВПО виникає чимало питань і з приводу відновлення  документів на право власності на житло, про освіту, трудових книжок. А ось відновлювати паспортні дані ми не можемо. Можемо підказати людині, куди з цього приводу звертатися.

Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ

Читайте також: Відтепер рівнянам доступна безоплатна правова допомога в мобільному застосунку