Усі ми любимо фрукти. Особливе місце серед них займають цитрусові. Ці плоди такі унікальні, що приносять користь не тільки завдяки своїй м’якоті, але й шкірці. Її застосовують навіть в якості добрива.
Шкірка апельсина містить більше вітамінів А, С, Е, ніж його м’якоть, багата ефірними маслами, флавоноїди (рослинними пігментами) і пектинові речовини. У ній багато калію і фосфору, які життєво необхідні рослинам, а також натрію, який бере участь в клітинному обміні і підвищує зимостійкість рослин. Справжнє джерело корисностей, який не варто викидати в сміття!
Що стосується шкоди: для грунту і рослин застосування цедри в розумних кількостях абсолютно безпечно. Але пам’ятайте, будь-які цитрусові закісляет грунт, що може несприятливо позначитися на грунтової мікрофлори. Хоча в історії було проведено і один дивовижний експеримент. на територію Гуанакасте, Одного з об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Вивантажили 12 тонн апельсинових кірок, які залишилися від виробництва соку. Всього ними було покрито 3 га низькородючих грунту.
Через деякий час грунт «ожила», на ній з’явилася трава. А через 15 років вся територія густо заросла зеленню, що стало справжньою сенсацією! Тому використання апельсинових кірок для відновлення і живлення ґрунту цілком виправдано. Але це не єдина їхня здатність.
Найчастіше апельсинову кірку застосовують для підживлення рослин і поліпшення родючості грунту. Для цього її закопують в землю, як і бананові шкурки, на глибину до 5 см. Кірка насичує грунт азотистими сполуками і покращує схожість рослин.
Якщо і викидати шкірку від цитрусів, то тільки в компост! Тут вона принесе подвійну користь: чи стане живильним середовищем для мікрофлори і відлякає від купи комах.
Щоб апельсинові добрива принесли виключно користь, потрібно перед початком збору і зберігання ретельно їх вимити і обдати окропом. І тільки після цього можна сушити шкірку протягом 3 днів при кімнатній температурі.
Деякі городники здійснюють досушування шкірок у духовці, спеціальній сушарці. Сушений продукт потрібно подрібнити і помістити в суху ємність з щільною кришкою.
Кірка апельсина – смертельна отрута для деяких шкідників. А все завдяки вмісту в ній особливої \u200b\u200bречовини – лімонену, Яке порушує захисне покриття комах і призводить до їх загибелі.
Якщо рослини уражені павутинним кліщем, трипсами, попелиць, обприскати посадки настоєм з апельсинових кірочок. Для цього почистіть 2-3 апельсина, подрібніть шкірку і залийте 1 л теплої води. Настоюйте в темному місці протягом тижня. Потім процідіть, додайте 2 л води і 1 ст. л. рідкого мила. Листя обробляйте по обидва боки.
Від трипсів і попелиці потрібно 2-3, від павутинного кліща – 5-6 обробок з тижневим інтервалом між обприскуваннями. Кімнатні рослини можна протирати ганчіркою, змоченою в настої.
Для підживлення кімнатних вазонів готують таку настоянку: шкірки від апельсинів складають у літрову банку і заливають окропом. Коли суміш охолоне, додавайте її у воду для поливу.
Цитрусову підгодівлю люблять усі рослини: кімнатні квіти, рослини відкритого грунту і, звичайно ж, овочі. Кімнатні квіти менше хворіють і їх не обсідають шкідники.
Марія МАТВІЙЧУК