Це найбільший в історії бій УПА з армією НКВС, в якому остання в рази переважала за кількістю. Чисельність упівців, за свідченнями істориків, коливалася від 3,5 до 5 тисяч. При цьому ворог був краще озброєний та мав додаткове підкріплення авіацією. У планах було взяти українських повстанців в кільце і знищити.
Найзапекліші бої точилися з 21 до 25 квітня 1944 року в Гурбівських лісах. Упівці таки прорвали вороже кільце та вийшли з оточення. Однак втратили сотні бійців.
Імена 283 патріотів науковці оприлюднили минулого року – до 80-річчя знакової в історії української незалежності битви.
Більшість у списку – жителі сучасної Рівненщини. Однак є в ньому і вихідці з Тернопільщини, Полтавщини та Чернігівщини.
Трагічності бою під Гурбами додає той факт, що війська НКВС спалили навколишні села Гурби та Антонівці, а їх жителів вивезли.

Суспільну пам’ять про ті події почали відновлювати вже за часів незалежності. У 2006 році в урочищі Гурби заклади Пантеон Слави Героїв Гурбинського бою. Згодом перепоховали віднайдені рештки тіл повстанців. Сьогодні тут 29 могил.
Щороку у третій день Великодня у місцевому храмі Свято-Воскресенського монастиря відбувається богослужіння, а перед Пантеоном Героїв – панахида за загиблими українськими патріотами.

Духовенство, влада та громадськість у спільній молитві згадують Героїв тих подій, а також Героїв сучасної російсько-української війни. До вшанування долучилися голова обласної ради Андрій Карауш, його заступники та депутати РОР.
Присутні поклали квіти до стели Божої Матері.

Особливої атмосфери заходу цьогоріч додав виступ вихованки Рокитнівської музичної школи Богуслави Делейчук. Дівчинка незряча та має порушення опорно-рухової системи, водночас – дуже творча: грає на бандурі, фортепіано та скрипці, має чудовий голос. Вона виконала державний гімн України.

Джерело: Рівненська обласна рада
Читайте також: Стало відомо, коли у Рівному відновлять вуличні екскурсії