Люди, які порушують наші кордони, пасивно-агресивні особи, емоційні ґвалтівники, маніпулятори, які використовують почуття провини та сорому – цей список можна продовжити. Такі люди – як монстри, від яких немає порятунку. Спілкування з ними спустошує вас, забирає енергію, мотивацію і радість життя. Час сказати їм «ні»! Прості поради про те, як очистити своє життя від токсичного впливу дає психолог, експерт зі стосунків Роман Мельниченко.
Ці сім пунктів – лише початок шляху, а не готове рішення.
— Навчіться ставити кордони у спілкуванні. Їх вибудовують не свідомо, а інстинктивно. Якщо інстинкти «пошкоджені» середовищем, вихованням і так далі, то людина не в контакті зі своїми природними кордонами, даними від народження. Вона вже не може розрізнити що для неї добре, а що — погано. Немає ніякого виправдання будь-якому насильству (емоційному чи фізичному). Піти від небезпеки, втекти від неї – це нормально виставлені кордони в спілкуванні.
— Перестаньте рятувати інших людей. Вас часто використовують, щоб поплакатися? Ви постійно залучені в порятунок своїх рідних, друзів і колег? Водночас у вашому житті теж не все ідеально, але ви зайняті не собою, а іншими? Почніть проект з порятунку самого себе. Станьте щасливими, а всі операції з порятунку інших відкладіть до кращих часів. І тоді всі плакальники в жилетку, всі «пригноблені», усі колеги, які експлуатують вас, друзі, що випивають усі соки, знайомі, які постійно просять у борг, та інші їм подібні відстануть від вас, звинувативши в егоїзмі, себелюбстві та нарцисизмі. А ви помахаєте їм ручкою і нарешті виспитеся на вихідних.
— Підвищіть свою самооцінку, відчуйте впевненість і опору під ногами. Невпевнена в собі особа легко стає здобиччю людей, схильних до маніпуляцій. Щоб їм протистояти потрібен внутрішній стрижень, опора в самому собі. Що можна зробити, щоб стати впевненішою людиною?
Почати займатися спортом, поставивши конкретну ціль: пробігти напівмарафон або проплисти 5 км. Схуднути й утримати вагу. Подорожувати на самоті. Поставити мету заробити і купити щось істотне, наприклад, автомобіль. Почати казати «ні» всім і всьому, що вам не подобається.
— Припиніть робити щось для інших заради того, щоб вони вас любили. Людина, яка знаходиться під впливом маніпуляторів і токсичних осіб, часто не вірить у те, що її можуть любити просто так. Вона все робить заради інших, щоб заслужити їхню любов, схвалення. Але психологічно здорова людина робить добру справу не заради того, щоб її любили, а тому, що таке її бажання. Вона любить того, кому допомагає, і бажає йому добра. Ключова порада: припиніть робити щось для інших, аби вони вас любили, почніть любити себе і робити щось для себе.
- Інфікована коронавірусом українка з Diamond Princess – вилікувалася
- Рівненщина: в аптеках розкупили одноразові медичні маски
— Не знаходьте виправдання тим, хто постійно зраджує вас, обманює, лукавить, забуває важливі для вас речі і події. Не давайте їм надцятого шансу! Час стати дорослими і визнати правду: людина, яка вас любить, так не вчинить. Поважайте себе, і тоді інші вас поважатимуть. У ваше життя прийдуть нові, кращі люди.
— Не намагайтеся нікого змінити. Більшість нервових зривів, вигорань і неврозів відбувається через те, що хтось взявся змінити іншу людину, коли та цього не хоче або тільки декларує, що хоче. Це не означає, що ми не можемо вплинути – можемо. І наш вплив може стати вирішальним.
Ба більше, це відбувається постійно, але не через те, що ми такі хороші, а тому що людина сама того хотіла, шукала можливість або готувалася до цього певний час.
— І остання настанова: якщо якісь стосунки вам серйозно шкодять — припиніть їх.
Будьте щасливі!
Аліна ШАХ
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»