Сьогодні українці в усьому світі згадують видатного художника, графіка, гравера, громадського та політичного діяча ОУН Ніла Хасевича.
Творчість Ніла Хасевича – унікальне явище не тільки в мистецтві підпільної боротьби, але також і в українському мистецтві в цілому. Професійний рівень і плідність його творчості не мають аналогів у підпільній боротьбі інших народів у час Другої світової війни та після неї.
Працюючи в умовах постійної небезпеки – у бункерах, землянках і криївках, без належних засобів на життя і в неймовірно несприятливих умовах, з примітивною підпільною друкарською технікою і браком відповідних матеріалів, він створив понад 150 графічних композицій і понад 50 графічних творів.
У віці 17 років Ніл Хасевич потрапив під потяг, через що на все життя лишився без лівої ноги.
“У своєму житті я втратив уже все, але як довго залишиться бодай одна краплина моїй крові, я буду битися з ворогами свого народу, – писав Ніл Хасевич. – Я не можу битися зброєю, але б`юся різцем і долотом. Я, каліка, б`юся в той час, коли багато сильних та здорових людей у світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива. Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б`ються”.
Загинув видатний борець за волю України Ніл Антонович Хасевич, разом із побратимами, 4 березня 1954 року, 72-а роки тому. Ніхто не знає, де поховане тіло нашого Героя. Пройшло 72-а роки – війна триває і ворог той самий.
Біля пам’ятного знаку Нілу Хасевичу у с. Сухівці Зорянської сільської ради, на місці, де загинув видатний художник та борець за Україну, традиційно зібралися люди. Як завжди, були покладені квіти у пам’ять про Ніла Хасевича та сотні Героїв, які віддали життя в боротьбі за майбутнє незалежної, соборної та вільної України.
Джерело: Рівненська РДА
Читайте також: Рівненщина стане одним з основних центрів виробництва дронів та підготовки їх операторів