Приклад стійкості та прагнення до інновацій демонструє Рівне. Попри виклики війни, місто стало єдиним українським учасником європейської програми «Пілотні міста». Це масштабна ініціатива в рамках проєкту NetZeroCities, яка дозволить місту скоротити викиди парникових газів і втілити амбітні плани щодо кліматичної нейтральності до 2030 року.
Крім того, це один із актуальних напрямів, який дозволить Україні прискорити вступ до Європейського Союзу.
На шляху до кліматичної нейтральності
Рівне стало єдиним українським містом, що приєдналося до програми «Пілотні міста» в рамках «Місії міст ЄС», що підкреслює його амбіції у впровадженні екологічних рішень.
Це передбачає значне скорочення викидів парникових газів і впровадження нових технологій, таких як сонячні станції та модернізація будівель.
«Наші амбіції – стати першим українським містом, яке досягне кліматичної нейтральності. Ми вирішили взяти участь у програмі NetZeroCities і програмі пілотних міст, щоб спланувати розвиток міста з низьким вмістом вуглецю, особливо з погляду зменшення витрат на енергію», – зазначає Ілля Єременко, асистент проєкту, спеціаліст з навчання та сенсостворення.
Одним із ключових кроків є створення «Муніципального енергетичного паспорта». Ця система об’єднає дані про споживання енергоресурсів, будівельні характеристики та інші параметри, що дозволить візуалізувати енергетичну картину міста.
Проєкт спирається на попередні заходи, які муніципалітет здійснював з 2015 року, наприклад впровадження системи «Енергобаланс», що дозволяє збирати дані про споживання енергії вручну. Важливо організувати всі дані в єдиний, регулярно оновлюваний і підтримуваний онлайн-інструмент для розробки майбутніх планів і стратегій.
Як працюватиме модуль для оцінки енергозбереження
«Ця система збиратиме та об’єднуватиме всі наявні дані про енергетику, а потім створюватиме доступне візуальне представлення для громадськості, депутатів і всіх осіб, які приймають рішення. Ще одним функціоналом стане модуль для оцінки енергозбереження шляхом впровадження різних заходів. Це працюватиме таким чином. Якщо я є директором навчального закладу, я можу знайти в цій системі свою школу та перевірити, чи зможу заощадити більше енергії та грошей. Тут акумулюватимуться дані про параметри будівлі, будівельні матеріали, ізоляцію, кількість вікон тощо. А також про споживання основних енергетичних ресурсів (електрику, теплову енергію, воду та каналізацію). У майбутньому ми хотіли б включити в систему транспортні дані», – додає пан Єременко.
Моделювання сценаріїв допоможе визначити оптимальні шляхи енергетичного переходу, а зібрані дані стануть доступними як для представників влади, так і для громадськості.
Практичні рішення для енергоефективності
Війна змушує включати в плани рішення щодо розвитку енергетики, наприклад диверсифікацію джерел енергії, щоб уникнути відключень електроенергії.
Тривалий вплив війни призвів до обмеження як ресурсів, так і браку кваліфікованого персоналу. Зменшилася кількість підрядників, виникли труднощі з доступом до інвестицій через підвищені ризики та невизначеність.
Для подолання дефіциту навичок і робочої сили для енергетичного переходу буде розроблено навчальні програми та семінари. Вони будуть присвячені використанню відновлюваної енергії та заходам з енергоефективності. Ці ініціативи будуть націлені на зацікавлені сторони – менеджерів будівництв, державні установи та студентів.
«Наразі ми успішно розробили навчальний курс для управителів будинків.Підготували першу сотню управителів багатоквартирних будинків і державних установ», – підсумовує Ілля Єременко.
Співпраця як ключ до успіху
Рівне активно залучає місцеві бізнеси, громадянське суспільство та університети до реалізації пілотного проєкту. Серед партнерів – Національний університет водного господарства та природокористування. Великі місцеві компанії, такі як фабрики з виробництва одягу та енергетичного обладнання. Менші компанії – центри роздрібної торгівлі, сфера послуг та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – також візьмуть участь у формуванні зеленого майбутнього міста.
Рівне доводить, що навіть у складні часи можна ставити перед собою амбітні цілі та досягати їх. Його приклад стане маяком для інших міст. Міст які прагнуть зробити свій внесок у боротьбу зі змінами клімату та побудову стійкого майбутнього.
Василь ГРУШЕЦЬКИЙ
Читайте також:
- Гарантоване працевлаштування у РівномуРобота для всіх, хто її шукає. У КП “Рівнеелектроавтотранс” пропонують перелік вакансій та розповідають про гарантії для працівників.