Обстріл Маріуполя у січня 2015 року. На тлі десятиріччя трагедії російська пропаганда активізувалася з метою перекручення фактів та створення альтернативної реальності, яка вигідна кремлю.
Росія шукає свідків обстрілу Маріуполя. Про це повідомляється на каналі Андрющенка.
Історична довідка
24 січня 2015 року російські військові обстріляли мікрорайон “Східний” у Маріуполі із реактивних систем залпового вогню “Град” і “Ураган”. Цей злочин призвів до загибелі 32 мирних мешканців, понад 100 людей отримали поранення, багато житлових будинків і цивільної інфраструктури було пошкоджено.
За даними розслідування, проведеного Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ, обстріл було здійснено з території, підконтрольної російським гібридним силам. Системи “Град” і “Ураган” розташовувалися у районах Жовтневого та Зайченко (на території так званої ДНР). Про це свідчить звіт ОБСЄ.
Для чого росія шукає свідків
Окуповану територію використовують для контролю інформаційного простору. Після захоплення Маріуполя російська влада має повний контроль над населенням, яке залишилось у місті. В умовах тиску та маніпуляцій вони можуть змусити людей давати потрібні свідчення. Ці «свідки» нібито підтверджуватимуть фальшиву версію про відповідальність України за обстріл.
Росія все ще прагне дискредитувати Україну на світовій арені та створює фейкові наративи для міжнародної аудиторії. Фальсифікація доказів і свідчень має змістити акценти та звинуватити українських військових у нібито атаці на власний народ. На тлі продовження війни та нових воєнних злочинів росії, поширення дезінформації про події 2015 року має на меті відвернути увагу міжнародної спільноти від поточних реалій.
Ймовірно, що росія готується використовувати ці “свідчення” для подальших інформаційних атак, виправдовуючи власну агресію. Це спроба створити історичний “прецедент”, який можна буде використовувати в політичних переговорах або судах.
Типові маніпулятивні методи
Маніпулятивні методи є досить типовим і використовуються не в перше. Це твердження про “навмисне відключення світла й води” з боку України. Та поширення історій про “інсценування” або “навмисні провокації” з боку українських військових.
Як протидіяти маніпуляціям?
Боротися з маніпуляціями складно, але можливо. В першу чергу це перевірка даних. Необхідно популяризувати незалежні звіти, зокрема розслідування ОБСЄ та інших міжнародних організацій.
Важливо виявляти та публічно спростовувати маніпуляції ще на етапі їх підготовки. Розвінчувати фейкі правдивою доказовою інформацією. Постійне нагадування про історичні факти допоможе протидіяти спробам їхньої фальсифікації.
Росія вкотре використовує маніпуляції та пропаганду для перекручення фактів про свої злочини. Відповідь на ці дії має полягати у поширенні правди, підтримці жертв і наголошенні на необхідності покарання винних.
Читайте, думайте, аналізуйте!
Читайте також: «ЯМаріуполь»: два роки підтримки та єднання у Рівному
- На Сарненщині попрощаються з полеглим захисником, якого два роки вважали зниклим безвістиЗавтра, 19 січня 2025 року, громада прощатиметься із Героєм, який віддав своє життя за вільну та незалежну Україну. 14 січня 2023 року, під час виконання бойового завдання неподалік Покровська, загинув сержант – Шунькевич Василь Григорович.