Більшість із нас кидає очищену картоплю в холодну воду і ставить на вогонь. Це найпоширеніший спосіб… і водночас той, який забирає найбільше смаку та вітамінів.
Чому картоплю треба класти саме в киплячу воду
| Спосіб | Що відбувається | Результат |
|---|---|---|
| Холодна вода + поступовий нагрів | Крохмаль вимивається у воду, вітамін С і вітаміни групи B руйнуються тривалий час при 60–80 °C | Картопля втрачає до 30–40% корисних речовин і смак стає «водянистим» |
| Кипляча вода (100 °C) | Білки на поверхні швидко коагулюють, «запечатуючи» крохмаль і поживні речовини всередині | Зберігається максимум смаку, вітамінів і текстура |
Тому професійні кухарі завжди кладуть картоплю саме в уже киплячу підсолену воду.
Покрокова інструкція ідеальної вареної картоплі
- Очистіть і промийте картоплю.
- Доведіть воду до кипіння (на 1 кг картоплі – 1,5-2 л води).
- Посоліть (1 ч. л. солі на 1 л води) – саме на цьому етапі!
- Опустіть картоплю (цілою або великими шматками).
- Дочекайтеся повторного закипання → зменште вогонь до середнього.
- Варіть:
- молоду – 12-18 хвилин
- стару цілу – 25-35 хвилин
- нарізану кубиками на пюре – 12-15 хвилин
- Готовність перевірте ножем або виделкою – середина має бути м’якою.
7 лайфхаків для особливо смачної картоплі
- Додайте в воду 1-2 зубчики часнику та лавровий лист – аромат неймовірний.
- Покладіть шматочок вершкового масла (10-15 г) за 3-4 хвилини до кінця – картопля стане шовковистою.
- Для пюре: злийте майже всю воду, залиште 50-100 мл відвару – пюре буде ніжнішим.
- Молоду картоплю варіть у шкірці, а потім обдайте холодною водою – шкірка злізе сама.
- Сорти, що найкраще тримають форму: Беллароза, Гала, Коломбо, Скарбниця.
- Сорти для пюре: Рів’єра, Адретта, Синьоглазка – дуже крохмалисті.
- Після варіння залиште картоплю в каструлі під кришкою на 3–5 хвилин «дійти» – смак стане насиченішим.
Висновок
Правило просте:
- Кипляча підсолена вода + правильний час = смачна, ароматна та корисна картопля.
Зміните один крок – і ваші домашні одразу помітять різницю!
Редактор сайту «Сім днів» і журналіст стрічки новин. Працює з оперативною інформацією, готує новини та долучається до створення авторських матеріалів для сайту.
Має значний досвід роботи у медіа. Протягом 1991–2009 років був технічним редактором газети “America” (Філадельфія, США), де відповідав за дизайн і верстку, підготовку графічних матеріалів, фоторепортажів та готового макету видання.
Володіння англійською мовою використовує для перекладу матеріалів, підготовлених у межах грантових проєктів, які редакція публікує на окремому піддомені для іноземних читачів.
