fbpx
Психологиня пояснила, як подолати страх перед туберкульозом

Рівненська психологиня пояснила, як подолати страх перед туберкульозом

Діліться інформацією з друзями:

У Всесвітній день боротьби з туберкульозом психологиня пояснила, як подолати страх хвороби

Всесвітній день боротьби з туберкульозом припадає на 24 березня. Протягом останніх десятиріч ця інфекція є однією з найбільших медичних та соціальних проблем в Україні.

Щоб побороти хворобу, люди з туберкульозом потребують не лише медичної допомоги, а й психологічної. Бо найчастіше цей діагноз лякає пацієнтів, вважає психологиня, соціальна працівниця, членкиня благодійної організації “Мережа 100 відсотків життя Рівне” Анна Міщук.

Чому необхідно звернутись до психолога при туберкульозі

Зі слів Анни Міщук, невелика кількість людей звертаються за психологічною допомогою:

“Люди думають, що якщо звертаєшся до психолога, то ти психічно хворий. Найчастіше цей діагноз лякає. Коли людині кажуть, що у неї — туберкульоз, то вона починає нервувати й заперечувати: «Ні, в мене такого немає, я ж нормально харчуюся, не вживаю алкоголь». В таких випадках лікарі повинні направляти до психолога, щоб поговорив та якось заспокоїв, і психолог має вирішити – чи потрібні консультації, чи просто в людини стрес від почутого діагнозу”.

Психологиня зазначила, що людина, дізнавшись про свій діагноз, відчуває страх, тривожність і може себе соціально ізолювати.

“Були випадки, що жінка, дізнавшись діагноз, просто зачинилася в хаті та нікуди не виходила, а чоловіка просила переїхати пожити до батьків. У неї була панічна атака, що вона може всіх заразити, тому ізолювала себе максимально”, – розповіла психологиня.

І додала, що така безпідставна стигматизація туберкульозу суттєво впливає на психологічний та емоційний стан пацієнтів. Подолати це можна з фахівцями і розумінням того, що зараз туберкульоз – виліковний.

Як правильно розказувати дітям про туберкульоз

Психологиня зазначила, що цьому передує бесіда з батьками щодо лікування, аби ті правильно давали медикаменти дитині й не порушували схеми лікування:

“Дитину потрібно підготувати до того, що це буде тривале лікування від трьох місяців. Чим менший вік, тим важче їй давати медикаменти, а оскільки це буває і дев’ять таблеток в день, то чи захочуть стільки пити?”.

На думку Анни Міщук, ще зі школи діти повинні знати про різні хвороби, їхні симптоми та що робити, якщо захворієш:

“Найкраще було б, якби по різних школах їздили медичні працівники, збирали дітей в залах і розширено доносили інформацію, так само як це зараз роблять про ВІЛ-інфекцію. У книгах з біології та основ здоров’я школярі не знайдуть точної інформації про туберкульоз. Якщо вона і буде, то така, що давно не оновлювалася”.

Психолог для дорослих з туберкульозом

Найважливіше пам’ятати — жодна людина не винна в тому, що захворіла, пояснила Анна Міщук:

“Потрібно відстоювати свої кордони та пам’ятати, що серед вас є хоча б одна людина, яка готова допомогти. Тому не закривайтеся в собі, дайте їй цей шанс, говоріть про те, що вам необхідна допомога”.

Також вона зауважила ретельно перевіряти в інтернеті, що пишуть про туберкульоз і хибно думати, що це — хвороба бідних:

“Мені часто говорять: «Я прочитав в інтернеті про цю хворобу, в мене немає таких симптомів, значить я не хворію. Це ж хвороба бідних!» Коли я пояснюю, що туберкульоз може бути не лише легень, а всіх органів, то вони не вірять, бо ж в інтернеті цього не писало, точніше люди не читають повністю, або читають на першому ж сайті, де коротко написано”.

Авторка: Вікторія Шилан

Читайте також: В Україні запустили Єдину ветеранську лінію, де можна отримати консультацію та психологічну підтримку