Що поєднує чоловіків, які у поважному віці не втрачають фізичної активності. Своїми секретами довголіття ділиться одесит, який досі веде активне життя у свої майже 90 років
«Я й досі їжджу на велосипеді»
З Віктором Ераком зустріч відбулася на фестивалі «Планета довгожителів», який на початку жовтня проходив в Одесі. Це красива, активна людина, ані грама зайвої ваги. І ніколи не подумаєш, що зовсім скоро Вікторові Михайловичу виповниться дев’яносто років.
«Вірю в долю»
Віктор Ерак постійно усміхається, жартує. Здається, для нього життя – свято. А він ще пам’ятає окупацію Одеси в Другій світовій війні. Ходив з мамою рідними вулицями. А вже потім обрав собі професію: став залізничником.
– Вам є що порівнювати: війна в дитинстві, зараз – теж війна. Це страшно?
– Ні, не страшно. Мабуть, тому, що вірю в долю: станеться те, що повинно статися. Тому, мабуть, з початком цієї війни якось одразу відчув: нізащо не змінюватиму звичного ритму життя.
Треба прислухатися до себе
– А що таке для Вас отой «звичний ритм»?
– Та, звісно, перш за все – активність. Я й досі їжджу на велосипеді, до моря, зустрічаюсь з друзями, ми в шахи граємо, багато буваю на свіжому повітрі. Але не думайте, що живу за суворим режимом, де кожна хвилина розписана. Так не буває. Треба намагатися відчувати, прислуховуватися до свого організму: що йому зараз треба?
Живіть так, щоб на вас не «навели порчу»
Які такі секрети знає Віктор Михайлович?
До речі, він ними щедро ділиться. На фестивалі «Планета довгожителів» Віктор Михайлович зі сцени розказував про власні надбання, які збирав усе життя. До слова, почав з жарту:
– Це добре, що проводиться такий фестиваль. Я от дивлюся на його учасників, і думаю: от добре, що тут немає представників Пенсійного фонду. Вони б подивились на вас і збільшили б пенсійний вік.
Щодо тих самих секретів довголіття, то Віктор Ерак вважає:
– Довголіття тримається на трьох китах: здорове харчування, рух і добропорядність. Але ж треба прислухатися до себе: не можете рухатися швидким кроком – рухайтесь так, як вам зручно. Але ж рухайтеся. Я вважаю, що треба після їди лягти й виспатися. Добропорядність і доброзичливість – це дуже важливо. Треба поводитися так, щоб на вас не «навели порчу», щоб услід вам не полетіли якісь погані «побажання». І взагалі: дуже рекомендую вам прочитати й час від часу перечитувати відомий роман «Портрет Доріана Грея». Треба жити так, щоб не довести себе до такого портрета.
Про «таємничі» п’ять відсотків
Тоді, після виступу Віктора Михайловича на сцені, багато хто підходив до нього, наче відчували, що знає ця людина ще якісь «секрети» про активне життя. А він усміхається собі, знов радить звернутися до відомого роману, до якого сам звертається знов і знов.
Передчуття про війну
Він трохи таємничо зізнається:
– Я ж казав, що вірю в долю. От мені все частіше здається, що війна скоро закінчиться. Просто відчуваю, що буде так.
– Може, це від того, що Ви – оптиміст?
– Про мене так часто кажуть. Але зізнаюся вам: це не зовсім так. А інколи взагалі зовсім не так. Я просто намагаюся бути таким. А от читаю багато, в тому числі й газети, тому й роблю свої висновки. Ну а ще передчуття про кінець війни таке маю. Це вже пояснити тяжко. Бо ж є речі, які дійсно дуже тяжко пояснити. От, наприклад, великий Микола Амосов, відомий хірург. Він же зізнався: я, мовляв, вважав, що знаю організм людини на всі сто відсотків. А виявилось, що є ті «таємничі» п’ять відсотків, які так і зосталися навіть для нього загадкою назавжди. Отож зізнаюся: при всьому тому, що коли здається, що все зрозуміло, завжди буває так: зрозуміло якраз далеко не все. Не боюся зізнатися: я людина трохи з забобонами.
– Але ж до Вас звертаються з проханням розкрити власні секрети, поділитися чимось, розповісти про свій спосіб життя.
– А ось тут можу лише повторити про своїх «трьох китів». І, перш за все, хочу наголосити: головне в людині, як я вважаю, це її щирі добропорядність і доброзичливість.
Марія КОТОВА
Фото авторки
Рівненський велосипедист
А от у Рівному живе 70-літній велосипедист з майже 40-річним стажем, який загалом у дорозі провів понад 37 630 годин і веде не менш активне життя.
Починаючи з 1986 року Григорій Іванчук проїхав на велосипеді десять країн, 72 області, 1016 міст і містечок. Він подолав 500 тисяч кілометрів, це співмірно 12,5 екваторам Землі. Матеріал про Григорія Віталійовича читайте в одному з наступних випусків тижневика.
А якщо маєте власні захоплення, про які хотіли б розповісти нашим читачам, звертайтеся до редакції за тел. (068) 58 94 491. Також можете писати на Телеграм або Вайбер за цим номером.
Читайте також: Велосипедисти святкують свій день
- Пільги на оплату житлово-комунальних послуг 2025Уряд доповнив перелік категорій, яким цього року надаватимуть пільги на оплату комуналки. Роз’яснення дали в Пенсійному фонді України.