Минула зима в побутовому плані була для мешканців Рівненщини доволі комфортною – масових відключень світла не було. Чого не можна сказати про зиму 2022-2023 років, коли електрика була відсутня в будинках багато годин, а іноді й по декілька днів. За всіма прогнозами експертів, майбутня зима також буде непростою, адже можливих відключень електрики не уникнути.
Перша хвиля осіннього похолодання стала попереджувальним дзвіночком про наближення зими. Отож ні-ні, та й закрадається думка: що чекає нас попереду?
Ідеться не лише про війну, тяготи якої ось уже два з половиною роки несуть на собі українці. Через ворожі атаки на енергетичну інфраструктуру відчувається значний дефіцит електроенергії, який з настанням холодів може ще збільшитися. Отож є ризики як для електро-, так і теплопостачання, відтак неабиякої актуальності набирає питання – як найкраще підготуватися до ймовірних труднощів.
Головний виклик – відсутність електрики
Виходячи з попереднього досвіду, в процесі підготовки до наступного опалювального сезону місцева влада і комунальники акцент зробили на можливих відключеннях електроенергії, щоб уникнути перебоїв з постачанням тепла. Наразі на 4 жовтня, як повідомив начальника Рівненської ОВА Олександр Коваль, область завершила підготовку до опалювального сезону. Зокрема, подавати споживачам тепло готові 975 котелень і 84 центральних теплових пункти.
За словами очільника Рівненщини, в області підвищують автономність критичної інфраструктури. Теплопостачальні підприємства забезпечені 92 генераторами, водопровідно-каналізаційні господарства – 141 генератором. До можливих відключень світла підготувалося й Рівнетеплоенерго, яке обслуговує понад 68 тисяч абонентів і є найбільшим теплопостачальним підприємством міста.
«Щоб не виникало ситуації, як було на Північному в першу воєнну зиму, – розповів Суспільному речник підприємства Олексій Кривошеєв, – коли районами вимикали електроенергію і виходило так, що електроенергії немає або там, де котельня, або там, де теплопункт, а воно не може працювати окремо. Вже є напрацьована схема з обленерго. Ми готові свої котельні втримати в разі блекауту, забезпечити їх через когенераційні установки і генератори. Будуть живити котельню, а коли не буде відключень, то вони будуть у мережу віддавати електроенергію».
Синоптики обіцяють різкі зміни погоди
Отож головний виклик майбутньої зими – відсутність електрики, але є також ризик перебоїв з опаленням. Зрештою, рівняни, напевне, ще не забули, як взимку 2022-2023 років на час відключення електроенергії холодними ставали батареї, гаряча вода переставала бути гарячою, а водонапір помітно слабшав. Не виключено, що щось подібне відбуватиметься і взимку 2024-2025 років. І хоча вже є напрацьована схема з обленерго – на всі випадки життя, звичайно, не застрахуєшся. Але підготуватися до тяжких часів, якінас чекають взимку, цілком реально. Тим паче, що час ще є. Хоча варто поспішити, бо не за горами – початок опалювального сезону. Традиційно він починається в другій половині жовтня, якщо протягом трьох днів поспіль середньодобова температура не перевищує +8°C. Рішення про подачу тепла приймається на місцевому рівні та залежить від погодних умов.
Минулий сезон вразив відносно теплою температурою, але чи буде так само і цього разу? Синоптики вже застерігають: зима 2024-2025 обіцяє бути непередбачуваною і вразить різкими змінами погоди. Починаючи з грудня, очікуються заморозки: денні температури не підніматимуться вище нуля, а ночі будуть холодними – до мінус 7 °C. Західні та північні регіони отримають найбільше снігу, тоді як на сході та півдні переважатимуть дощі.
Починати треба з ревізії домівки
Очікуючи таку нестабільну погоду, важливо правильно підготувати своє житло до зимових холодів. Адже мова не тільки про комфорт, а й про енергоефективність, яка позначається на гаманці кожної родини. І байдуже, як зауважує очільниця ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне» Галина Похильчук, йдеться про квартиру в багатоповерхівці чи приватний будинок. Першочергову увагу, з її слів, слід приділити утепленню. Тобто потрібно максимально, використовуючи теплоізоляційні матеріали та ущільнювачі, ретельно утеплити житло – стіни, вікна, двері.
Підготовка до опалювального періоду, як зауважує керівниця ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне», – це не лише перевірка запірної арматури на мережах постачання теплоносія, а й бажання самих людей жити комфортно й у теплі.
«Перше, що потрібно зробити, – веде далі Галина Петрівна, – це провести ревізію своєї домівки на наявність критичних місць витоку тепла. Особливу увагу варто приділити вікнам і дверям, через які втрачається 20% та 30% тепла відповідно. Колись у селах, а дехто й нині, свої будинки обкладали соломою, ставили на зиму подвійні рами, прокладаючи порожнини ватою чи ганчірками, обклеювали смужками паперу, зовні оббивали плівкою. Тому варто перевірити вікна: обробити герметиком, використати ущільнювач. Врешті-решт, самотужки натягнути на вікна плівку (за допомогою скотча, степлера або цвяхів), що допоможе створити додаткову «камеру» плівочного віконця (своєрідний повітряний «тамбур») і зберегти більше тепла».
Обробка герметиком і заміна ущільнювачів, за словами Галини Похильчук, – більш ощадливий варіант, але, в той же час, менш надійний, ніж повна заміна склопакетів на нові та якісні. Тому, якщо є можливість, то краще замінити старі вікна на нові з трикамерним склопакетом.
Одну кімнату простіше зігріти
«Якщо ви не маєте фінансової можливості замінити або загерметизувати вікна всієї квартири, це варто зробити хоча б в одній кімнаті, яка буде теплішою за інші, – радить вона. – У такому випадку в цьому маленькому приміщенні зможете відігріватися та проводити більшість свого часу, поки інші кімнати будуть вихолоджуватися».
Те ж саме стосується і дверей. Якщо двері старі й «сифонять» – варто звернутися за допомогою до майстра та провести їхнє додаткове утеплення. Щоб краще зберігати тепло, двері повинні бути товстими, мати утеплену коробку, встановлені додаткові товсті МДФ- або дерев’яні панелі та кілька контурів ущільнення.
«Окрім утеплення власної квартири, – додає Галина Петрівна, – варто потурбуватися також про загальний під’їзд. Щоб у будинку було тепліше, краще замінити вікна в під’їзді. Крім вікон, можна замінити також двері під’їзду на теплозберігаючі або навіть встановити додаткові, обладнавши тамбур. У складчину з усіма мешканцями будинку сума має бути посильною, а отриманий ефект дозволить скоротити майбутні цифри в отриманих платіжках».
Хитрі «дрібнички»: менші витрати, більша вигода
Ремонт вікон і дверей – найважливіший, але, як наголошує очільниця ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне», не єдиний крок, який варто зробити, щоб спокійно пройти зиму. Є чимало інших енергоефективних заходів, які не потребують великих витрат.
«Наприклад, встановлення тепловідбивних екранів з алюмінієвої фольги за радіаторами підвищить ефективність обігріву, – розповідає Галина Петрівна. – А розумні термостати допоможуть оптимізувати споживання енергії, підтримуючи комфортну температуру. Не забувайте про прості, але такі дієві засоби, як теплі килими та пледи, які допоможуть зберегти тепло й зменшити потребу в додатковому обігріві. І нарешті інфрачервоні обігрівачі можуть стати ефективним рішенням для точкового обігріву. Вони споживають менше енергії порівняно з конвекторами».
А от для обігріву великого будинку в умовах енергокризи Галина Похильчук радить застосувати стратегію зонування, розділивши будинок на зони та обігріваючи лише ті, які активно використовуються. Крім того, власникам приватних будинків рекомендує розглянути можливість встановлення альтернативних джерел тепла, таких як твердопаливний котел або пелетний обігрівач. За наявності можна використовувати масивні елементи інтер’єру, як-от каміни або печі, для накопичення та поступового віддавання тепла.
«А на майбутнє треба подумати і про утеплення будинків пінопластом, плитами з мінеральної вати чи більш сучасними матеріалами в поєднанні з енергоефективними вікнами, – підсумовує Галина Петрівна, – що робить помешкання теплішими, комфортнішими та зменшує витрати на енергоресурси (електрику, газ, дрова чи теплоносій з централізованої подачі котельні) до 80 %. При нинішніх цінах на все – це дуже суттєве заощадження для сімейного бюджету».
Практичні поради від бувалого управителя
За плечима Анатолія Овчиннікова, який уже 15 років очолює ОСББ «Мельника, 6», багатий управлінський і господарський досвід. Отож за підготовку до нового опалювального сезону береться, щойно закінчиться попередній. І щоразу акцент робить на енергоефективності, вже замінивши майже всі комунікації, в тому числі й труби системи теплопостачання. Зважаючи на набутий досвід, Анатолій Михайлович поділився порадами з приводу того, що і як варто зробити, аби взимку в оселях було тепло і комфортно:
- встановити енергоефективні вікна, сертифіковані в перевіреного виробника, і обробити їх внутрішніми та зовнішніми відкосами;
- утеплити стіни, обов’язково накривши плити утеплення спеціальною штукатуркою;
- з метою економії всі мережі постачання теплоносія також мусять бути утепленні; у будинку має функціонувати індивідуальний тепловий пункт з погодозалежними датчиками, який обов’язково повинен обслуговуватись спеціалістами; наявність балансувальних клапанів на стояках подачі теплоносія забезпечує рівномірне теплопостачання на квартири;
- у будинку має бути справна запірна арматура, недопустимо витікання чи протікання теплоносія;
Місця загального користування
- у місцях загального користування /під’їздах, горищах, підвалах/ мають бути обов’язково встановлені вікна та двері, ідеально – коли вони є енергозберігаючими, щільно закриваються, зі справними ручками чи дотягувачами; вікна в підвалах, з метою запобігання протягів, мають бути закритими, ніяких ходів для котів чи собак. Адже промерзання труб від протягів є дуже небезпечним, тому, якщо ж такі вікна є відкритими в місцях ймовірного протягу, необхідно провести щільну ізоляцію;
- також є ефективним встановлення в квартирах додаткових керамічних електропанелей, які набагато економніші в порівнянні з електрокамінами, «дуйчиками» чи включеними духовками та газовими конфорками; сьогодні виробник пропонує як навісні на стіни електропанелі, так і пересувні на колесах, адже часто трапляються випадки, коли потужні електрокаміни, включені конфорки чи духовки є причинами пожеж;
- небезпечним є встановлення газових генераторів у підвалі будинку, хибною є думка, що при відсутності електропостачання газовий генератор забезпечить роботу насосів на мережах теплопостачання, а от біду може забезпечити точно;
- жодним чином не можна встановлювати у квартирах так названу «буржуйку», бо отруєння продуктами згоряння чи пожежа, яку вони можуть спричинити, не варті жодної економії.
Підготовка до зими свого помешкання – важливий крок до економії
Підготовка до зими свого помешкання, на переконання Анатолія Овчіннікова, – це не тільки турбота про тепло в будинку, а й важливий крок до економії природних ресурсів і заощадження сімейного бюджету. Адже використання таких енергоефективних рішень, як утеплення стін, встановлення енергоощадних вікон, модернізація опалювальних систем, зменшує споживання газу, електроенергії та інших теплоносіїв. Тобто кожен захід енергоефективності – це внесок у захист довкілля та власний фінансовий добробут.
Василь ГЕРУС
Матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network
Читайте також: Не намагалася шукати винних, а взялася за вирішення проблем голова Рівненського ОСББ
- Особу вбитого вчора у Рівному чоловіка встановлено. Зловмиснику повідомили про підозруУчора, 14 січня, близько 08:30 у дворі будинку по вулиці 16 Липня було виявлено закривавленого чоловіка. У квартирі, в якій напередодні сусіди чули шум, працівники карного розшуку виявили 68-річного рівнянина: він був у стані сильного алкогольного сп’яніння, а одяг та…