Рівненський зоопарк став справжньою туристичною Меккою: тут мешкають рідкісні тварини з усіх континентів, народжуються нові улюбленці, а також реалізуються унікальні програми для відвідувачів і реабілітації військових. Дізнайтесь, чому цей зоопарк став місцем сили, душевної гармонії та відновлення.
Рівненський зоопарк став туристичною Меккою
Сюди за гарними враженнями, позитивом приїжджають не тільки місцеві жителі, а й з інших областей, а також іноземці. Потік відвідувачів з настанням тепла збільшується. Нещодавно адміністрація цього закладу відзначила двадцятитисячного відвідувача з початку нинішнього року. І цей процес набирає обертів.
У цьому дивовижному куточку природи знайшли притулок близько 220 видів тварин з Африканської савани, Азії, Європи, Мадагаскару та Латинської Америки. Багато з них занесені до міжнародної Червоної книги «МСОП» та Червоної книги України.
«Ви створили дивовижний куточок природи»
«Наші відвідувачі часто повторюють: ви створили дивовижний куточок природи, який є перлиною Західної України, – каже Мирослава Патій, завідувачка науково-просвітницького відділу Рівненського зоопарку. – Наш зоопарк – один із найкращих у державі, має статус загальнодержавного значення. Він займає територію 12 гектарів. На ній у вольєрах, у затишних будиночках мешкають представники фауни з багатьох куточків світу.
З початком повномасштабної війни до нас переїхали близько 60 тварин-переселенців з інших регіонів — Київщини, Дніпропетровщини, Харківщини. Головне призначення нашого закладу – збереження та відтворення зникаючих видів тварин. Ми розповідаємо людям про біорозмаїття, про унікальний світ природи, який треба берегти і примножувати.

Друга половина січня нам принесла приємні новини – почали народжуватися нові мешканці. З’явилися кози карликові нігерійські, кози валійські чорношиї, чотирирогі вівці, вівці карликові, павіани гамадрили, мари патагонські. Протягом травня і влітку чекаємо на потомство від інших тварин і птахів».
Кожна тварина – унікальна
Знайомство з тваринами – це ціла гама вражень, це світ далеких континентів. Відвідувачі подовгу затримуються біля вольєру, де мешкають африканські леви. Якщо вони ситі, то довго сплять. Але коли працівники зоопарку кинули їм картонну коробку з м’ясом, то всю увагу зосередили на ній. З нею возилися доти, поки не награлися. А потім посмакували їжею. До речі, лев з’їдає за день 8 кг м’яса.

Великий інтерес викликають і в дорослих, і в дітей тигри. Дуже цікаво було спостерігати за тим, як вони «розправляються» з курячою тушкою. У просторому вольєрі походжають африканські ватусі з величезними рогами. У деяких корів вони мають навіть форму ліри.
Вага дорослих биків сягає 600-750 кілограмів!
Ще один представник африканського континенту – ібіс священний. Звідки така назва в птаха? Тому, що стародавні єгиптяни вважали його священним, символом Тота – бога мудрості та правосуддя.
У зоопарку багато приматів. Біля них можна проводити час також цікаво і довго.
Стало традицією проводити «Тиждень зоокіпера»
«Традиційно в липні ми проводимо тиждень зоокіпера, – зазначає Мирослава Патій. – Зоокіпери – це співробітники, що доглядають за тваринами.
Протягом цього тижня кожен із відвідувачів за бажанням може приєднатися до цікавих заходів, зазирнути за «лаштунки». Тобто туди, де відвідувачі під час екскурсій не потрапляють. І побачити, як готується їжа для наших мешканців, самим приєднатися до цього процесу, зокрема, приготувати салат для лемура, покупати тапіра, почистити йому вушка, разом з ветеринарами зробити ін’єкцію.
До слова, відвідувачі можуть приносити продукти для тварин і залишати їх у кошику перед входом до зоопарку. Але в жодному разі самим не можна годувати!».

До програми опіки над тваринами може долучитися кожен
«Зоопарк потребує великих фінансових вливань. Кошти йдуть на закупівлю кормів, продуктів, медикаментозних засобів, нічний обігрів окремих приміщень навіть у теплу пору року, на зарплату, – продовжує моя співрозмовниця. – Місто виділяє дотації в зимовий період, коли в рази зменшується кількість відвідувачів.
Кожен охочий може стати благодійником нашого зоопарку, взяти під свою опіку одну тваринку або декілька. З ними укладаємо угоду на відповідну суму. Серед наших благодійників – фірми «Дубок», «Фозі», група «Смарт» та інші.

Долучаються і громадяни. У нас з’явилися опікуни, які проживають в інших областях України. Зокрема, долучився Сергій Порошкін із Львова, Світлана Балінченко з Чернівців. Ще й свою подругу до благодійної справи підключила. Вона приїжджала до нас у зоопарк, говорила: тут ви створили атмосферу, яка дарує душевну гармонію.
Рівненський зоопарк часто відвідують люди, які, залишивши свої домівки, виїхали із зони бойових дій. Тут вони відпочивають серед красивої природи, знаходять спокій для душі.
Хочу також зазначити, що ми боремось за те, щоб слово звіринець не використовувалося під час розмов і в дописах про наш заклад. Бо Рівненський зоопарк – це не звіринець, адже його призначення – збереження і відтворення унікальних зникаючих видів. А звіринець – це пересувний міні-цирк.
Для військових започаткували добру традицію
Адміністрація зоопарку восени 2022 року започаткувала добру традицію запрошувати до себе захисників, які перебувають на лікуванні в різних медичних закладах. З досвіду можна сказати що це сприяє реабілітаційним процесам, швидшому одужанню.

«У нас черги на поїздки в зоопарк, заздалегідь складаємо списки, – розповіла психологиня Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни Тетяна Семко. – Якщо хлопці на колісних кріслах, то Рівненська міська рада виділяє автобус з пандусами.
Я та мої колеги – психологиня Тамара Пилппюк і фізичний терапевт Юрій Омельчук – нині супроводжуємо групу з 18 осіб (розмова відбулася 30 квітня, – прим. авт.).
Тут наших захисників завжди гарно приймають: пригощають безкоштовно кавою, смаколиками, морозивом. Одного разу навіть запропонували калорійні страусині яйця.
Знайомство з нашими меншими друзями, включаючи їх годівлю та позитивно впливає на реабілітацію військових.
«Я в цивільному житті за освітою педагог, – приєднується до розмови військовослужбовець Дмитро Записяк. – У школі на Івано-Франківщині 28 років викладав зарубіжну літературу та християнську етику. Під час повномасштабного вторгнення служив в окремій штурмовій бригаді «Едельвейс». На війні втратив ногу. Після ампутації виникають фантомні болі. Але коли з нами працюють психологи, проводяться цікаві заходи, як от поїздка в зоопарк – відволікаєшся від тяжких думок, від болю. Це додає енергії, сили».
Роман Тимофієнко також проходить курс реабілітації в обласному військовому госпіталі. Каже, що отримав багато приємних вражень від відвідин зоопарку. Сюди приїхав зі своєю дівчиною Дариною. Обоє родом із міста Нова Каховка Херсонської області, яке нині під окупацією.
«Рівненський зоопарк нам нагадав трішки нашу домашню казкову діброву, а ще «Асканію-Нову», – сказала Дарина. – Добре, що у вашому місті започаткували важливу ініціативу – реабілітацію військових через контакт із тваринами».
Наприкінці екскурсії військовослужбовці зробили селфі з контактними тваринами, які їм сподобалися.
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Читайте також:
- Медики попереджають про небезпеку звареного рисуЗварений рис, що зберігався в умовах кімнатної температури навіть нетривалий час, може таїти небезпеку для організму, стверджують іспанські медики.