14 березня у ефірі «ТСН.Тиждень» на каналі «1+1» вийшов репортаж Костянтина Грубича про цінову політику у період Великого посту. Частину сюжету було знято на Рівненщині, а допомагали у зйомках відомому журналісту та телеведучому рівненські блогери з історично-кулінарного проєкту «Я – Історія».
«З Костянтином ми знайомі вже давно, зокрема в Рівному ми працювали у 2018 році на “Фестивалі Їжі” біля Злати Плази. А в цей раз вийшла така історія. В рамках проєкту “Я – Історія” ми завжди в пошуках та обговорені ідей, вийшли на контакт з Костянтином – отримали пропозицію підготувати матеріал на сюжет по темі посту і регулюванню цін, наприклад, років сто тому… і почалось. Спілкувались з музейниками, істориками та викладачами ВУЗів, вивчали документи в архіві. Написали сценарій по знайденій інформації, редагували, декілька разів, наприклад, переписували варіант відтворення ринку. Потім підготовка, ну і самі зйомки»
– розповідає керівник проєкту “Я – Історія” Руслан Плясуля.
Підчас зйомок блогери та знімальна група ТСН.Тиждень відвідали Державний архів Рівненської області, де взяли коментар директора архіву Олега Дзецько, щодо знайдених документів, і дійсно цікаво, що сто років тому, були укази міністерства – «або домовитись або врегулювати вручну».
Також завітали у гості до лідера серед виробників макаронних виробів в Україні ТМ «ВІЛІС». Група відзняла необхідний матеріал, а Ірина Плісецька – одна з керівників підприємства запевнила:
«Компанія «ВІЛІС» не вдається до маніпуляцій з цінами, а навпаки, намагається тримати рівень цін на одному рівні – без коливань, тим паче, в рамках вимог сьогодення, великий бізнес має бути соціально відповідальним.»
Після Рівного група взяла курс на Здолбунів. Там знімали історичну реставрацію старого ринку.
«Забавний факт – ми знімали не далеко від зупинки, і люди спостерігали за знімальним процесом пропускаючи свої маршрутки»
– коментує учасник зйомок Андрій Большаков.
«Автентичність ринку 100%, хіба що продукти свіжі, все решта: вага, кошики й інше – все експонати музею. Основою для відтворення служили фотографії базарів кінця 20их років минулого сторіччя. І дійсно, дуже приємно, що Костянтин та його команда знайшли час і на екскурсію нашим музеєм» –
зазначає історик проєкту “Я – Історія” та директор Здолбунівського краєзнавчого музею Олег Тищенко.
Кінцевою точкою у маршруті цього знімального дня стала Здовбиця. Де у старій, проте лагідно збереженій хаті, у старовинній печі Сергій Солдаткін – кухар проєкту “Я – Історія” приготував жиляники.
«Перший день Великого посту називається жилавий понеділок. У цей день раніше не готували, адже всюди наводили порядок та все вимивали – тому він ще називався чистим понеділком. Пекли лише жиляники – коржики з житнього борошна на воді, без солі й закваски. Поверх робили надріз у вигляді хреста. Кожен член родини мав з’їсти хоч одного коржа, щоб бути цілий рік здоровим. До жиляників подавали терту редьку, свіжий тертий хрін з буряком та буряковий квас. Це ми і відтворили у відео» –
коментує Сергій.
«Що буде далі? Перегляньте “Я – Історія. Шумлять Жорна” і підписуйтесь на канал…» – сміється Руслан, – «А в перший день Великого посту всім бажаю міцного здоров’я й прекрасного настрою і відчуття легкості та чистоти душі!».
Прес-служба Творчого об’єднання «То-Сьо»