fbpx

На Рівненщині бактерії “лікують” очисні споруди

Діліться інформацією з друзями:

Спеціальні бактерії, які навесні у якості експерименту засипали в очисні споруди міста Вараш на Рівненщині, прочистили системи аерації та знизили рівень неприємного запаху. Про це Суспільному повідомив керівник “Вараштепловодоканалу” Юрій Трачук.

Мова йде про технологію, яку запатентували у США вихідці з України.

Директор міського комунального підприємства Юрій Трачук, який очолив його у січні 2021-го, розповів Суспільному, що стан очисних споруд у місті Вараш поганий. Тому вирішили спробувати метод, який уже використали комунальники Луцька.

Міста Луцьк та Вараш пов’язані річкою Стир, в яку після очищення потрапляють міські стоки. За словами Трачука, знайти у Вараші 500 млн грн на будівництво нових очисних не зможуть, адже ця сума – занадто велика. Тож поки що єдине рішення – відновити існуючі механізми.Через стан очисних містяни часто відчували різкий неприємний запах.

Наприкінці квітня на очисних спорудах заселили “коктейль”, який налічує понад 80 видів бактерій. Спершу це було три кілограми, постачальник пояснив, що в одному грамі міститься близько 12 мільярдів бактерій.

“Перша колонія – з’їдає утворення органіки на аерофільтрах, які фактично забиті. Як тільки йде аерація – зразу йде покращення. Друга колонія зменшуватиме надмірне бродіння, яке часом відчувають жителі міста”, – пояснював Суспільному керівник комунального підприємства Юрій Трачук.

Керівник “Вараштепловодоканалу” говорить, що на позитивний ефекту очікували за два тижні, але почався він орієнтовно за місяць. Спершу сморід посилився, але це Юрій Трачук називає так званим “терапевтичним ефектом”, коли перед тим, як одужати, організм навпаки відчуває певне погіршення.

“На третину покращення одразу і плюс почав працювати аерофільтр – бактерії його пробили. Точно є покращення загалом якості стоку стічних вод. Перші дві колонії, які були підселені, вони насправді не покращували воду, а знищували й пробивали усе, що накопичилось за останні 40 років. Фільтри нарешті почали нормально працювати”, – каже комунальник.

За словами Юрія Трачука, перша партія заселених бактерій віджила своє і на очисні готуються заселяти колонії іншого типу. Попередньо, підселятимуть їх у вересні і це буде 72 суміші.

“Фактично, ми перебуваємо далі в стадії експерименту. Для кожного випадку є так звані рецептури. Запах з очисних не може зникнути на 100%, але є запах комунального об’єкта, а інша річ – є сморід. Так от смороду вже немає”, – пояснює очільник “Вараштепловодоканалу”.

На даному етапі постачальник не брав грошей за старт експерименту. Надалі ж, попередньо, наступне підселення бактерій буде коштувати місту орієнтовно 18 тисяч гривень на місяць. Комунальник додав, що після початку експерименту у Вараші технологією зацікавились із Хмельницького.

Довідково:

  • На старті експерименту йшлось про те, що, за попередніми прогнозами, покращення якості стоків має становити 50%. У договорі ж вказали, що заплатять постачальнику, якщо на першому етапі це покращення складе не менше 30%.
  • Патент на цю технологію має США, зазначає Юрій Трачук, який також є патентним повіреним України. Розробили її вихідці з України орієнтовно два десятиліття тому, в штатах отримали так звані “насінневі інвестиції” для розвитку.
  • За словами очільника вараського комунального підприємства, таку технологію в області вони пробують першими.

Джерело Суспільне