Громадсько-військовий рух організував для рівнян відкриту лекцію щодо правил інформаційної гігієни

Громадсько-військовий рух організував для рівнян відкриту лекцію щодо правил інформаційної гігієни

Оновлено: 23.12.2025 21:15
Олег Антонюк
Олег Антонюк 23.12.2025, 20:10

У понеділок, 22 грудня, ГО «Громадсько-військовий рух» (ГВР) організував відкриту онлайн-лекцію щодо боротьби з інформаційними маніпуляціями в умовах російсько-української гібридної війни у партнерстві з відомим медіаекспертом Сергієм Штурхецьким.

Говорили про те, як ворог використовує новини та соцмережі, щоб посіяти паніку та роз’єднати людей, а також чому емоційні «вкиди» спрацьовують так швидко, а кандидат наук та доцент кафедри журналістики Національного університету «Острозька академія» надав практичні поради, як захиститися від маніпуляцій під час війни.

Як зазначив координатор ініціативної групи ГВР, учасник бойових дій російсько-української війни Олексій Івашин, інформаційні атаки стали щоденною реальністю. Саме тому такі освітні зустрічі критично важливі для того, щоб люди могли спокійно орієнтуватися у великому потоці повідомлень.

Основну частину зустрічі провів Сергій Штурхецький, наш земляк – медіа-експерт, кандидат наук та доцент кафедри журналістики Національного університету «Острозька академія». Він наголосив, що ворожа маніпуляція не завжди є відвертою брехнею. Часто використовуються справжні факти, але подані вони під таким кутом, щоб викликати сильну емоцію: страх, гнів чи зневіру. Вплив розрахований саме на емоційну реакцію.

На лекції детально розібрали найбільш поширені методи маніпуляторів, які ви можете зустріти щодня:

  • Підміна понять: коли значення слів змінюють, щоб змінити загальний зміст.
  • Виривання з контексту: показують лише частину інформації чи цитати, приховуючи важливі деталі.
  • Ярлики: навішування образливих чи знецінюючих слів на людину, чи групу замість наведення аргументів.
  • Whataboutism (або «а у вас теж…»): переведення розмови на іншу тему, щоб уникнути відповіді та відволікти увагу.

Особливу увагу спікер приділив соціальним мережам та телеграм-каналам, де «вкиди» поширюються блискавично, підживлюючись обуренням та репостами.

«Я б запропонував рівнянам та всім, хто цікавиться питаннями інформаційної безпеки, простий набір правил “інформаційної гігієни”», — зазначив Сергій Штурхецький.

Серед головних звичок, які допомагають не піддаватися маніпуляціям, експерт виділив:

  1. Перевіряти першоджерело повідомлення.
  2. Порівнювати інформацію в кількох надійних медіа.
  3. Відрізняти факт від оцінки чи думки.
  4. Ставити собі ключові питання: Хто це повідомляє? Чому саме зараз? Яку реакцію від мене хочуть отримати?

Лекція завершилася обговоренням прикладів та порадами, як зберегти критичність у час, коли кількість новин та емоцій зашкалює. Запис зустрічі доступний за посиланням.