Хтось думає, що для успіху у веденні бізнесу потрібна якась унікальна новаторська ідея. Але реальність показує, що навіть звичні речі можуть знайти свою аудиторію споживачів. Наприклад, таке просте і буденне вміння, як приготування варення.
Здавалося б, що можна зробити унікального з варення, коли на ринку вже існує безліч виробників? Проте підприємливі люди бачать можливості там, де інші бачать тільки труднощі.
Серед випускників двотижневого курсу «Організація власної справи», що проходив на базі Рівненського центру ПТО ДСЗ з цікавою бізнес-ідеєю готувати і продавати варення із дикоростучих рослин, таких як соснова шишка, лісові ягоди, квіти акації, липи, бузку, лаванди, чебрецю, м’яти тощо виступив слухач Андрій Боровий.
За час навчання Андрій опанував ази підприємницької діяльності – маркетинг, бізнес-планування, оподаткування і звітність підприємців, сучасні методи просування товарів та послуг.
Знання азів підприємницької діяльності є важливим з кількох причин, – говорить сертифікований викладач Рівненського центру ПТО ДСЗ Наталія Сирочук. – Вони допомагають чітко визначити мету бізнесу, зрозуміти потреби споживачів і конкурентів, дають можливість ухвалювати обґрунтовані рішення і способи їх досягнення, керувати коштами, розуміти бюджетування, ефективно управляти доходами і витратами, ідентифікувати ризики, які можуть виникнути під час ведення бізнесу та керувати ними.
Зараз Андрій Боровий із дружиною Богданою та синами – 12-річним Матвієм і трирічним Семеном проживають у Сарнах. А до повномасштабного вторгнення сім’я щасливо мешкала і збільшувалася в Ізюмі.
Варення можна приготувати з будь-якої неотруйної рослини, – розповідає про свій бізнес Андрій. – Чимало ізюмських пенсіонерів живуть за рахунок цієї прибуткової справи, продаючи готову продукцію із дикоросів просто понад Харківською трасою. І, повірте, клієнтів їм не бракувало ніколи – той, хто купив один раз, проїжджаючи повз виставлені понад дорогою стенди, зупинявся і знову купляв баночку чи кілька для власного споживання, або на подарунок комусь.
Андрій розповідає, що розпочинав як реалізатор вже готової продукції. Але з часом ця справа захопила його настільки, що сам почав варити варення за оригінальними рецептами. Якимись рецептами з ним ділилися люди з досвідом виробництва цієї смакоти, а щось створював власноруч, переживаючи творчі злети і промахи.
Тож нині у його смачній колекції є чимало авторських рецептів. Сировину Андрій заготовляє самостійно протягом весни-літа, а приготуванням смаколиків займається постійно. В цьому йому допомагає дружина Богдана і син Матвій. Продає свою солодку і запахущу продукцію через OLX та Інстаграм.
Кожна рослина – цілюща і приносить користь організму, – розповідає цей майстер смачного жанру. – Популярністю у споживачів користується варення із соснових шишок, яке дуже допомагає від кашлю, рекомендую спробувати варення з м’яти і чебрецю – смак неповторний.
Для тих, хто мріє про власну справу, головне – діяти. Буває, що навіть найпростіша ідея може стати джерелом натхнення і фінансового успіху, якщо підійти до неї з любов’ю і бажанням створити щось вартісне на користь людям, а, особливо, якщо за нею стоїть підприємливий розум.
Ліда ПОЛЬОВА
Читайте також: Нові професії зможуть опанувати 30 тис. українців