Доступ до роботи: як держава допомагає людям з інвалідністю реалізувати себе

Доступ до роботи: як держава допомагає людям з інвалідністю реалізувати себе

Діліться інформацією з друзями:

Можна втратити здоров’я, але не гідність. Можна втратити звичну роботу, але не віру в себе. Держава відкрила людям з інвалідністю шлях до нових починань — через програму компенсації витрат на облаштування робочих місць.

Дмитро повернувся до активного життя після поранення. Яна — створила юридичну справу, незважаючи на обмеження. Це не про пільги. Це — про гідність, підтримку й шанс бути потрібними.

В Україні успішно працює державна програма компенсації витрат на облаштування робочих місць, яка допомагає людям з інвалідністю не лише працевлаштуватися, а й розпочати власну справу.

Ця ініціатива вже змінила життя багатьох, надаючи їм можливість реалізувати свій потенціал та відчути себе повноцінними членами суспільства.

Нове життя Дмитра Полов’яна: від поранення до наставництва

28-річний Дмитро Полов’ян, який отримав травми під час захисту Батьківщини, довгий час стикався зі складнощами адаптації до мирного життя та працевлаштування. «Було дуже важливо знайти можливість працювати у пристосованих умовах та застосувати власні знання, навички та бажання перебувати у соціальних відносинах», – розповідає Дмитро.

Завдяки інноваційному реабілітаційному центру для поранених військових RECOVERY, Дмитро 11 вересня 2024 року був працевлаштований інструктором з фізкультури у КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №2» Рівненської міської ради. Роботодавець, скориставшись програмою компенсації, облаштував робоче місце Дмитра, придбавши ноутбук, регульований стіл, розділювач кімнати, офісне крісло, шафу та настільну лампу. Загальна сума витрат склала понад 66 тис. грн.

Наразі Дмитро успішно працює, адаптувався на створеному робочому місці та допомагає іншим учасникам бойових дій. «Ця послуга змінила моє життя, бо я знову відчуваю, що потрібен людям. У мене з’явилося відчуття корисності, підвищилася впевненість у собі, власний розвиток як особистості»,  – ділиться своїми враженнями Дмитро.

Яна Петрик: власний бізнес попри обмеження

З 18 березня 2025 року урядова програма була розширена, надавши можливість компенсації фактичних витрат за облаштування місця провадження господарської діяльності для підприємців з інвалідністю І або ІІ групи. Це стало справжнім стимулом для розвитку власного бізнесу.

Фахівці Костопільського управління Рівненської філії Рівненського обласного центру зайнятості, проводячи щоденний аналіз та інформування роботодавців, виявили історію Яни Петрик – особи з інвалідністю ІІ групи. Попри інвалідність, пов’язану з ураженням центральної нервової системи та опорно-рухового апарату, Яна 19 листопада 2024 року розпочала власну справу, активно надаючи юридичні послуги.

Для організації власного бізнесу Яна облаштувала робоче місце, придбавши офісний стіл, офісне крісло, ноутбук, комп’ютерну мишу та багатофункціональний пристрій. Загальна сума витрат склала майже 79 тис. грн. А 15 травня 2025 року пані Яна звернулась до служби зайнятості для отриманням компенсації за облаштування власного робочого місця.

Враховуючи умови програми та відповідність придбаного обладнання переліку допоміжних засобів, Рівненський обласний центр зайнятості 16 травня 2025 року прийняв рішення про компенсацію Яні Петрик 78 972 грн.

Ці історії є яскравим підтвердженням того, наскільки важливою є підтримка з боку держави для людей з інвалідністю. Програма компенсації не просто покриває витрати, вона відкриває двері до нових можливостей, допомагаючи людям відновити соціальні зв’язки, підвищити самооцінку та активно долучатися до життя суспільства.

Читайте також: У Рівному провели воркшоп про мову, гендер і подолання насильства