Український блек-метал гурт «Drudkh» викликав справжній фурор серед поціновувачів жанру, випустивши композицію «Листопад», створену на вірші поета з Рясників Антона Павлюка.
Альбом «Усі належать ночі» харківського метал-гурту «Drudkh», який включає цю пісню став черговим містком між минулим і сучасністю.
Композиція «Листопад», створена на слова вихідця з села Рясники, з теперішньої Рівненщини, Антона Павлюка — поета, вояка армії УНР та жертви сталінських репресій, — відгукується в серцях слухачів у всьому світі.
І хоча її слава більше поширилася англомовним середовищем, вірш та музика заслуговують на гідне визнання і вдома, адже вони нагадують про силу слова, пам’ять і незламність духу.
Блек-металістів загіпнотизував рясниківець 2022 р.
Назва вірша «Листопад». Так само називається й композиція на його слова. Виконавець — український метал-гурт «Drudkh» (у перекладі із санскриту –- «ліс»). Альбом «Усі належать ночі» вийшов у Нідерландах у листопаді 2022 року. Платівка вінілова. Опріч «Листопада», на неї записано ще три композиції, тексти яких склали поети Яків Савченко (1890-1937) і Степан Бен (1900-1937).
Спочатку – 15 коментарів, котрих під композицією на Ютубі понад три сотні.
Чоловік на нік @fernandres8814: «Повна підтримка з боку Сальвадору!». Тут само –- маленькі державні прапори України й Сальвадору.
Анатолій Митько: «Дякую! Обожнюю цю групу».
Людина на нік @tonifamiglia1312: «Як завжди, топ! Ви, на мою думку, — найліпший гурт у стилі атмосферного чорного металу. Слава Україні!».
Чоловік на нік @hacmen: «Чудові українці! Чудова музика! Ми з вами! З Португалії».
Людина на нік @74bassman: «Прекрасна сирійська любов!». Подовжують коментар червоне сердечко та прапори України й Сирії.
Євген Філіпов: «Спасибі музикантам із групи «Drudkh» за те, що в непростий час створюють такий славний атмосферний блек».
Чоловік на нік @corvuscomix6610: «Bardzo dobre!». Поряд –- польський та український прапори.
Людина на нік @spiritspatial3018: «Ця музика –- ніби відображення того, що відбувається нині. Така сама похмурість й таке саме пробудження. Кліп топ!».
Йоонас із Фінляндії: «Слава Україні! Герої ніколи не вмруть».
В’єтнамець Туан Нгуєн Хон: «Приголомшливо!».
Чоловік на нік @BroadenCity: «Озноб кожного чортового разу від цього гурту! Родом із Австралії». Поруч коментаря –- прапор Австралійського Союзу.
Рубен Андрес Міранда Сепульве: «Ви повинні мати сталеві кулі, щоб створювати ювелірні вироби в центрі однієї з наймарніших війн. Чудовий ансамбль. Міцні обійми із Чилі».
Українка Жужик: «Неймовірна пісня! Стільки болю та краси, що аж плакати хочеться».
Олександр Кармаш: «Як завжди, до мурах… Музика неймовірна! Дякую за популяризацію поетів «Розстріляного відродження». Ніколи не чув про Антона Павлюка, але його вірш у поєднанні з музикою «Drudkh» — це щось неосяжне».
Людина на нік @satgekvines: «Онук Антона Павлюка в травні 2022 року загинув у бою поблизу Комишувахи, що на Луганщині».
Вірш зворушив людей
Перед власне коментарем Satgekvines опублікував вірш поета з Рясник, покладений на ноти, котрий так уразив, зворушив людей із різних куточків планети:
Як смертне прядиво, як безнадійність прощ,
як невод умирання довгий, непролазний…
як непотрібна і глуха образа
осінній дощ, ізнов осінній дощ.
Ряди дерев шляхами: змоклі, голі…
розоране, окраденеє поле… розбита колія…
Як жовкле листя по верхах ген –- у вітрах
душа… душа моя
у ночі чорні, у провалля каламутне:
що неводу оцього не минути,
нічого! Ох, нічого не забути!
Куди не кинься ти –
шляхами земних прощ,
останніх, судних смертних прощ –
- осінній дощ…
- дощ.
Антін Павлюк, автор вірша, згинув кривавого 1937-го. Проживши 35 літ, він, віршар, що талановито потенціював можливості символізму, експресіонізму та імпресіонізму, автор майже 10 поетичних збірок і цікавої, оригінальної прози, літературний критик та перекладач, устиг ще й повоювати.
Маю на увазі Павлюкову участь в Українській революції 1917-21 років. Етапи цієї борні, що її розпочав 15-літнім юнаком, – бої з денікінцями та більшовиками у складі 4-го полку Січових стрільців, котрим командував легендарний полковник Євген Коновалець, 1-ї Запорізької дивізії, здобуття офіцерського чину, Українсько-польська війна 1918-19 років, командування козацькою сотнею, Другий зимовий похід 1921 року…
Спливло сім десятиліть
Україна стала незалежною без війни за незалежність.
Ця війна — велика, жорстока, кровопролитна – прийшла до нас 2022 року. Місце Антона у вічному строю оборонців зайняв Тарас Павлюк, його двоюрідний онук, теж уродженець та насельник Рясник, колишній воїн-азовець. За три місяці він загинув, про що й написав у своєму коментарі вищезгаданий Satgekvines.
А втім, геть усі коментарі просякнуті захопленням, повагою до звитяги українського солдата, його священного герцю. Це саме можна сказати й про музику та музик.
Останні поєднують у творчості атмосферний метал з українською лірикою та мелодійністю. Тематика пов’язана з вітчизняним національно-визвольним рухом і націоналізмом. Тексти більшості композицій — поезії українських класиків.
У складі групи «Drudkh» – Туріос (Роман Благих; вокал, гітара), Роман Саєнко (гітара), Кречет (бас), Влад (Владислав Петров; ударні, клавішні). Ансамбль є виключно студійним проєктом, позаяк ні разу не співала наживо. Починаючи з 2003 року, харківські музики випустили 12 альбомів, 2 мініальбоми, 4 сплити та один збірник.
Безумовно, з’ява альбому «Усі належать ночі» з піснею «Листопад» — подія. На жаль, в україномовному середовищі вона промайнула непомітно. Навпаки, в англомовному – випуск вінілової платівки викликав фурор. І це не дивно: композицію «Листопад», однойменний вірш та його автора, нашого славного земляка Антона Павлюка, для світового загалу «відкрив» американський сайт «Редит». Він поєднує ознаки соціальної мережі й форуму, на котрому зареєстровані користувачі можуть розміщувати покликання на яку-небудь інтернетівську інформацію, що сподобалася, та обговорювати її.
І під завісу. У популярному відеохостингу «Ютуб» композицію «Листопад» треба шукати за посиланням youtube.com/watch?v=U9CcjznLS54. Там само можна прочитати коментарі шанувальників гурту «Drudkh» і творчості рясниківця Антона Павлюка, якого після його повернення до підрадянської України перемололи невблаганні жорна ГУЛАГу. Там само ви дізнаєтеся про те, що відеокліп «Листопад» уже переглянули 77 тисяч осіб.
Юрій КУЗЬМІН.
Читайте також: Десятилітній волонтер з Рівненщини невтомно виготовляє окопні свічки