Домашня сонячна електростанція – це не лише внесок у власну енергонезалежність на тлі здорожчання електроенергії, а й вигідне капіталовкладення, яке приносить стабільний дохід.
Сьогодні на Рівненщині вже функціонують десятки приватних будинків та офісів, які використовують сонячну енергію для своїх потреб.
Держава продовжує стимулювати українців до енергонезалежності.
В Україні з 20 липня почали працювати фінансові програми для підвищення енергонезалежності споживачів – зокрема, кредитування під 0% для придбання сонячних панелей та іншого енергообладнання.
Володимир Мельник – один із тих, хто ще декілька років тому вирішив встановити сонячні панелі на даху власного будинку, який збудував неподалік Здолбунова.
– Я давно, зі шкільної парти, цікавився сонячною генерацією, – говорить Володимир Антонович. – Ще у 80-их роках минулого століття вчені робили прогнози, що вона найбільш ефективна.
На рівень генерації електроенергії, зі слів Володимира Мельника, впливає і кут нахилу сонячних панелей, їх орієнтація до сонця. Оптимальним рішенням є встановлення панелей з південної сторони під кутом 30°.
– Випадково кут даху мого будинку збігся з панелями, – каже чоловік, – їх встановив 130 на 30 кіловат. Згідно з законом більше не можна, бо це приватне домоволодіння.
Цікавлюся в співрозмовника, чи купляв він сонячні панелі разом із акумулятором, який збирає електроенергію, а потім її віддає. Його відповідь, чесно кажучи, здивувала:
«Ні, це вже зовсім інша система. Мої акумулятори – це мережа держави. Якщо є світло в загальній мережі, то я маю для себе заробіток. Коли його виключають згідно з графіками, то, звісно, і в мене лампочки не горять. З одного боку, це… добре. Бо без інтернету деякий час корисно побути моїм дітям, вони тоді можуть погуляти на свіжому повітрі, побігати, поспілкуватися».
– Щоб зробити собі запас електрики, – продовжує Володимир Мельник, – то, звісно, треба ставити акумулятори. Але в той час, коли я купляв сонячні батареї, ніхто не знав, що буде війна, відключатимуть світло. Тоді не було хороших акумуляторів – кожні 5 років їх треба було міняти. Зараз вони стали значно кращі, їхній ресурс – 15-20 років. Я не планую купляти акумулятор. Бо віддавати за нього 5-6 тисяч доларів – невигідно! Сподіваюся, що за півроку-рік ситуація зміниться все-таки на краще. Зокрема, перестануть відключати світло. На ці гроші краще придбати дрони для наших військових.
За придбання сонячних панелей та їх підключення, згідно з технічними умовами, Володимир Мельник заплатив 28 тисяч доларів. У цьому році він вже повернув повністю затрачені кошти – держава справно виплачує йому за електроенергію по «зеленому» тарифу. Гарантує виплату коштів за електроенергію до 2030 року. А далі які умови будуть, як то кажуть, поживемо – побачимо.
Прошу Володимира Мельника оцінити якість придбаних сонячних панелей. «У мене сонячні панелі імпортні, китайські, але якісні, – говорить Володимир Антонович. – Гарантія їх експлуатації – 10-15 років, а можуть служити 25-30 років. Виробнику, який дає на них гарантію, невигідно їх постійно ремонтувати. Його представникам краще прийти до мене, взяти показники, кілька гривень за роботу, ніж перекручувати панелі заново”.
«Рівнеобленерго», за словами чоловіка, надає тільки технічні умови.
– На жаль, вони в мене неякісно виконали роботу, – зауважує Володимир Мельник, – тому переробляли технічні умови. Мені двічі довелося платити обленергівцям. Можна було подати на них до суду, але це зайняло б багато часу.
Володимир Анатолійович дав пораду тим, хто вирішив обзавестися сонячними станціями:
– Звертайте увагу на міцність проводів. На те, щоб вони не заважали сусідам. І найкраще вести лінію від трансформатора до свого будинку напряму. Бо сонячні батареї виробляють багато електрики і підвищується вольтаж у системі.
Хочете мати свою домашню електростанцію, як каже Володимир Мельник, – встановлюйте! Тим більше, що зараз держава надає безвідсоткове кредитування для придбання сонячних панелей та іншого енергообладнання.
Василь ЗАКРЕВСЬКИЙ
Читайте також: Перший “нульовий” кредит на сонячну станцію видали на Рівненщині