fbpx

За три роки видобуток бурштину на Рівненщині зріс у 15 разів

Діліться інформацією з друзями:

Рівненщина – столиця бурштину, яка нарощує легальний видобуток «сонячного каміння».

Як повідомляють у Рівненській обласній державній адміністрації, за 2019 рік каменю видобули 948 кг, а за минулий рік – майже 14 тонн. І це при тому, що не всі власники спецдозволів почали промисловий видобуток, розповів заступник голови Рівненської ОДА Ігор Тимошенко.

«Загалом на Рівненщині розвідано близько 400 тонн бурштину. Цих запасів вистачить на кілька десятиліть не лише для видобутку, але й для організації обробки та виготовлення готових виробів з каменю. Окрім того, не забуваємо й про те, що такі підприємства сплачують ренту та працевлаштовують людей, а ще – це імідж», – зазначає Ігор Тимошенко.

Заступник голови Рівненської ОДА також додав, що інтерес до аукціонів не зменшується навіть під час війни. Спостерігається велика кількість учасників.

«Вартість спецдозволів у кілька разів перевищує стартову ціну на аукціоні. Тому сьогодні, завдяки законодавчому врегулюванню цього питання у 2019 році з ініціативи Президента України, можна вести «білий» видобуток. На торгах бачимо не лише легальних учасників ринку, а бізнес, який переходить в офіційну площину. Загалом за три роки через електронні аукціони реалізовано 67 спеціальних дозволів на користування бурштиновими ділянками, з них 61 – на ділянки, площа яких не перевищує 10 гектарів. Їхня вартість склала 150 мільйонів гривень. З них 65 мільйонів вже надійшло в держбюджет за продаж спецдозволів. Понад 10 мільйонів підприємствами сплачено рентної плати. 3 мільйони надійшло до місцевих бюджетів», – зауважив Ігор Тимошенко.

Рівненська ОВА координує співпрацю з Держземагенством, лісівниками, адже не всі нормативні документи врегульовані. Таке адміністрування проводиться з метою вирішення юридичних колізій. Для прикладу, на папері ліс, а по факту – пустка, яку залишили після себе нелегальні копачі бурштину.

«На багатьох лісових земельних ділянках наразі ще не розпочалися роботи. Вони заплановані на 2023-2024 роки. Нині там проводиться геологорозвідка з можливістю дослідно-промислового видобутку. Відтак, збільшення надходжень буде тоді, коли підприємства зі спецдозволами почнуть працювати», – зазначив Ігор Тимошенко.

Щодо перспектив розвитку бурштинового бізнесу, то на Рівненщині не планують зупинятися на видобутку, а впроваджуватимуть і перероблення, тим паче, що досвід в області є. Навіть під час війни, підприємці продовжують виготовляти вироби з «сонячного каменю».

Фото: Рівненська ОДА.

Читайте також: Прокуратура через суд вимагає конфіскувати землі у громадян рф та білорусі