fbpx

Як уникнути захворювання на сальмонельоз

Діліться інформацією з друзями:

Як уникнути захворювання на сальмонельоз розповідають спеціалісти Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Теплої пори року найчастіше виникає загроза підхопити гострі кишкові інфекції: харчові токсикоінфекції, гастроентероколіти, сальмонельоз, дизентерію, ботулізм і навіть черевний тиф та холеру.Пори те, що медики щораз на початку літа традиційно нагадують про підвищення ризиків підхопити «заразу», багато хто нехтує навіть елементарними правилами санітарії та особистої гігієни. Відтак на Рівненщині вже зареєстровано перший у цьому році спалах сальмонельозу в Сарненському районі. В одній сім’ї захворіли відразу п’ятеро осіб, які вживали майонез, виготовлений із домашніх курячих яєць.

Отож, аби застерегти інших від захворювання на сальмонельоз, спеціалісти Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб розповіли про цю небезпечну недугу та як її уникнути.

Що це за захворювання

Сальмонельоз – інфекційне захворювання, що в більшості випадків передається з їжею (96-98%), а також контактно-побутовим шляхом. Викликається різними мікробами роду сальмонел. Ці бактерії довгий час зберігаються в зовнішньому середовищі. У деяких продуктах (молоко, м’ясні вироби) сальмонели здатні не тільки зберігатися, а й розмножуватись, не змінюючи зовнішнього вигляду та смаку їжі (наприклад, у напівфабрикатах). Соління та копчення на цього збудника кишкової інфекції впливають несуттєво, а заморожування навіть збільшує терміни виживання мікроорганізмів у продуктах. Джерелом інфекції можуть бути тварини, птахи, люди, хворі на сальмонельоз або здорові бактеріоносії. Найчастіше – велика рогата худоба, свині, свійська водоплавна птиця, кури. Нерідко інфікуються яйця птахів.

Як проявляється

Захворювання розвивається через 6-72 години після потрапляння сальмонел в організм. Симптоми хвороби можуть бути виражені яскраво, а можуть і ніяк не проявлятися. Для сальмонельозу характерні біль у животі, нудота, блювання. Пронос починається пізніше, ніж блювота. Обов’язковій госпіталізації підлягають хворі з важким і середньої важкості перебігом сальмонельозу, діти, особи похилого віку, працівники харчової та медичної галузей, студенти, які проживають в гуртожитках, та інші декретовані контингенти.

Як запобігти захворюванню

  • м’ясо, птицю, яйця вживати в їжу тільки після термічної обробки;
  • качині та гусячі яйця використовувати лише в тісто;
  • не годувати сирими курячими яйцями маленьких дітей;
  • кашу або пюре, в які додають молоко чи жовтки, необхідно прокип’ятити;
  • для готових та сирих продуктів використовувати окремий посуд, дощечки для нарізування;
  • молоко перед вживанням кип’ятити. Особливо якщо воно придбане на стихійних ринках;
  • продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках за температури не вищої 8°С;
  • дотримуватися правил особистої гігієни, уважно стежити за гігієною маленьких дітей, мити руки, по можливості харчуватися в місцях, призначених для цього.

Медики закликають дотримуватися простих правил: не купувати та не їсти сумнівного походження рибу. Не купувати продуктів на стихійних ринках; перед приготуванням страв, перед їжею та взагалі частіше мити руки з милом; ретельно промивати те, що вживаєте у сирому вигляді; не пити сиру воду – лише кип’ячену або бутильовану. Якщо через неуважність або випадково ви порушили ці заборони, кілька днів дуже пильно прислухайтеся до самопочуття. Якщо такий випадок стався з дитиною, поспостерігайте за нею. Вас має насторожити головний біль, нудота, блювання, слабкість, сухість у роті, пелена перед очима або інші різкі порушення зору, температура (може бути високою, а може і нормальною). Якщо помітили щось схоже у себе або в дитини, негайно зверніться за медичною допомогою.

А ще не забудьте повідомити лікаря про симптоми та факти, що могли викликати отруєння.

Сподіваємося, що кожен з вас у змозі убезпечити себе від захворювань, які в певних випадках призводять до паралічу і навіть смерті. Просто виконуйте рекомендації, пояснюйте їх більш дорослим дітям і пильнуйте маленьких!