fbpx

Як діяти у випадку радіаційної загрози

Діліться інформацією з друзями:

Після вчиненого окупантами екоциду, зумовленого підривом дамби на Каховській ГЕС, від них усього можна чекати. Відтак ризик того, що росія вдасться до теракту на Запорізькій атомній станції, видається не таким уже й примарним. Тобто залишається доволі високим. Отож не варто нехтувати ймовірністю небезпеки.

Що робити в разі радіаційного ураження, розповіла лікар-терапевт Центру ПМСД «Ювілейний» Лілія КРАСЬКО.

«Нехай це будуть найнепотрібніші мої поради, – каже медик. – Проте підготовлений – значить, захищений».

«Основне, – наголошує Лілія Красько, – потрібно залишатися в приміщенні та слідкувати за сповіщеннями з офіційних джерел. Тільки після відповідних вказівок органів влади чи ДСНС провести йодну профілактику для захисту щитоподібної залози».

Йодна профілактика, зі слів лікарки, – це насичення щитоподібної залози стабільним йодом (калію йодид) для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та запобігати її опроміненню.

«Прийняти калію йодид, – акцентує Лілія Красько, – ОДНОРАЗОВО (якщо не було інших вказівок) ПІСЛЯ ЇЖІ: дозування в каруселі».

Якщо ви перебували на вулиці, лікарка рекомендує знезаразити себе: за можливості прийміть душ із милом, обережно зніміть одяг та складіть його в пакет/герметичний контейнер.

«Пам’ятайте, – нагадує медик, – що це радіоактивний ПИЛ і осідає він на поверхні, тож дотримуйтеся правил використання їжі та напоїв. Безпечними є продукти, що зберігались в холодильнику, морозильній камері, контейнерах».

Далі Лілія Красько дає відповіді на запитання, з якими до неї звертаються найчастіше.

Чому не потрібно приймати КІ людям старшим 40 років

Тому, що умовно після 40 років клітини щитоподібної залози вже не ростуть і не розмножуються, тому менший ризик виникнення раку.

Чи потрібно приймати КІ вагітним, годуючим мамам та дітям

Так, навіть вагітним після 40 років. Бо активність гормонів щитоподібної залози більша, тож більший і ризик виникнення раку щитоподібної залози.

Чи потрібно приймати КІ, якщо щитоподібна залоза видалена

Ні, калію йодид захищає лише щитоподібну залозу та не є протирадіаційним препаратом у загальному. Тому тим, у кого була тиреоїдектомія, препарат не потрібен.

Чи можна використовувати йодомарин, розчин Люголя

Ні, оскільки потрібно приймати лише препарати, затверджені до відповідного застосування.

Для аналогії наведу приклад по йодомарину – в 1 таблетці лише 0,2 мг. Нам потрібно 125 мг = 625 таблеток йодомарину за один прийом. Так, якщо приймете таку кількість таблеток, ви отримаєте потрібну дозу калію йодиду. Але що буде від такого передозування допоміжних речовин, що містяться в йодомарині, ніхто не знає.

Проковтування настоянки йоду, бетадину або розчину Люголя можуть викликати серйозні опіки слизової та отруєння».

І наостанок лікар-тера­певт ЦПМСД «Ювілейний» Лілія Красько радить у жодному випадку не піддаватися паніці. Натомість вивчити, як правильно діяти у випадку радіаційної загрози.

Читайте також: Відтепер старшин і сержантів ЗСУ нагороджуватимуть новим нагрудним знаком