fbpx
Вибір освітньої траєкторії: що зміниться у школах з 2027 року

Вибір освітньої траєкторії: що зміниться у школах з 2027 року

Діліться інформацією з друзями:

Державний стандарт профільної середньої освіти, який затвердив Кабінет Міністрів України передбачає формування індивідуальної освітньої траєкторії: учні та студенти зможуть обирати академічне або професійне спрямування навчання, включаючи поглиблене чи професійно орієнтоване вивчення предметів.

Запровадження нового стандарту розпочнеться з 1 вересня 2027 року, а підготовка до реформи та пілотування стандарту розпочнуться з 2025 року.

Стандарт будуть застосовувати в академічних ліцеях (10–12 класи), закладах професійної (професійно-технічної), а також фахової передвищої та спеціалізованої освіти (щодо здобуття повної загальної середньої освіти).

Цей стандарт передбачає можливість формувати індивідуальну освітню траєкторію: навчатися за академічним або професійним спрямуванням.

Учні шкіл та студенти ЗП(Т)О і ФПО зможуть обирати профіль навчання, який пропонуватиме навчальні предмети / інтегровані курси для поглибленого чи професійно орієнтованого вивчення, а також предмети / інтегровані курси поза профілем.

Навчатися за новим стандартом учнівство й студентство почнуть з 1 вересня 2027 року (перша паралель / перший потік Нової української школи). Повідомляє Міністерство освіти та науки

До 2027 року відбуватиметься підготовка до реформи:

  • затвердження типової освітньої програми
  • модельних навчальних програм різних інтегрованих курсів
  • навчальних предметів,
  • пілотування,
  • зміна мережі закладів освіти, зокрема створення ліцеїв тощо.

Уже з 2025 року розпочнеться пілотування стандарту. 

Що впровадить стандарт в українську освіту (основне):

  • Вибір профілю навчання, як-от: математичний, STEM, IT, мовно-літературний тощо. 
  • Години для вивчення навчальних предметів / інтегрованих курсів за вибором. Кількість цих годин зростає з кожним роком навчання.
  • Інтегровані курси / навчальні предмети за обраним профілем: 10 клас — 280, 11 клас — 315, 12 клас — 420.
  • Інтегровані курси / навчальні предмети поза обраним профілем: 10 клас — 140, 11 клас — 315, 12 клас — 420.
  • Обовʼязкові для всіх інтегровані курси / навчальні предмети: 10 клас — 840, 11 клас — 630, 12 клас — 420.

Наприклад: Ілля вчиться на мовно-літературному профілі в академічному ліцеї та зрадів можливості обрати поглиблені курси. Водночас він дуже різностороння особистість, тому йому цікаві й деякі математичні та природничі курси. Години для вибору поза профілем дали змогу реалізувати бажання. 
Щосеместру хлопець матиме по 4 курси / предмети в межах профілю. Це різноманітні мовно-літературні курси, такі як есеїстика, література певних періодів, ділова англійська мова тощо. Також щосеместру в Іллі буде по 4 курси / предмети поза профілем. Він зможе обрати природничі дисципліни, вивчати мистецтво чи спецкурси ІТ — залежно від того, які додаткові предмети й курси пропонуватиме заклад освіти.

Докладніше читайте на сайті МОН

Читайте також: 200 балів на НМТ отримали семеро випускників з Дубенщини