fbpx
Влада Рівненщини запрошує ветеранів до діалогу

Власна справа: нічого не має той, хто не ризикує

Діліться інформацією з друзями:

Війна постійно ставить перед нами нові виклики, але, попри все, це час не лише втрат, а й нових можливостей розвитку. Так, однією з головних проблем для багатьох вимушених переселенців на новому місці, в тому числі на Рівненщині, є пошук джерел для існування.

Один із способів отримувати доходи, якщо не вдається знайти роботу з гідною зарплатою, – це зайнятись підприємницькою діяльністю. Адже навіть у цей непростий період завдяки урядовому проєкту «єРобота. Власна справа» є можливість створити свій бізнес.

Втім, як свідчить практика, далеко не кожен з вимушених переселенців наважується спробувати отримати грантові кошти для започаткування власної справи. І здебільшого навіть не тому, що не має бажання чи якоїсь ідеї. Бар’єром нерідко стає відсутність вміння написання бізнес-плану. А без нього участь в урядовому проєкті неможлива.

Отож, редакція газети «Сім днів» запросила 30 січня,  на зустріч внутрішньо переміщених осіб, котрих зацікавили державні програми розвитку бізнесу, та старшого майстра Рівненського центру ПТО ДСЗ Віктора КРАСОВСЬКОГО. Не випадково саме його, боВіктор Красовський є сертифікованим тренером по програмі МОП «Розпочни та вдосконалюй свій бізнес», а також програми для молоді, яка називається «БіzUP: розпочни свій бізнес».

Оскільки грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота» створена допомогти українцям розпочати новий або розвивати існуючий бізнес, то метою заходу було ознайомити внутрішньо переміщених осіб з можливостями розпочати власну справу, залучивши державні мікрогранти.  І не тільки. Віктор Ростиславович не лише розповів про підготовку бізнес-плану, але й про «підводні камені» та як їх оминути.

Пропонуємо увазі наших читачів відповіді на питання, які найчастіше задавали учасники зустрічі. Отож.

Хто має право на отримання мікрогранту?

1. Громадяни України, які мають намір розпочати підприємницьку діяльність шляхом реєстрації ФОП чи юридичної особи. Тобто на момент подання заявки на Грант не обов’язково бути ФОПом чи мати підприємство. Лише після отримання позитивного рішення про надання гранту протягом 15 робочих треба буде провести реєстрацію підприємницької діяльності.

2. Суб’єкт мікро- чи малого підприємництва (ФОП-громадяни України або юридична особа (юридичні особи, кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни України), які відповідають вимогам Програми.

Суб’єктами мікропідприємництва вважають підприємство, де кількість працівників не більша 10 осіб, річний дохід не перевищує суму, еквівалентну 2 млн. євро за курсом НБУ.
Суб’єктами малого підприємництва вважають підприємство, де кількість працівників не більша 50 осіб, а річний дохід не перевищує суму, еквівалентну 10 млн. євро за курсом НБУ.

Який розмір мікгранту?

Відрозміру суми мікрогрантузалежить кількість робочих місць, які необхідно створити. За умови отримання від 50 до 150 тис. грн грантоотримувач зобов’язаний створитиодне робоче місце.  Якщо претендувати на суму до 250 тис. грн, то необхідно створити два робочих місця.

Отримання мікрогранту відбувається шляхом виконання таких кроків:

  1. Створення бізнес-плану.
  2. Подання заявки та бізнес-плану на Порталі Дія.
  3. Проходження оцінки ділової репутації в Ощадбанку.
  4. Захист бізнес-плану під час співбесіди з фахівцями обласного центру зайнятості.
  5. Отримання рішення Державного центру зайнятості.
  6. У разі отримання позитивного рішення, яке відображається у Дії та паралельно надходить на вашу електронну адресу – відкриття рахунку в Ощадбанку протягом двадцяти робочих днів.
  7. Надходження коштів на ваш рахунок в Ощадбанку.
  8. Виконання умов мікрогранту.

Обов’язкові умови, передбачені Програмою:

  • Протягом 20 робочих днів з моменту отримання повідомлення в «ДІЯ», заявники мають відкрити рахунок в уповноваженому банку, а у випадку, коли заявник фізична особа – за цей же термін (20 робочих днів) зареєструвати юридичну особу або зареєструватись фізичною особою підприємцем. У разі отримання мікрогранту ви маєте:
  • створити протягом 6 місяців з дня зарахування коштів на рахунок в уповноваженому банку робочих місць (одного, або двох) в залежності від розміру мікрогранту. Працевлаштувати на них осіб на строк не менш як на 24 місяці. Тут можна зробити примітку, якщо людина, яку прийняли на роботу через деякий час звільняється, то отримувач мікрогранту повинен обов’язково на її місце влаштувати іншу;
  • здійснювати діяльність не менше 3 років;
  • сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників.

Як відбувається оцінювання заяв?

Порядком надання мікрогрантів визначено, що рішення про погодження заяви ухвалюється Державним центром зайнятості на основі: оцінки бізнес-плану, перевірки ділової репутації та співбесіди.

Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та відомостей, зазначених у заяві, уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачем та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання мікрогрантів та інформування отримувачів про прийняте рішення.

При підготовці бізнес-плану претендент на мікрогрант може залучати і власні надходження, як гарантію зацікавленості у особистих інвестиціях у власну справу.

Оцінюється бізнес-план згідно з критеріями у балах; чим більше балів, тим вища ймовірність виграти конкурс. Дивіться за посиланням Критерії перевірки відомостей, зазначених у заяві отримувача мікрогранту/гранту, для фізичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Віктор Ростиславович звернув увагу, що в критеріях є такий пункт «Кількість погашених кредитів» – чим більше кредитів ви взяли та повернули, тим більший бал. А в пункті «Участь власними коштами в проєкті» – чим більший відсоток участі, тим більший бал.

Критерії навіть враховують «Сімейний стан», «Освіту», «Наявність утриманців» та «Вік отримувача» і до речі найбільший бал отримують особи 46 – 55 років.

За посиланням можна подивитися на всі Критерії оцінювання бізнес-плану отримувача мікрогранту/гранту

При виборі видів діяльності треба звернуту увагу, що за деякими державна допомога не надається. Подивитися на це перелік можна за посиланням. Перелік видів діяльності, за якими безповоротна державна допомога у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу юридичним особам не надається

Віктор Ростиславович радить, щоб при підготовці бізнес-плану претендент на грант планував залучати і власні надходження, як гарантію зацікавленості у особистих інвестиціях у власну справу.

На що можна використати мікрогрант:

  • придбання меблів, обладнання (крім транспортних засобів), необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання гранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
  •  закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці,
  • багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану (сумарно не більше 50% розміру мікрогранту);
  •  послуги маркетингу та реклами (не більше 10% розміру мікрогранту);
  •  орендна плата за нежитлове приміщення (не більше 25% розміру мікрогранту);
  •  орендна плата за обладнання (не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
  •  лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (не більше 50% розміру мікрогранту).

Чи потрібно повертати державі отриманий мікрогрант?

Повернення державі мікрогранту відбувається за рахунок сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування із заробітної плати осіб, працевлаштованих згідно з Порядком отримання мікрогранту.

Що робити, якщо бізнес «не піде»?

На будь-якому етапі реалізації бізнес-проєкту можна повернути суму мікрогранту за  мінусом сплачених вами податків.

Існує кілька видів державних грантів:

  • Грант для ветеранів та членів їх сімей (максимальний розмір гранту 1 млн грн);
  • Грант на власну справу (максимальний сума 250 тис. грн);
  • Грант на сад (максимальна сума 400 тис. грн за гектар);
  • Грант на теплицю (в залежності від площі – від 2 до 4 млн грн).

 Віктор Красовський порадив добре ознайомитися з Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу

 Наша довідка

Рівненщина займає друге місце в Україні по кількості отриманих мікрогрантів. Сертифіковані викладачі Рівненського центру ПТО ДСЗ теж зробили чимало задля цього. Вони не лише допомагають у написанні бізнес-планів, а й супроводжують особу, котра записалася на 12-денний курс з отримання додаткових компетентностей «Розпочни свій бізнес: практичні аспекти діяльності» від початку занять до успішного захисту бізнес-плану. Для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та зареєстрованих безробітних – навчання безоплатне. Для інших категорій населення навчання платне.

Також є короткий 3-денний курс «Написання бізнес-плану для отримання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу». Курс платний і спрямований саме на написання бізнес-планів та формування заяви на порталі Дія.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю газети «Сім днів» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Читайте також: Напередодні до «Шкільних ліг» доєдналося ще понад 50 команд з Рівненщини