Війна впливає не лише на стан людей, а й на поведінку та самопочуття домашніх улюбленців.
Звуки повітряних тривог, зміна оточення, велика кількість людей чи тварин навколо можуть призводити до стресу та навіть до летальних наслідків.
Собаки
Ключовий зовнішній подразник, який викликає стрес у собаки, це гучний звук. В мирний час ним може бути гроза або запуск феєрверка, зараз – сирена або вибух. Тоді тварина може тікати, ховатися, труситися від негативних емоцій або страху. Попри те, що анатомічна будова ока собаки пристосована до темряви більше ніж людське око, тварину також здатна налякати відсутність світла. У темряві собака може відчувати себе покинутим. Подібні реакції на зовнішні подразники виникають не у всіх собак. Це залежить від того, який досвід пес пережив у перші два місяці життя. У соціалізації собак є три важливі періоди, які їх формують:
- від 3 тижнів до 2 місяців – імпритинг або період запам’ятовування;
- з 2 місяців до 5 місяців – час становлення особистості собаки;
- з 6 до 10 місяців – період статевого дозрівання.
Найбільш вразливим собака є в період імпритингу.
“Якщо ми в цей період налякали собаку гучними звуками – він запам’ятає це і в майбутньому організм реагуватиме на них так само як в цей період: вмикатимуться механізми стресу”, – розповідає ветеринар Олена Гайворонська.
Стрес у тварини може викликати її господар, додає ветеринарка. Лікарка порівнює господаря та собаку з мамою та дитиною – якщо нервує годувальниця, нервує і її дитина. До того ж собака здатний відчути стрес у людини за запахом.
“На нервах людина може цілодобово загладжувати домашнього улюбленця, розмовляти з ним, пестити. Втім, якщо людині це допомагає, то тварина навпаки – переймає цей настрій і сама починає стресувати”, – пояснює Олена Гайворонська.
Унаслідок збудження нервової системи в організмі чотирилапого виділяються гормони кортизолу, адреналіну та норадреналіну. Короткочасний поодинокий стрес, так само як і в людини, може піти на користь – він активує імунітет та покращує когнітивні функції. Втім, при хронічному стресі, коли продукування гормонів потужне або повторюється понад два рази на рік – це шкодить собаці. Передусім в нього знижується імунітет, можуть загостритися хронічні захворювання або виникнути нові: запалення підшлункової залози, печінки, проблеми з травленням або сечовиділенням. Якщо собака зі слабкою серцево-судинною системою – стрес здатний призвести до смерті. В зоні ризику: чотирилапі з хронічними захворюваннями, літні тварини та тварини, які схильні до слабкої нервової діяльності.
Як розпізнати стрес у собак
Зрозуміти, що пес нервує, можна по його міміці – у ветеринарній медицині існує таблиця оцінки болю у тварини. В домашніх умовах розпізнати його можна за характерними ознаками:
- підтиснутий хвіст;
- опущена голова;
- збуджене гавкання;
- намагання заховатися в темне, спокійне місце;
- намагання втекти;
- розлади травлення.
Схожі ознаки можуть свідчити про появу посттравматичного стресового розладу у тварини. Головна відмінність ПТСР від стресу – це зміна поведінки тварини. При ПТСР собака починає бути агресивним щодо господаря, намагається травмувати себе, в нього різко змінюється настрій – від апатії до збудження. Найбільше ПТСР притаманний чотирилапим, які працюють в зонах бойових дій (собаки-сапери, наприклад). Втім, нерідко зустрічається і у тварин, яких вивезли з окупації чи з обстрілюваної ворогом території. Якщо ви помітили зміни в поведінці вашого улюбленця, вирушайте на консультацію до ветеринара.
Майбутніх власників собак зобов’яжуть пройти спеціальне навчання в Іспанії
Для заспокоєння чотирилапого є чимало засобів у різному вигляді: розпилювачі, дифузори, змінні блоки з феромонами, нашийники. Чимало існує іграшок – підійдуть як канати, так і м’які іграшки, які можна гризти. Головне, аби це не були пискавки. .
Коти
Коти, як нічні хижаки, краще долають темряву, втім, є більш чутливими до зовнішніх подразників, Під час повномасштабної війни найтяжче їм пережити момент транспортування, наявність великого скупчення людей навколо та зміну території. Також подразником може стати гучний звук. Завдяки своєму надчутливому слухові коти здатні чути ультразвуки та вібрації – котяче вухо сприймає звук до 64 тисяч Гц, тоді як вухо людини лише до 20 тисяч Гц. Саме тому кажуть, що коти раніше за всіх можуть відчути землетрус чи стихійне лихо. І, як результат, першими починають нервувати. Під час збудження нервової системи в організмі тварини відбувається викид гормонів стресу, втім, на відміну від собак, навіть невеликий стрес котам шкодить.
“Від нервів кішка хворіє. На першому місці – стресовий цистит. Він може виникнути навіть від того, що до вас в гості прийшла людина, яка не подобається тварині”, – каже ветеринар Олена Гайворонська.
Ветеринарка звертає увагу на вакцинацію тварин – власники частіше вакцинують собак, аніж котів. Втім, перебуваючи в бомбосховищі з іншими тваринами, кіт може захворіти на вірусне захворювання. Тому лікарка варто щорічно вакцинувати котів, адже не існує щеплення, яке б захистило тварину на все життя. Це допоможе вберегти від вірусних хвороб, та не убезпечить від інших захворювань, які провокує стрес.
Як розпізнати стрес у кота
Розпізнати нервовий стан в кота можна по характерних сигналах:
- тремтіння тіла;
- шипіння;
- погляд на стіну або в кут;
- безсоння;
- розширені зіниці;
- напади агресії;
- намагання сховатися в тихе місце;
- надмірне виділення слини;
- розлади травлення.
У разі стресу кіт почне менше чи перестане зовсім спілкуватися з людьми. У тварини почне випадати шерсть, якщо вона є. В умовах війни в кота можуть виникати асоціації зі стресом – це характерний для цього часу посттравматичний стресовий розлад. Наприклад, якщо лунає повітряна тривога й господар починає метушитися по квартирі – тригером стає сирена. Почувши її в майбутньому, в тілі тварини з’являтиметься напруга. Як і в собак, нервове виснаження організму може мати для кота летальні наслідки.”Йдеться про котів, які схильні до слабкої нервової системи – це британці, шотландці, мейн-куни, сфінкси.
Визначити метод лікування тварини від стресу допоможе ветеринар – є засоби, які діють миттєво, інші ж мають накопичувальну дію в організмі. У випадку, якщо стрес присутній тривалий час – підійдуть краплі, нашийники, пігулки, пасти, корми із заспокійливим ефектом. Повітряну тривогу передбачити складно, тому такі препарати не надто ефективні при одноразовому застосуванні. Їх краще давати коту за 5-7 днів до, наприклад, транспортування. Не варто недооцінювати й звичайні розмови чи обійми з твариною та базові природні процеси. Пошук їжі є стресом – це базовий інстинкт і потреба. Але коли вона задовольняється – стрес зменшується: в крові підіймається рівень глюкози, змінюється гормональний фон в організмі.
Для заспокоєння котів існують спеціальні іграшки: м’ячики з додаванням валеріани, подушки-антистрес, іграшки з котячою м’ятою тощо.
За матеріалами УП
Читайте також: Помер Гордон Мур – співзасновник Intel